OSN vyzývá Asii: Zastavte kácení lesů. Úplně

Reuters, vk
23. 6. 2008 13:10
Zatím souhlasily jen Vietnam a Kambodža
V jihovýchodní Asii bude za sto let jen čtvrtina lesů.
V jihovýchodní Asii bude za sto let jen čtvrtina lesů. | Foto: Reuters

Manila - Asijské státy musejí co nejrychleji zastavit kácení lesů. Řešení jim nabízí plán OSN. Právě s jeho pomocí by měly s odlesňováním do roku 2020 zcela skoncovat.

Informaci přinesla agentura Reuters.

Přibližně 80 procent známých rostlinných a živočišných druhů žije právě v lesích. Podle Ahmeda Djoghlafa, generálního tajemníka Úmluvy pro biologickou rozmanitost při OSN, na nich závisí přežití 1,6 miliardy lidí. 

Více o lesích zde: Kůrovec požírá rekordní počet smrků. Bude hůř 

"Projekt, jak zastavit kácení lesů do roku 2020, je proveditelný, lze to uskutečnit," řekl Djoghlaf.

Stop kácení v roce 2020

Na květnové konferenci v Německu se 65 zemí světa zavázalo podpořit záměr Světového fondu pro přírodu, který chce snížit kácení lesů do roku 2020 na nulu. Pouze dva státy ale byly z jihovýchodní Asie: Kambodža a Vietnam.

Více o konferenci: Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti

Podle Djoghlafa ze Země ročně zmizí 13 milionů hektarů lesů během minuty, tedy plocha o velikosti 36 fotbalových hřišť. Asi 95 zemí už nemá lesy vůbec žádné.

Z rozvojových zemí mizí lesy. Dřevo skupují Evropané a Američané.
Z rozvojových zemí mizí lesy. Dřevo skupují Evropané a Američané. | Foto: Reuters

V jihovýchodní Asii zničily lesní požáry během let 1997 a 2006 asi deset milionů hektarů lesa. Mnohem více stromů však bylo pokáceno - kvůli zvětšování ploch pro zemědělství, nelegálnímu obchodu se dřevem a povrchovému dolování.

Čtěte také: Každou minutu mizí 20 hektarů deštných lesů

Za 100 let zmizí většina lesa

Při současné rychlosti kácení lesů, říká Rodrigo Fuentes z Centra pro biodiverzitu v jihovýchodní Asii, se z oblasti do roku 2100 ztratí tři čtvrtiny ze současných 47 milionů hektarů lesů a více než 42 procent všech druhů rostlin a živočichů.

Djoghlaf a Fuentes se shodují, že ničení biodiverzity ovlivní také globální bezpečnost a světovou ekonomiku. V jeho důsledku vzroste poptávka po nedostatkových zdrojích jídla a paliv.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Další zprávy