OSN vyzývá Asii: Zastavte kácení lesů. Úplně

Reuters, vk
23. 6. 2008 13:10
Zatím souhlasily jen Vietnam a Kambodža
V jihovýchodní Asii bude za sto let jen čtvrtina lesů.
V jihovýchodní Asii bude za sto let jen čtvrtina lesů. | Foto: Reuters

Manila - Asijské státy musejí co nejrychleji zastavit kácení lesů. Řešení jim nabízí plán OSN. Právě s jeho pomocí by měly s odlesňováním do roku 2020 zcela skoncovat.

Informaci přinesla agentura Reuters.

Přibližně 80 procent známých rostlinných a živočišných druhů žije právě v lesích. Podle Ahmeda Djoghlafa, generálního tajemníka Úmluvy pro biologickou rozmanitost při OSN, na nich závisí přežití 1,6 miliardy lidí. 

Více o lesích zde: Kůrovec požírá rekordní počet smrků. Bude hůř 

"Projekt, jak zastavit kácení lesů do roku 2020, je proveditelný, lze to uskutečnit," řekl Djoghlaf.

Stop kácení v roce 2020

Na květnové konferenci v Německu se 65 zemí světa zavázalo podpořit záměr Světového fondu pro přírodu, který chce snížit kácení lesů do roku 2020 na nulu. Pouze dva státy ale byly z jihovýchodní Asie: Kambodža a Vietnam.

Více o konferenci: Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti

Podle Djoghlafa ze Země ročně zmizí 13 milionů hektarů lesů během minuty, tedy plocha o velikosti 36 fotbalových hřišť. Asi 95 zemí už nemá lesy vůbec žádné.

Z rozvojových zemí mizí lesy. Dřevo skupují Evropané a Američané.
Z rozvojových zemí mizí lesy. Dřevo skupují Evropané a Američané. | Foto: Reuters

V jihovýchodní Asii zničily lesní požáry během let 1997 a 2006 asi deset milionů hektarů lesa. Mnohem více stromů však bylo pokáceno - kvůli zvětšování ploch pro zemědělství, nelegálnímu obchodu se dřevem a povrchovému dolování.

Čtěte také: Každou minutu mizí 20 hektarů deštných lesů

Za 100 let zmizí většina lesa

Při současné rychlosti kácení lesů, říká Rodrigo Fuentes z Centra pro biodiverzitu v jihovýchodní Asii, se z oblasti do roku 2100 ztratí tři čtvrtiny ze současných 47 milionů hektarů lesů a více než 42 procent všech druhů rostlin a živočichů.

Djoghlaf a Fuentes se shodují, že ničení biodiverzity ovlivní také globální bezpečnost a světovou ekonomiku. V jeho důsledku vzroste poptávka po nedostatkových zdrojích jídla a paliv.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 54 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy