Každou minutu mizí 20 hektarů deštných lesů

vk
4. 6. 2008 13:55
Do konce století může vyhynout třetina všech druhů

Bonn - Více než třetina všech dosud známých druhů může zaniknout ještě před koncem tohoto století. Kvůli klimatickým změnám.

Přes osmdesát procent těchto živočichů a rostlin přitom žije v deštných pralesích.

I taková odstrašující čísla zazněla na Mezinárodní konferenci OSN o biologické rozmanitosti, která skončila v německém Bonnu.

Lesy mizí každou minutu

Každou minutou zmizí podle tajemníka Úmluvy o biodiverzitě Ahmeda Djoghlafa z povrchu zemského 20 hektarů deštného pralesa.

Na celém světě se denně pokácí nejméně 4,4 miliony stromů. Za rok tak Země přichází o 1,6 miliardy stromů.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přitom zdůraznil: "Ochrana a udržitelné využívání biodiverzity je základním prvkem každé strategie, jak se přizpůsobit klimatickým změnám."

Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii.
Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii. | Foto: Reuters

Právě ochrana lesů může zmenšit atmosférickou koncentraci skleníkových plynů, a to o více než dvacet procent. Mokřiny zachycují více uhlíku než všechny ostatní světové lesy dohromady.

Amazonské státy se chrání i nechrání

Vážnost situace si začínají uvědomovat i státy, na jejichž území se většina deštných pralesů nachází. Kolumbijský ústavní soud například zrušil návrh zákona, který měl povolovat rozšíření těžby. 

Čtěte více: Kolumbie odmítla zákon, který by umožnil ničení pralesů

V Brazílii, největším státě amazonské oblasti, naopak preferování ochrany pralesů pravděpodobně končí. Ministryně životního prostředí Marina Silvová, která byla známá svým bojem proti kácení deštných lesů, před časem rezignovala.

Více zde: Rána pro Amazonii. Ministryně, která ji hájila, odchází

"Pro každou zemi je důležité, aby si upřímně přiznala, zda dokáže něco udělat, aby zastavila do roku 2010 úbytek biodiverzity. Tím, že bude spolupracovat s ostatními zeměmi, mezinárodními organizacemi a podobně, " uvedl na konferenci třeba japonský premiér Yasuo Fukuda. 

Více o úbytku pralesů:

 

Právě se děje

před 30 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 35 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy