Vesničané v Dháce, čeští zahrádkáři a lidé z tramvaje. Portréty nominované na Czech Press Photo

Vesničané v Dháce, čeští zahrádkáři a lidé z tramvaje. Portréty nominované na Czech Press Photo
Hanna Connor, Filip Jandourek (volní fotografové): Vesničané v Dháce. Snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii Portrét (série).
David Macháč (volný fotograf): Zahrádkáři. Snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii Portrét (série).
David Macháč (volný fotograf): Zahrádkáři. Snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii Portrét (série).
Michaela Škvrňáková (volná fotografka): Výchova k přirozenosti. Snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii Portrét (série).
Foto: Czech Press Photo 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
30. 10. 2017 15:05
V pátém díle seriálu, který přibližuje snímky nominované na Czech Press Photo, představujeme fotosérie, které budou bojovat o cenu v kategorii portrét. Sešel se tam velice různorodý výběr. Od vesničanů, kteří přicházejí do sedmnáctimilionové Dháky za prací, přes české zahrádkáře až po sérii, která zkoumá, jak sedí na tramvajových sedačkách ženy a jak muži.

Volní fotogafové Hanna Connor a Filip Jandourek byli nominováni díky seriálu portrétů, který zachycuje vesničany, kteří míří za prací do bangladéšské Dháky. Mimochodem, toto město se může "pyšnit" tím, že v různých anketách často vyjde jako nejhorší město pro život, které vůbec na světě existuje.

"Dháka, hlavní město Bangladéše, je s více než sedmnácti miliony obyvatel nejrychleji rostoucí metropolí na světě. Každý den se sem stěhují více než dva tisíce nových obyvatel z různých koutů země," píší o své fotosérii fotografové.

David Macháč (také volný fotograf) se zaměřil na fenomén, kterým jsou čeští zahrádkáři. Mimochodem, portrétuje je už od roku 2006.

I třetí nominovaná, Michaela Škvrňáková, je volnou fotografkou. Její soubor se jmenuje Výchova k přirozenosti a zachycuje lidi sedící na tramvajovém sedadle. Ženy v pozici "uzavřené", muži v pozici "otevřené". Projekt byl vytvořen pro galerii Art Wall jako součást Prague Pride 2017.

Vítězové budou známi už 21. listopadu, při slavnostním předávání cen na Staroměstské radnici v Praze.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 48 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy