Svět není jenom krásný. Fotografové nominovaní na ocenění za fotoseriály v soutěži Czech Press Photo

Nahoře: Snímek ze seriálu Boj o Syrtu volného fotografa Stanislava Krupaře.
AKTUALITA: Petr Shelomovskiy (volný fotograf). Red Istanbul: Tisíce podporovatelů turecké vlády zaplavily ulice Istanbulu. Místní textilní průmysl nezaznamenal nikdy předtím tak velkou poptávku po vlajkách Turecka, jejíž dominantní barvou je právě červená.
AKTUALITA: Filip Singer (EPA). Ostrov naděje – Lesbos 2015: Afghánký uprchlík se brodí u břehu ostrova poté, co vypadl z přeplněného gumového člunu blízko vesnice Skala Sikaminias.
AKTUALITA: Stanislav Vrba  (volný fotograf). Bezmoc: Každý den řada lidí zažívá nejdelší minuty v životě při čekání na modrá světla.
KAŽDODENNÍ ŽIVOT: Jan Cága (volný fotograf). Bratři: Jsme bratři. Společně rosteme, spojeni jsme osudem, jeden druhému nejlepším přítelem.
Foto: Czech Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 10. 2016 15:00
Pozor, tato galerie obsahuje i poměrně drastické záběry. Porota fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo oznámila nominované fotoseriály, které by mohly zvítězit v letošním ročníku. V devíti kategoriích bylo na první cenu navrženo celkem 25 fotografů (Jan Sakař a Radek Kalhous získali po dvou nominacích). Podívejte se na ukázky.

Kromě fotoseriálů vyhlásila porota i nominace za samostatné fotografie. Informovali jsme o nich v článku Který z těchto snímků vyhraje Czech Press Photo?

Kdo z nominovaných získá ocenění, bude jasné 21. listopadu při slavnostním předávání cen na pražské Staroměstské radnici. Ve stejný den začne také výstava vítězných snímků na Staroměstské radnici.

Galerie u tohoto článku obsahuje pouze ukázky z jednotlivých fotoseriálů, které nemusí na diváka působit stejným způsobem, jako když vidí ucelený soubor.  

 

Právě se děje

před 8 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy