Nejlepší snímek přírody. Pilotní ročník Czech Nature Photo vyhrála fotografie kaloňů ze Senegalu

Nejlepší snímek přírody. Pilotní ročník Czech Nature Photo vyhrála fotografie kaloňů ze Senegalu
Gorilí samec Richard z pražské Zoo, jenž si ze zubů vybírá zbytky jídla, byl motivem pro snímek Romana Šimka. Ten byl první v kategorii Zvířata v lidské péči.
V kategorii Ptáci (volně žijící) zvítězil Jiří Hřebíčkem se snímkem Racka. Ten byl zachycen při odletu z temné hladiny norského fjordu.
Rostislav Štefánek uspěl v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící) s fotografií Jarní romance ropuchy obecné, na níž ropucha proplétá řetězce svých vajíček zaplavenou trávou a vytváří tak zajímavé podvodní pavučiny.
Výlov kaprů na Zámeckém rybníce v Jaroslavicích byl tématem fotografie Když voda vře Zdeňka Dvořáka.
Foto: Czech Nature Photo
pej
22. 9. 2017 10:50
Fotografií roku pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se stal snímek Stanislava Macíka V očekávání noci. Ten rovněž uspěl v kategorii Savci. Dalšími vítězi hlavních kategorií se stali Jiří Hřebíček, Rostislav Štefánek, Petr Bambousek, Jan Bainar, Zdeněk Dvořák a Roman Šimek.

Nejlepší snímky živé přírody domácích autorů vybrala odborná porota ze 3 140 přihlášených fotografií. Soutěže Czech Nature Photo se zúčastnilo 467 autorů.

"Autoři mohli své snímky posílat do sedmi kategorií. I díky přihlášeným fotografiím je zřejmé, že Česko patří k zemím, kde má fotografie přírody silné postavení. Není náhodou, že řada domácích autorů fotí přírodu také pro celou řadu mezinárodních agentur a vydavatelů. Ceny pro vítěze navrhla a vyrobila, stejně jako pro soutěž Czech Press Photo, nižborská sklárna Rückl Crystal," uvedla Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Nature Photo.

Vítězný snímek Stanislava Macíka soutěže Czech Nature Photo představuje skupinky kaloňů druhu Rousettus aegyptiacus, kteří se právě probouzejí.

"Vše se událo při fotografování domorodců v jedné malé vesnici poblíž senegalského města Koalak. Kaloňové v hojném počtu obléhali jediný baobab uprostřed malého náměstí, kde nešli díky své početnosti přehlédnout. Byli jsme pro ně doslova předčasný budíček, protože při hledání co nejlepšího pozorovacího místa jsme u místních domorodců a nepřeberného houfu dětí vzbudili obávanou zvědavost. Pořídit dobrou fotografii byl doslova nadlidský výkon, neboť neustále jsem měl na sobě a hlavně na fotoaparátu desítky všetečných dětských ručiček," popisuje pořízení snímku Stanislav Macík.

Nominované a některé další práce byly v průběhu léta k vidění v pražské Zoo i v prostorech galerie Czech Photo Centre, kde mohli také návštěvníci vybírat snímek, který se jim líbil nejvíce.

Cenu diváků Czech Nature Photo si nakonec odnesl Michal Dobeš za fotografii zachycující dovádění Lišek obecných v japonském Nemuru. Zvláštní cenu portálu Kudy z nudy získala fotografie Vladimíra Čecha přihlášená původně do kategorie Savci. Na snímku je Zajíc v rose poblíž Postřekova. Cena časopisu Lidé a země putuje k Filipu Fojtíkovi, jenž příspěvek Šťastná slepice původně směřoval do kategorie České zemědělství a venkov.

Porotu nultého ročníku soutěže Czech Nature Photo tvořili dlouholetí a uznávaní fotografové živé přírody Michal Krause a Rostislav Stach a dále pak Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a multižánrového centra Czech Photo Centre a Miroslav Bobek, ředitel pražské Zoo.

"Počet přihlášených i zájem, jaký o výstavu Czech Nature Photo projevovali návštěvníci, tvoří dobrý základ pro budoucí ročníky celého projektu. Už nyní mohu prozradit, že přihlašování pro další rok pravděpodobně odstartuje už v polovině ledna," uzavírá Souralová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy