Každou minutu mizí 20 hektarů deštných lesů

vk
4. 6. 2008 13:55
Do konce století může vyhynout třetina všech druhů

Bonn - Více než třetina všech dosud známých druhů může zaniknout ještě před koncem tohoto století. Kvůli klimatickým změnám.

Přes osmdesát procent těchto živočichů a rostlin přitom žije v deštných pralesích.

I taková odstrašující čísla zazněla na Mezinárodní konferenci OSN o biologické rozmanitosti, která skončila v německém Bonnu.

Lesy mizí každou minutu

Každou minutou zmizí podle tajemníka Úmluvy o biodiverzitě Ahmeda Djoghlafa z povrchu zemského 20 hektarů deštného pralesa.

Na celém světě se denně pokácí nejméně 4,4 miliony stromů. Za rok tak Země přichází o 1,6 miliardy stromů.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přitom zdůraznil: "Ochrana a udržitelné využívání biodiverzity je základním prvkem každé strategie, jak se přizpůsobit klimatickým změnám."

Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii.
Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii. | Foto: Reuters

Právě ochrana lesů může zmenšit atmosférickou koncentraci skleníkových plynů, a to o více než dvacet procent. Mokřiny zachycují více uhlíku než všechny ostatní světové lesy dohromady.

Amazonské státy se chrání i nechrání

Vážnost situace si začínají uvědomovat i státy, na jejichž území se většina deštných pralesů nachází. Kolumbijský ústavní soud například zrušil návrh zákona, který měl povolovat rozšíření těžby. 

Čtěte více: Kolumbie odmítla zákon, který by umožnil ničení pralesů

V Brazílii, největším státě amazonské oblasti, naopak preferování ochrany pralesů pravděpodobně končí. Ministryně životního prostředí Marina Silvová, která byla známá svým bojem proti kácení deštných lesů, před časem rezignovala.

Více zde: Rána pro Amazonii. Ministryně, která ji hájila, odchází

"Pro každou zemi je důležité, aby si upřímně přiznala, zda dokáže něco udělat, aby zastavila do roku 2010 úbytek biodiverzity. Tím, že bude spolupracovat s ostatními zeměmi, mezinárodními organizacemi a podobně, " uvedl na konferenci třeba japonský premiér Yasuo Fukuda. 

Více o úbytku pralesů:

 

Právě se děje

Další zprávy