smrt

Zemřel francouzský herec a scenárista Bacri

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil jeho agent. Držitel několika filmových cen César podlehl rakovině.

Bacri se narodil roku 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, ve filmu i divadle poprvé účinkoval v 80. letech. V této době se setkal se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na mnoha hrách i snímcích. Jejich poslední dílo, komedie Place publique (Veřejné místo), francouzská kina uvedla roku 2018.

V 90. letech Bacri s Jaouiovou získal první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář obdržel ještě několikrát, jednoho Césara měl za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK

Zemřel jeden z tvůrců seriálu Jen počkej, zajíci!, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let toto pondělí zemřel ruský spisovatel a satirik Alexandr Kurljandskij, jeden z tvůrců sovětského kresleného filmu pro děti Jen počkej, zajíci!. K oblíbeným příběhům o mazaném zajíci a smolařském chuligánovi vlkovi psal scénáře.

Podle internetových stránek Rádia Svobodná Evropa-Rádia Svoboda o úmrtí Kurljandského informovali příbuzní a přátelé. Byl autorem mnoha satirických příběhů pro děti i dospělé, z nichž mnohé pak režiséři použili v oblíbeném dětském pořadu Jeralaš (Mišmaš).

Největší slávu ovšem získal díky seriálu Jen počkej, zajíci!, který si oblíbili diváci nejen v bývalém Sovětském svazu, ale také v některých zemích někdejšího východního bloku, včetně Československa. Byl také jedním z autorů v Sovětském svazu oblíbeného kresleného seriálu o papouškovi jménem Keša, jehož citace vešly do běžného jazyka.

Zdroj: ČTK
Pokračovat