Palmové plantáže mohou zachránit ohrožené druhy

Vanda Králová, Hugo Charvát
17. 11. 2008 7:09
Zemědělství má příznivý vliv na biodiverzitu
Pod palmami se dají pěstovat různé rostliny, které potřebují stín.
Pod palmami se dají pěstovat různé rostliny, které potřebují stín. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Londýn (Ekolist) - Tradiční pěstování palem v jihovýchodní Indii může pomoci ochraně druhového bohatství tropických pralesů, tvrdí zpráva amerických a indických vědců.

Jejich výzkum na farmách, kde se pěstuje palma areka obecná, ukázal, že se zde vyskytuje 90 % druhů ptactva žijícího v nedotčených částech nedalekého tropického lesa.

Tradiční způsoby se tu v zemědělství používají více než dva tisíce let. A podle vědců by mohly být klíčem, jak v budoucnu ochránit tropické porosty i jejich obyvatele, píše zpravodajství BBC Online.

Souvislosti: Tropické pralesy stojí v cestě nové zemědělské půdě

Vědci si vybrali území blízko pobřeží v pohoří Západní Ghát, protože zdejší oblast nejlépe splňovala jejich podmínky. Jde o dlouhodobě obhospodařovanou krajinu s intenzivní lidskou činností v těsné blízkosti přírodních oblastí, které zůstávají nedotčené.

Závěry zkoumání publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Více ptačích druhů

Krajina v tomto regionu sestává z nedotčených porostů, produkčního lesa (kde se nesmí kácet, ale využívají se palmové listy) a oblastí, kde se pěstují palmy na zemědělské plodiny.

"Zjistili jsme, že v tomto regionu žije celkem 51 ptačích druhů. Z toho 46 druhů žije v místech, které obhospodařuje člověk," říká zveřejněná vědecká studie.

Čtěte také: Ptáci se stěhují na sever. Z domovů je žene oteplování

Pralesy mizí kvůli vzácnému dřevu a rozšiřování zemědělské půdy.
Pralesy mizí kvůli vzácnému dřevu a rozšiřování zemědělské půdy. | Foto: Reuters

Podle ní se na palmových plantážích vyskytují i velmi vzácné druhy ptactva, jako dvojzoborožec žlutozobý a zoborožec indický. Podle vědců vytváří dobré podmínky pro život tropických druhů ptactva kombinace výšky pěstovaných palem a blízkost nedotčených lesních porostů.

Ekonomicky i ekologicky úspěšné farmy

Farmy ale nemají jen vysokou "ekologickou" hodnotu. Podle vědců jsou úspěšné i ekonomicky.

Ořechy palmy areky konzumuje zhruba 10 % světové populace, zejména v Asii. Navíc stín, který vytvářejí husté koruny palmového listí, umožňuje místním lidem, aby pěstovali další plodiny, jako je pepř, vanilka a banány.

Než aby rozšiřovali svoje plantáže, dávají místní zemědělci přednost využívání okolních lesů. Spadané palmové listí využívají jako přírodní kompost pro palmy, čímž nahrazují drahá průmyslová hnojiva.

Čtěte také: OSN vyzývá Asii: Zastavte kácení lesů. Úplně

Podle autora studie Jaie Ranganathany z Národního centra pro ekologické analýzy a syntézy (NCEAS) závěry výzkumu ukazují, jak by se dalo postupovat při ochraně přírody.

"Když není možné vytvořit kompletně chráněné oblasti nepřístupné člověku, mohl by systém podobný tomu v Indii pomoci ochránit bohatství biodiverzity," řekl Ranganathana BBC.

Riziko rakoviny z ořechů

Pěstování palem ale má i svá úskalí. Konzumace ořechů areky vede podle zdravotníků ke vzniku rakoviny.

Ořechy se většinou konzumují kvůli jejich stimulujícímu účinku, buď samotné, nebo jako součást žvýkací směsi obecně zvané betel, která obsahuje i hydroxid vápenný a tabák.

Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) zvyšuje žvýkání areky riziko nádorových onemocnění, píše na svých internetových stránkách BBC.  

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy