V bohatých zemích se pije méně vody z PET lahví

Vanda Králová, Hugo Charvát
8. 11. 2008 10:15
Přednost dostává pitná voda z kohoutku
Voda z koutku už neděsí. Balená voda je na ústupu.
Voda z koutku už neděsí. Balená voda je na ústupu. | Foto: Jiří Kropáček

Praha/Curych (Ekolist) - Jedničky na světovém trhu s balenými nápoji se pokoušejí odradit spotřebitele v bohatých zemích od pití vody z plastových lahví. A vrátit je k pitné vodě z vodovodu.

Důvodem jsou prý ohledy na životní prostředí. Mezitím ale firmy expandují na trhy v rozvíjejících se zemích, upozorňuje agentura Reuters.

Souvislosti:  Zabiják voda. Zemřou kvůli ní denně čtyři tisíce lidí

Firma Nestle, největší prodejce balené pitné vody na světě, před časem uvedla, že světová finanční krize a ohledy na životní prostředí snižují její prodej v západní Evropě a USA.

Společnost Pepsi ve třetím čtvrtletí ohlásila dvouciferné snížení prodeje svých balených vod, například Propelu a Aquafiny, zatímco firmě Danone (Evian, Volvic) se snížila poptávka ve Francii, Španělsku a Británii.

Mohou za to ekologové

Řada kritiků, jako je například Světový fond ochrany přírody WWF, proti balené vodě brojí s tím, že se kvůli balení a dopravě plýtvá přírodními zdroji. A to kvůli nápoji, který nemusí být zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku.

Vodu z kouhoutku využvají v bohatších zemích nejen na mytí rukou, ale stále častěji i k pití.
Vodu z kouhoutku využvají v bohatších zemích nejen na mytí rukou, ale stále častěji i k pití. | Foto: Reuters

"To je problematická část pro celé odvětví," říká analytik investiční společnosti Sarasin Patrick Hasenboehler. "Když máte doma čistou pitnou vodu, je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit peníze. Navíc pro některé lidi je pití vody z vodovodu místo z plastových lahví tak trochu módní záležitostí," řekl Hasenboehler agentuře Reuters.

Více o vodě: Objev: Nejteplejší voda světa má 407 stupňů Celsia

Podle konzultační firmy Zenith International kontroluje Nestle 19,2 procenta trhu s balenou vodou, druhá je Coca-Cola s podílem 9,4 procenta, následuje Danone s 8 procenty a Pepsi s 4,8 procenta.

John Harris, výkonný viceprezident Nestle Waters, minulý týden prohlásil, že jeho firma vyslyšela potřebu větší ohleduplnosti k životnímu prostředí a snižuje spotřebu energie při výrobě plastových lahví a lobbuje za větší objem recyklace.

"Věříme, že dokážeme využít možnosti trvale udržitelné ekonomiky v našem odvětví a naše prodeje opět porostou," uvedl Waters.

Ekologičtější PET lahve

Dodal také, že objem používaných plastů k balení pitné vody poklesl od roku 2002 o 22 procent. Společnost současně propaguje pitnou vodu jako vhodnou náhradu limonád a kalorických nápojů, které podle Harrise tvoří až 21 procent energetického příjmu Američanů.

Firma Coca-Cola oznámila, že pracuje na snížení váhy obalů nápojů a že investovala více než 80 milionů dolarů do výstavby šesti recyklačních zařízení na plastové lahve. Podle zprávy o udržitelném rozvoji firmy chce nápojový gigant snižovat ekologickou stopu výroby a ochránit přírodní zdroje.

Podívejte se: Video: Ve světové zásobárně vody se jí nenapijete

Podle analytika Hasenboehlera však bude mít prodej kvalitní minerální a pramenité vody i nadále své místo na světovém trhu, a to zejména v bohatých zemích. Značky nižší kvality to ale budou mít těžké v dobách, kdy si západní spotřebitelé budou muset utáhnout opasky.

"Bude těžké takovou vodu prodat, zejména v Evropě a USA," dodal Hasenboehler.

Podle Zenithu vzrostla celosvětová spotřeba v roce 2007 o šest procent na 206 miliard litrů, což představuje 30,8 litru na osobu. Největší trh je v USA, další v pořadí je Čína a Mexiko.

Podle Garyho Roethenbaugha ze Zenithu však spotřeba i nadále poroste, podle něj se v roce 2012 prodá o 32 procent více vody, tedy asi 272 bilionů litrů, napsala agentura Reuters. Prodejci však budou zřejmě cílit na zákazníky v chudších zemích, již dnes se jim daří třeba v Indonésii, Mexiku a Argentině.

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy