Amazonského pralesa může do roku 2030 ubýt i pětina

Roman Gazdík
5. 2. 2008 7:10
Deforestace postupuje rekordním tempem
Bude tu tento les stát ještě za 20 let?
Bude tu tento les stát ještě za 20 let? | Foto: Cesar Paes Barreto

Sao Paulo - Amazonský prales může být roku 2030 až o pětinu menší. To bude mít za důsledek méně dešťů, ztrátu živočišných a rostlinných druhů a nárůst globálního oteplování.

Vyplývá to ze studie Univerzity Minas Gerais a Amazonského institutu pro výzkum životního prostředí, o které informoval brazilský deník O Globo.

Nevratné škody pro planetu

Výzkumníci vzali v úvahu současné statistiky odlesňování, budoucí rozvojové projekty v oblasti a odhad dalšího vývoje brazilského zemědělství.

"Pokud bychom přihlédli k tomu nejvíce pesimistickému scénáři, šlo by o nevratné škody jak pro Amazonii, tak pro planetu," říká Britaldo Soares Filho, jeden z autorů studie.

Že je situace katastrofální, přiznává i brazilská federální vláda, která předminulý týden kvůli novým statistikám svolala zvláštní zasedání. Ukázalo se totiž, že za posledních 5 měsíců roku 2007 zmizelo 3235 kilometrů čtverečních pralesa, což je nový rekord. Detailní prozkoumání satelitních snímků může toto číslo až zdvojnásobit.

Čtěte také
Panika: Amazonské lesy ubývají rekordním tempem

Názory brazilské ministryně životního prostředí Mariny Silvy jsou podle ekologů světélkem naděje uprostřed temnot.
Názory brazilské ministryně životního prostředí Mariny Silvy jsou podle ekologů světélkem naděje uprostřed temnot. | Foto: Reuters

Levá neví, co dělá pravá

Vláda se sice rozhodla, že zpřísní pokuty pro ilegální těžaře dřeva a přestane poskytovat výhody 36 oblastem, na jejichž území řádí nejzuřivěji, podle ekologů se však jedná o mlácení prázdné slámy.

"Vláda levou rukou mává zákazy a pravou podtíná další stromy," citovala agentura Reuters Roberta Smeraldiho, šéfa brazilské pobočky organizace Přátelé Země (FOEI).

Uvalených pokut se totiž zaplatí zhruba jen 2 až 3 procenta, zbytek nejsou schopny nebo ochotny místní úřady vybrat. Sama federální vláda je pak sevřena v kleštích mezi ekonomickým a ekologickými iniciativami.

Stromy si sázejte u vás doma

Plánuje se stavba transamazonské dálnice, velká vodní elektrárna na řece Madeiře, podporuje se výstavba dolů: všechny tyto projekty do Amazonie přitáhnou další osadníky.

Korunu všemu nasadil minulý týden prezident země Luiz Inácio Lula da Silva.

"Cizí nevládní organizace by měly sázet stromy ve svých vlastních zemích," řekl bývalý šéf odborářů v narážce na kritiku své vlády od zahraničních ekologů.

Jak to tedy jeho vláda s ochranou pralesů myslí, není jasné.

Čtěte také: Bolívijci zapalují pralesy. Jako každý rok

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy