dirigent

Orchestr Concertgebouw povede šestadvacetiletý finský dirigent

Teprve šestadvacetiletý Fin Klaus Mäkelä se stane šéfdirigentem renomovaného amsterdamského Concertgebouw. Nizozemský orchestr to oznámil v pátek. Mäkelä bude od příští sezony nejdříve jeho "uměleckým partnerem", roku 2027 nastoupí na post šéfdirigenta.

Mladý Fin, jenž původně vystudoval hru na violoncello, momentálně vede filharmonii v norském Oslo, zároveň je hudebním ředitelem Orchestre de Paris a uměleckým šéfem festivalu ve finském městě Turku. "Cesta k nejlepším výsledkům pro mě vždy vedla přes maximální nasazení. Vážím si závazků, které mám v Oslo a Paříži," vysvětluje, proč v Amsterdamu naplno nastoupí až za pět let.

Dirigent má podepsanou smlouvu s nahrávací společnosti Decca, pro kterou s filharmonií v Oslo natočil kompletní symfonie finského skladatele Jeana Sibelia. Společně je naživo uvedli také ve vídeňském Konzerthausu nebo Labské filharmonii v Hamburku.

Královský orchestr Concertgebouw, založený roku 1888, naposledy vedli Lotyš Mariss Jansons a později Ital Daniele Gatti. Ten byl však před čtyřmi lety odvolán kvůli nevhodnému chování k hráčkám. Obvinění ze sexuálního obtěžování Gatti odmítl.

Dirigent Payare, kterého zvala Česká filharmonie, povede orchestr v Kanadě

Venezuelský dirigent Rafael Payare, kterého v uplynulých letech několikrát pozvala Česká filharmonie, bude od sezony 2022/23 hudebním ředitelem symfonického orchestru v kanadském Montrealu. Muž, který v únoru oslaví 41. narozeniny, tak může potenciálně navázat na éry dlouholetých šéfdirigentů Orchestre symphonique de Montréal. Ten v letech 1977 až 2002 vedl Charles Dutoit, posledních 14 roků Kent Nagano.

Payare vzešel z venezuelského vzdělávacího systému El Sistema, byl odchovancem přímo jeho zakladatele. Od té doby působil jako asistent Claudia Abbada i Daniela Barenboima, později vedl Ulster Orchestra v irském Belfastu. Roku 2015 prvně spolupracoval s Českou filharmonií, se kterou opakovaně účinkovala také Payareho manželka, violoncellistka Alisa Weilersteinová. S ní dirigent žijící střídavě v San Diegu a Berlíně vystupuje pravidelně.

Zdroj: AP
Pokračovat