Každou minutu mizí 20 hektarů deštných lesů

vk
4. 6. 2008 13:55
Do konce století může vyhynout třetina všech druhů

Bonn - Více než třetina všech dosud známých druhů může zaniknout ještě před koncem tohoto století. Kvůli klimatickým změnám.

Přes osmdesát procent těchto živočichů a rostlin přitom žije v deštných pralesích.

I taková odstrašující čísla zazněla na Mezinárodní konferenci OSN o biologické rozmanitosti, která skončila v německém Bonnu.

Lesy mizí každou minutu

Každou minutou zmizí podle tajemníka Úmluvy o biodiverzitě Ahmeda Djoghlafa z povrchu zemského 20 hektarů deštného pralesa.

Na celém světě se denně pokácí nejméně 4,4 miliony stromů. Za rok tak Země přichází o 1,6 miliardy stromů.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přitom zdůraznil: "Ochrana a udržitelné využívání biodiverzity je základním prvkem každé strategie, jak se přizpůsobit klimatickým změnám."

Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii.
Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii. | Foto: Reuters

Právě ochrana lesů může zmenšit atmosférickou koncentraci skleníkových plynů, a to o více než dvacet procent. Mokřiny zachycují více uhlíku než všechny ostatní světové lesy dohromady.

Amazonské státy se chrání i nechrání

Vážnost situace si začínají uvědomovat i státy, na jejichž území se většina deštných pralesů nachází. Kolumbijský ústavní soud například zrušil návrh zákona, který měl povolovat rozšíření těžby. 

Čtěte více: Kolumbie odmítla zákon, který by umožnil ničení pralesů

V Brazílii, největším státě amazonské oblasti, naopak preferování ochrany pralesů pravděpodobně končí. Ministryně životního prostředí Marina Silvová, která byla známá svým bojem proti kácení deštných lesů, před časem rezignovala.

Více zde: Rána pro Amazonii. Ministryně, která ji hájila, odchází

"Pro každou zemi je důležité, aby si upřímně přiznala, zda dokáže něco udělat, aby zastavila do roku 2010 úbytek biodiverzity. Tím, že bude spolupracovat s ostatními zeměmi, mezinárodními organizacemi a podobně, " uvedl na konferenci třeba japonský premiér Yasuo Fukuda. 

Více o úbytku pralesů:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy