Dohoda z Bali: budeme platit za zachování lesů

gaz
13. 12. 2007 11:01
Ekvádor požaduje 3,5 miliardy dolarů
Lesy pohlcují CO2, a tak zabraňují globálnímu oteplování.
Lesy pohlcují CO2, a tak zabraňují globálnímu oteplování. | Foto: Aktuálně.cz

Bali/Quito - Mezinárodní společenství se v průběhu klimatické konference na indonéském ostrově Bali dohodlo, že zřídí fond na zachování světových lesů. Ty jsou schopny absorbovat kysličník uhličitý, který přispívá ke globálnímu oteplování.

Informoval o tom list Los Angeles Times.

"Tato iniciativa...může změnit ekonomické možnosti pro mnoho lidí, kteří jsou na lesích existenčně závislí," prohlásil Robert Zoellick, prezident Světové banky, která má projekt kordinovat.

Kácení lesů horší než auta

Kácení lesů je podle studií odborníků druhým nejdůležitějším činitelem, který podporuje globální oteplování. Na prvním místě je spalování fosilních paliv.

Deforestace a zhoršování kvality lesních porostů způsobuje nárůst skleníkových plynů o 1,6 miliardy tun ročně, to jest dvacet procent světových emisí, více než vyprodukuje celý automobilový průmysl dohromady.

Podle plánu dohodnutého v Bali se zřídí fond, do kterého již devět vyspělých zemí slíbilo vložit 160 milionů dolarů.

Nejvíce peněz dá Německo (59 milionů), následuje Velká Británie (30 milionů), Holandsko (22 milionů), Austrálie a Japonsko (10 milionů), Francie a Švýcarsko (7 milionů), Dánsko a Finsko (5 milionů).

Pět milionů dolarů slíbila i nevládní organizace The Nature Conservancy ze Spojených států.

Ekologové kritizují

Peníze budou určeny jak jednotlivým zemím, tak i majitelům pozemků s lesními porosty. Nezávislí experti by měli odměny distribuovat v závislosti na tom, kolik emisí bude les absorbovat.

Vytvoření fondu, který by měl pomoci zejména chudým zemím, však již kritizovaly ekologické organizace jako Přátelé přírody nebo Greenpeace. Podle britského listu The Guardian se jim nelíbí, že by se trh s emisními povolenkami rozšířil i do tropického pralesa.

"Světoví politici toho nesmějí zneužívat jako záminky, aby nesnižovali emise ve svých vlastních zemích," prohlásil výkonný ředitel Greenpeace John Sauven.

Pralesné 3,5 miliardy

Kromě otázky emisí se však na Bali řeší i vybírání "pralesného", které vyžadují země jako Ekvádor či Indonésie. 

Podle těchto států má z velikosti a rozmanitosti deštných pralesů prospěch celý svět a chudé tropické země by měly být odškodněny za to, že se vzdají ekonomických výhod a pralesy zachovají i budoucím generacím.

Buď prales, nebo ropa, říká Ekvádor.
Buď prales, nebo ropa, říká Ekvádor. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ekvádor v pondělí podle agentury AP oznámil, že chce 350 milionů dolarů ročně v průběhu deseti let, jinak začne těžit ropu ve svém národním parku Yasuni na severovýchodě země.

"Buď získáme mezinárodní podporu, abychom netěžili, nebo se rozjede výběrové řízení," pohrozil ekvádorský ministr pro ropný průmysl Galo Chiriboga.

Prezident země Rafael Correa, který je znám tvrdým přístupem k zahraničním ropným společnostem, jim prý půjde na ruku, pokud nebude záležitost se splátkami vyřešena do 15. června příštího roku.

V národním parku Yasuni se podle odhadů nachází 1 miliarda barelů surové ropy. Oblast je rezervací UNESCO a jednou z nejbohatších zón výskytu fauny a flóry na světě. Nachází se zde více rostlinných druhů než v celé Severní Americe dohromady. 

O zakázky již projevily zájem společnosti z Brazílie, Číny a Chile. 

Čtěte také:
Indonésie a Ekvádor chtějí od Západu vybírat pralesné
Ekvádor se vydal chávezovskou cestou. Proti těžařům

 

Právě se děje

před 5 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy