Chcete do amazonského pralesa? Příště na povolenku

Roman Gazdík
28. 4. 2008 14:01
Nevládní organizace obviněny z "biopirátství"
Amazonský prales
Amazonský prales | Foto: Cesar Paes Barreto

Brasília - Zakrátko se možná budeme moci do brazilské Amazonie podívat jen na zvláštní povolení. Do parlamentu páté největší země světa míří zákon, který bude každého cizince bez propustky trestat pokutou až 30 tisíc eur.

Váda tvrdí, že jejím cílem je zabránit "cizímu vměšování" a "biopirátství". Mnoho neziskových organizací v regionu totiž údajně funguje pouze jako zástěrka pro využívání Amazonie ke hledání léčiv farmaceutickými společnostmi. Trpí prý také domorodé komunity.

Povolení pro 60 procent Brazílie

"Chceme, aby Amazonie byla naše," citovala agentura AP vysokého úředníka ministerstva spravedlnosti Romeu Tumu. "Chceme, aby svět Amazonii navštěvoval, ale aby nám také (cizinci) dávali vědět, kdy přijedou a co tam budou dělat."

Povinnost žádat o povolení se bude vztahovat na všechny cizince, kteří se budou chtít vydat do kterékoliv části pralesa, tedy na 60 procent brazilského území. Ať už budete turista, vědec, pracovník neziskové organizace nebo obchodník přijíždějící do industriální mekky Manausu.

Podobný zákon se v sedmdesátých letech snažila prosadit i vojenská junta, iniciativa však ztroskotala na nemožnosti rozsáhlé pralesní oblasti kontrolovat. Dnešní technologie je ale údajně už na takovém stupni vývoje, že by to neměl být problém.

Zákon má velkou šanci projít. Jeho navrhovatelem je totiž nejen šéf justice, ale také ministerstvo obrany. Armáda si stěžuje, že se v Amazonii u hranic s okolními státy pohybuje mnoho cizinců, jejichž aktivity jsou jí podezřelé.

Musíme kácet ještě více

Takřka všichni se ale shodnou na tom, že problémem Amazonie nejsou ani tak neposlušné neziskové organizace, jako mohutné odlesňování, které se děje někdy za tiché, jindy za zcela otevřené podpory místních úřadů.

Minulý týden například se zajímavým prohlášením vystoupil Blairo Maggi, guvernér (z poloviny už vykáceného) amazonského státu Matto Grosso. Podle něj je třeba kácet ještě více.

Úřady nedávno podnikly zátah proti nelegálním těžařům. Zabavily 10.000 kubíků dřeva
Úřady nedávno podnikly zátah proti nelegálním těžařům. Zabavily 10.000 kubíků dřeva | Foto: Reuters

"S tím, jak se zhoršuje světová krize potravin, nastává čas, kdy se budeme bavit o tom, jestli uchovat životní prostředí, nebo produkovat více jídla," citoval ho list Folha de Sao Paulo. "Neexistuje způsob, jak produkovat více jídla, aniž bychom zabrali více půdy a vykáceli více stromů."

Zlatá pila pro Maggiho

Blairo Maggi se kromě politiky věnuje také řízení největší světové společnosti na pěstování sóji. Plodinu sází právě ve vykácené Amazonii.

Ekologická organizace Greenpeace mu roku 2006 udělila cenu Zlatá pila. Tu rozdává Brazilcům, kteří nejvíce přispěli k destrukci amazonského pralesa.

Matto Grosso bylo loni také státem, kde kácení postupovalo nejrychleji. 

 

Právě se děje

před 1 minutou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy