rap

Album Kanyeho Westa už slyšely tři čtvrtě miliardy lidí

Nového alba rapera Kanyeho Westa nazvaného Donda se v USA za první týden prodal ekvivalent 309 milionů jednotek, víc než kterékoliv letošní nahrávky, píše deník New York Times. Žebříček časopisu Billboard používá pojem ekvivalent proto, aby v metrice zohlednil i jiné formáty než fyzické nosiče, a to zejména streamování.

Celkově zatím Donda v USA zaznamenala 357 milionů streamů, což je opět nejvíc za celý rok. Doteď byla nejúspěšnější interpretkou zpěvačka Olivia Rodrigo s 295 miliony streamů své nahrávky Sour.

Celosvětově si Dondu pustilo již přes tři čtvrtě miliardy lidí, na první místo žebříčku se dostala v 11 zemích, doplňuje Westovo vydavatelství Def Jam Records. Nejvíc, 442 milionů osob, desku slyšelo na Spotify, dalších 242 milionů na službě Apple Music.

Zdroj: New York Times

Ve věku 50 let zemřel americký raper DMX

Necelý týden po těžkém infarktu v pátek zemřel americký raper vystupující pod zkratkou DMX. Bylo mu 50 let. Autor hitů a Party Up (Up in Here) a X Gon' Give It To Ya byl významnou osobností hiphopu konce 90. let minulého století a počátku tisíciletí.

S umělcem známým také jako Dark Man X spolupracovali rapeři Jay-Z, Ja Rule a LL Cool J. Objevil se v několika filmech včetně Romeo musí zemřít z roku 2000 nebo o tři roky mladším Od kolébky do hrobu.

DMX se narodil roku 1970. Mnoho let se potýkal s drogovou závislostí, kvůli níž byl opakovaně na léčení. Mnohokrát byl zadržen a vězněn. Odpykal si například tresty za týrání zvířat, držení drog a zbraní či bezohlednou jízdu. V posledních letech se podle agentury AP věnoval dobročinnosti.

Zdroj: ČTK
Pokračovat