Toto není můj prezident! Snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii aktualita

Snímek Jana Husára dokumentuje nepokoje, které v Nairobi vypukly po prezidentských volbách.
Peter Korcek (Ringier Axel Springer Slovakia) - Toto není můj prezident. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Aktualita (série).
Petr Topič (Mafra) - Nepokoje během zasedání G20 v Hamburku. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Aktualita (série).
Jan Husár (volný fotograf) - Prezidentské volby v Nairobi. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Aktualita (série).
Petr Topič (Mafra) - Nepokoje během zasedání G20 v Hamburku. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Aktualita (série).
Foto: Czech Press Photo 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
24. 10. 2017 15:05
Protesty proti Donaldu Trumpovi, hořící barikády na summitu G20, divoké volby v Nairobi. To jsou témata fotoseriálů, které porotci prestižní fotosoutěže Czech Press Photo nominovali na hlavní cenu v kategorii Aktualita. V galerii si je můžete prohlédnout. Startuje tak první díl nového seriálu, ve kterém představíme práce nominované na novinářské ceny Czech Press Photo.

V článku Kdo vyhraje Czech Press Photo? Podívejte se na nominované nejlepší novinářské fotky roku a v rozsáhlé galerii jsme již představili fotografie, které byly nominovány na Czech Press Photo v kategoriích, kde se hodnotí jednotlivé snímky.

Díky novému seriálu, který právě startuje, se nyní budete moci seznámit i se snímky, které byly navrženy na ocenění v kategoriích fotoseriálů. V prvním díle představujeme série navržené na ceny v kategorii Aktualita.

Zajímavé je, že dva ze tří nominovaných fotoseriálů shodou okolností dokumentují protesty a nepokoje po prezidentských volbách. Jeden z nich zachycuje demonstrace v USA, druhý násilí v Keni.

Nominováni byli:

Jan Husár (volný fotograf) - Prezidentské volby v Nairobi
Soubor snímků byl pořízen v srpnu 2017, kdy v chudých částech Nairobi vypukly nepokoje, jako důsledek prezidentských voleb v Keni. 

Peter Korcek (Ringier Axel Springer Slovakia) - Toto není můj prezident
Hned po oficiálním vyhlášení výsledků prezidentských voleb v USA roku 2016 se spustila vlna kritiky a nespokojenost většiny Američanů přerostla do mnohých nepokojů a protestů v ulicích velkých měst. Protesty, které fotografoval Peter Korcek, se odehrály v New Yorku hned druhý den po volbách.

Petr Topič (Mafra) - Nepokoje během zasedání G20 v Hamburku
Snímky zachycují drsné pouliční výjevy z ulic Hamburku, kde demonstranti protestovali proti zasedání zástupců nemocnějších zemí světa - skupiny G20.

Vítězové budou známi už 21. listopadu, při slavnostním předávání cen na Staroměstské radnici v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy