Chcete do amazonského pralesa? Příště na povolenku

Roman Gazdík
28. 4. 2008 14:01
Nevládní organizace obviněny z "biopirátství"
Amazonský prales
Amazonský prales | Foto: Cesar Paes Barreto

Brasília - Zakrátko se možná budeme moci do brazilské Amazonie podívat jen na zvláštní povolení. Do parlamentu páté největší země světa míří zákon, který bude každého cizince bez propustky trestat pokutou až 30 tisíc eur.

Váda tvrdí, že jejím cílem je zabránit "cizímu vměšování" a "biopirátství". Mnoho neziskových organizací v regionu totiž údajně funguje pouze jako zástěrka pro využívání Amazonie ke hledání léčiv farmaceutickými společnostmi. Trpí prý také domorodé komunity.

Povolení pro 60 procent Brazílie

"Chceme, aby Amazonie byla naše," citovala agentura AP vysokého úředníka ministerstva spravedlnosti Romeu Tumu. "Chceme, aby svět Amazonii navštěvoval, ale aby nám také (cizinci) dávali vědět, kdy přijedou a co tam budou dělat."

Povinnost žádat o povolení se bude vztahovat na všechny cizince, kteří se budou chtít vydat do kterékoliv části pralesa, tedy na 60 procent brazilského území. Ať už budete turista, vědec, pracovník neziskové organizace nebo obchodník přijíždějící do industriální mekky Manausu.

Podobný zákon se v sedmdesátých letech snažila prosadit i vojenská junta, iniciativa však ztroskotala na nemožnosti rozsáhlé pralesní oblasti kontrolovat. Dnešní technologie je ale údajně už na takovém stupni vývoje, že by to neměl být problém.

Zákon má velkou šanci projít. Jeho navrhovatelem je totiž nejen šéf justice, ale také ministerstvo obrany. Armáda si stěžuje, že se v Amazonii u hranic s okolními státy pohybuje mnoho cizinců, jejichž aktivity jsou jí podezřelé.

Musíme kácet ještě více

Takřka všichni se ale shodnou na tom, že problémem Amazonie nejsou ani tak neposlušné neziskové organizace, jako mohutné odlesňování, které se děje někdy za tiché, jindy za zcela otevřené podpory místních úřadů.

Minulý týden například se zajímavým prohlášením vystoupil Blairo Maggi, guvernér (z poloviny už vykáceného) amazonského státu Matto Grosso. Podle něj je třeba kácet ještě více.

Úřady nedávno podnikly zátah proti nelegálním těžařům. Zabavily 10.000 kubíků dřeva
Úřady nedávno podnikly zátah proti nelegálním těžařům. Zabavily 10.000 kubíků dřeva | Foto: Reuters

"S tím, jak se zhoršuje světová krize potravin, nastává čas, kdy se budeme bavit o tom, jestli uchovat životní prostředí, nebo produkovat více jídla," citoval ho list Folha de Sao Paulo. "Neexistuje způsob, jak produkovat více jídla, aniž bychom zabrali více půdy a vykáceli více stromů."

Zlatá pila pro Maggiho

Blairo Maggi se kromě politiky věnuje také řízení největší světové společnosti na pěstování sóji. Plodinu sází právě ve vykácené Amazonii.

Ekologická organizace Greenpeace mu roku 2006 udělila cenu Zlatá pila. Tu rozdává Brazilcům, kteří nejvíce přispěli k destrukci amazonského pralesa.

Matto Grosso bylo loni také státem, kde kácení postupovalo nejrychleji. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy