Ptáci se stěhují na sever. Z domovů je žene oteplování

vk, Reuters
4. 8. 2008 8:04
V Anglii se objevují nové druhy, jiné naopak mizí
Tažní ptáci jsou první, kdo se přizpůsobuje změnám klimatu
Tažní ptáci jsou první, kdo se přizpůsobuje změnám klimatu | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Oslo - Během posledních 25 let se ptáci v Evropě postupně přesouvali mnohem více na sever. Mohou za to klimatické změny, které by časem mohly zcela změnit mapu výskytu rostlin a zvířat na evropském kontinentě.

Studie o 42 vzácných druzích ptáků ve Velké Británii ukázala, že ptáci z jižní Evropy - například pěnice kaštanová, strnad cvrčivý nebo volavka malá - se v letech 1980 až 2004 ve Spojeném království vyskytovali mnohem běžněji než v minulosti.

A naopak druhy v severní Evropě tradiční, jako je kvíčala obecná, cvrčala obecná nebo roháč obecný, z Británie postupně mizí.

"Ptačí druhy téměř úplně kopírují klimatické změny," komentoval Brian Huntley z Durhamské univerzity v Anglii zprávu, kterou sepsal společně s vědci z univerzity v Cambridge a Královské společnosti pro ochranu ptáků.

Čtěte také: Vymření hrozí více druhům, než se myslelo

První, kdo se přizpůsobil

Na změnách v přírodě se mohly podepsat i intenzivnější farmaření, znečištění ovzduší, růst měst a nejrůznější opatření ochránců životního prostředí. To všechno se vědci snažili od důsledků globálního oteplování oddělit.

Ani labutě už přes zimu z českých vod nemizí
Ani labutě už přes zimu z českých vod nemizí | Foto: Ludvík Hradilek

Ptáci a motýli jsou prvními živočichy, kteří na změny klimatu reagují, protože mohou uletět velké vzdálenosti a hledat chladnější místa pro život.

Ostatním zvířatům a rostlinám bude trvat mnohem déle, než se oteplení svých obvyklých stanovišť začnou přizpůsobovat.

Více zde: Globální oteplování vytlačuje rostliny do hor

"Záleží to na mobilitě druhů. Ptáci a motýli jsou dvě skupiny, které nejlépe dokládají, že druhy už teď reagují na klimatické změny," řekl Huntley agentuře Reuters.

Spolehlivé klimatické modely

Změny v rozložení a struktuře ptačích oblastí od roku 1980 se shodují s tím, co vědci očekávali v souvislosti s globálním oteplováním. To podle Klimatického panelu OSN způsobilo hlavně používání fosilních paliv v elektrárnách, továrnách a automobilech.

I OSN loni předpověděla, že oteplování s sebou ponese nejen rozšiřování pouští, povodně, tání ledovců a vzestup hladin světových moří, ale že způsobí i velké posuny ve výskytu a vymírání druhů rostlin a živočichů.

"To jasně ukazuje, že můžeme věřit klimatickým modelům. A že je můžeme použít nejen pro ptáky, ale i pro ostatní druhy živočichů - pro motýly, hmyz a obojživelníky, ale i pro rostliny," řekl Huntley.

Čtěte také: Stěhování ptactva se mění. Migraci ovlivňuje klima

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy