Ptáci se stěhují na sever. Z domovů je žene oteplování

vk, Reuters
4. 8. 2008 8:04
V Anglii se objevují nové druhy, jiné naopak mizí
Tažní ptáci jsou první, kdo se přizpůsobuje změnám klimatu
Tažní ptáci jsou první, kdo se přizpůsobuje změnám klimatu | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Oslo - Během posledních 25 let se ptáci v Evropě postupně přesouvali mnohem více na sever. Mohou za to klimatické změny, které by časem mohly zcela změnit mapu výskytu rostlin a zvířat na evropském kontinentě.

Studie o 42 vzácných druzích ptáků ve Velké Británii ukázala, že ptáci z jižní Evropy - například pěnice kaštanová, strnad cvrčivý nebo volavka malá - se v letech 1980 až 2004 ve Spojeném království vyskytovali mnohem běžněji než v minulosti.

A naopak druhy v severní Evropě tradiční, jako je kvíčala obecná, cvrčala obecná nebo roháč obecný, z Británie postupně mizí.

"Ptačí druhy téměř úplně kopírují klimatické změny," komentoval Brian Huntley z Durhamské univerzity v Anglii zprávu, kterou sepsal společně s vědci z univerzity v Cambridge a Královské společnosti pro ochranu ptáků.

Čtěte také: Vymření hrozí více druhům, než se myslelo

První, kdo se přizpůsobil

Na změnách v přírodě se mohly podepsat i intenzivnější farmaření, znečištění ovzduší, růst měst a nejrůznější opatření ochránců životního prostředí. To všechno se vědci snažili od důsledků globálního oteplování oddělit.

Ani labutě už přes zimu z českých vod nemizí
Ani labutě už přes zimu z českých vod nemizí | Foto: Ludvík Hradilek

Ptáci a motýli jsou prvními živočichy, kteří na změny klimatu reagují, protože mohou uletět velké vzdálenosti a hledat chladnější místa pro život.

Ostatním zvířatům a rostlinám bude trvat mnohem déle, než se oteplení svých obvyklých stanovišť začnou přizpůsobovat.

Více zde: Globální oteplování vytlačuje rostliny do hor

"Záleží to na mobilitě druhů. Ptáci a motýli jsou dvě skupiny, které nejlépe dokládají, že druhy už teď reagují na klimatické změny," řekl Huntley agentuře Reuters.

Spolehlivé klimatické modely

Změny v rozložení a struktuře ptačích oblastí od roku 1980 se shodují s tím, co vědci očekávali v souvislosti s globálním oteplováním. To podle Klimatického panelu OSN způsobilo hlavně používání fosilních paliv v elektrárnách, továrnách a automobilech.

I OSN loni předpověděla, že oteplování s sebou ponese nejen rozšiřování pouští, povodně, tání ledovců a vzestup hladin světových moří, ale že způsobí i velké posuny ve výskytu a vymírání druhů rostlin a živočichů.

"To jasně ukazuje, že můžeme věřit klimatickým modelům. A že je můžeme použít nejen pro ptáky, ale i pro ostatní druhy živočichů - pro motýly, hmyz a obojživelníky, ale i pro rostliny," řekl Huntley.

Čtěte také: Stěhování ptactva se mění. Migraci ovlivňuje klima

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy