Uprchlíci a dětský vojenský tábor. Problémy dnešní doby na fotkách bojujících o Czech Press Photo

Snímek Milana Jaroše, fotografujícího pro časopisu Respekt. Tak žijí uprchlíci v centru Bělehradu.
Petr Topič (Mafra), Dětský vojenský tábor STAS. Snímek nominovaný na první cenu Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby (série).
Petr Topič (Mafra), Dětský vojenský tábor STAS. Snímek nominovaný na první cenu Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby (série).
Petr Topič (Mafra), Dětský vojenský tábor STAS. Snímek nominovaný na první cenu Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby (série).
Petr Topič (Mafra), Dětský vojenský tábor STAS. Snímek nominovaný na první cenu Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby (série).
Foto: Czech Press Photo 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 10. 2017 15:05
Třetí díl seriálu, který představuje snímky nominované na ceny v letošním Czech Press Photo, se zaměřil na kategorii Problémy dnešní doby (série). Porota vybrala dva soubory, které se zabývají uprchlickou tematikou, třetí téma je zcela odlišné: dětské vojenské tábory.

Nenechte se mýlit, dětské vojenské tábory STAS se neodehrávají "kdesi ve světě". Fotograf Petr Topič pořídil snímky dětí, které v maskáčích pobíhají se samopaly, tady, v České republice. Je však potřeba podotknout, že zbraně nejsou skutečné, ale airsoftové. "Dětský vojenský tábor STAS vznikl z popudu několika profesionálních vojáků. Protože nebyli spokojeni s úrovní běžných military táborů, rozhodli se zřídit svůj vlastní," vysvětluje fotograf.

Mezi nominovanými je také Milan Jaroš, jehož snímky znají čtenáři časopisu Respekt (stejně jako Aktuálně.cz patří vydavatelství Economia). Soubor zachycuje uprchlíky, kteří uvízli na nádraží v centru srbské metropole Bělehradu.

S uprchlickým tématem se do nominací dostal i slovenský fotožurnalista Martin Bandžák, působící jako volný fotograf. Jeho snímky zachycují uprchlíky ze Sýrie v Libanonu. "Žijí ve strašných podmínkách, často v nedokončených budovách. Místa mění každých šest měsíců. Bez pravidelného přístupu k lékaři či vzdělání v případě dětí," říká autor série.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy