Tropické pralesy stojí v cestě nové zemědělské půdě

Hugo Charvát
21. 7. 2008 13:03
Experti očekávají do roku 2030 masivní kácení
KIácením pralesů se získává nejenom dřevo, ale i zemědělská půda.
KIácením pralesů se získává nejenom dřevo, ale i zemědělská půda. | Foto: Reuters

Praha/Londýn (Ekolist) - Poptávka po vhodné půdě, na které se dají pěstovat potraviny, biopaliva nebo dřevo, překračuje výměru, která je v současnosti na Zemi k dispozici. Proto hrozí zkáza lesním porostům na celém světě.

Podle organizace Rights and Resources Initiative (RRI) lze jen polovinu nové půdy, kterou budou chtít lidé do roku 2030 využívat, získat bez zásahů do tropických pralesů, píše internetové zpravodajství BBC.

"Jsme pravděpodobně na pokraji velké, celosvětové loupeže půdy," řekl BBC Andy White, spoluautor hlavní zprávy RRI nazvané "Seeing People through the Trees".

"To znamená více kácení, více konfliktů, více emisí skleníkových plynů, rozsáhlejší změny klimatu a méně prosperity pro všechny," vysvětlil White.

Kácí se a nesází

Další zpráva dokumentuje, že ve sporech o vlastnictví půdy dochází jen k velmi malé nápravě, stejně tak jako v ochraně půdy ze strany úřadů v rozvojových zemích. Obě zprávy před časem zveřejnil úřad britské vlády.

Rostoucí poptávka po jídle, biopalivech a dřevě na výrobu papíru, pro stavebnictví a průmysl znamená, že do roku 2030 by mělo vzniknout 515 milionů hektarů nové zemědělské půdy, vypočítává RRI.

Jenže bez zásahů do tropických pralesů jich bude k dispozici jen 200 milionů hektarů, upozorňuje BBC.

Problémem je, komu vlastně půda v pralesích patří.
Problémem je, komu vlastně půda v pralesích patří. | Foto: Roman Gazdík

Zpráva vychází z předpokladu, že během příštích sta let nepřetržitě poroste poptávka po půdě.

Studie konkrétně říká: "Když bude pokračovat současný růst produktivity a bude potřeba uspokojit poptávku po potravinách, kolem roku 2050 dosáhne celková plocha potřebné nové zemědělsky obdělávané půdy 3 miliard hektarů."

Přes miliardu hektarů orné půdy

Podle OSN se dnes na celém světě obdělává 1,4 miliardy hektarů orné půdy a na 3,4 miliardách hektarů jsou pastviny.

Někteří odborníci vkládají naděje do nových technologií, včetně genetické modifikace plodin, které by měly významně zvýšit výnos. Jenže v posledních letech výnosy v moderním zemědělství nerostou tak rychle, někde se dokonce i snižují, k čemuž zřejmě přispívají změny klimatu.

Pokud se ale kvůli úrodné půdě zničí deštné pralesy v tropických oblastech, klimatické změny se ještě zhorší. V současnosti se odlesňování krajiny podílí z 20 procent na celosvětových emisích skleníkových plynů, píše BBC.

Vlastníci pralesů

Jedeno z klíčových tvrzení zprávy RRI je, že zásadní pro budoucí zachování lesů je reforma vlastnictví půdy.

"Tato studie by měla pomoci přijmout globální zodpovědnost za ochranu vlastnických práv původních obyvatel, kteří hrají životně důležitou roli v ochraně jednoho z nejúžasnějších přírodních zázraků na této planetě," řekl Gareth Thomas, náměstek britského ministra pro mezinárodní rozvoj (DFID).

"Je jasné, že současná dvojí cenová krize, jak u pohonných hmot, tak v potravinářství, nahrává velkým investicím a spekulacím s půdou," uvedl i Andy White z RRI.

"Jenom ochranou práv lidí, kteří tam žijí, můžeme zabránit devastaci nejohroženějších pralesů na celém světě," dodal.

Zaplatí Západ, nebo místní?

Jenže jak naznačuje druhá zpráva RRI, postup ve změně vlastnických práv je jen velmi pomalý. Pouze v několika málo zemích, jako je Brazílie, Kamerun a Tanzanie, došlo k podstatnějšímu posunu.

Podle RRI může ochraně pralesů pomoci boj proti změnám klimatu. Ale to opět vede k otázce, kdo je vlastníkem lesních porostů: Budou to bohaté země Západu, které zaplatí za zachycování uhlíku, nebo místní obyvatelé?

O vlastnictví půdy se navíc vedou ozbrojené konflikty. Podle RRI se za dvěma třetinami všech současných válek skrývá právě boj o půdu.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy