Amazonského pralesa může do roku 2030 ubýt i pětina

Roman Gazdík
5. 2. 2008 7:10
Deforestace postupuje rekordním tempem
Bude tu tento les stát ještě za 20 let?
Bude tu tento les stát ještě za 20 let? | Foto: Cesar Paes Barreto

Sao Paulo - Amazonský prales může být roku 2030 až o pětinu menší. To bude mít za důsledek méně dešťů, ztrátu živočišných a rostlinných druhů a nárůst globálního oteplování.

Vyplývá to ze studie Univerzity Minas Gerais a Amazonského institutu pro výzkum životního prostředí, o které informoval brazilský deník O Globo.

Nevratné škody pro planetu

Výzkumníci vzali v úvahu současné statistiky odlesňování, budoucí rozvojové projekty v oblasti a odhad dalšího vývoje brazilského zemědělství.

"Pokud bychom přihlédli k tomu nejvíce pesimistickému scénáři, šlo by o nevratné škody jak pro Amazonii, tak pro planetu," říká Britaldo Soares Filho, jeden z autorů studie.

Že je situace katastrofální, přiznává i brazilská federální vláda, která předminulý týden kvůli novým statistikám svolala zvláštní zasedání. Ukázalo se totiž, že za posledních 5 měsíců roku 2007 zmizelo 3235 kilometrů čtverečních pralesa, což je nový rekord. Detailní prozkoumání satelitních snímků může toto číslo až zdvojnásobit.

Čtěte také
Panika: Amazonské lesy ubývají rekordním tempem

Názory brazilské ministryně životního prostředí Mariny Silvy jsou podle ekologů světélkem naděje uprostřed temnot.
Názory brazilské ministryně životního prostředí Mariny Silvy jsou podle ekologů světélkem naděje uprostřed temnot. | Foto: Reuters

Levá neví, co dělá pravá

Vláda se sice rozhodla, že zpřísní pokuty pro ilegální těžaře dřeva a přestane poskytovat výhody 36 oblastem, na jejichž území řádí nejzuřivěji, podle ekologů se však jedná o mlácení prázdné slámy.

"Vláda levou rukou mává zákazy a pravou podtíná další stromy," citovala agentura Reuters Roberta Smeraldiho, šéfa brazilské pobočky organizace Přátelé Země (FOEI).

Uvalených pokut se totiž zaplatí zhruba jen 2 až 3 procenta, zbytek nejsou schopny nebo ochotny místní úřady vybrat. Sama federální vláda je pak sevřena v kleštích mezi ekonomickým a ekologickými iniciativami.

Stromy si sázejte u vás doma

Plánuje se stavba transamazonské dálnice, velká vodní elektrárna na řece Madeiře, podporuje se výstavba dolů: všechny tyto projekty do Amazonie přitáhnou další osadníky.

Korunu všemu nasadil minulý týden prezident země Luiz Inácio Lula da Silva.

"Cizí nevládní organizace by měly sázet stromy ve svých vlastních zemích," řekl bývalý šéf odborářů v narážce na kritiku své vlády od zahraničních ekologů.

Jak to tedy jeho vláda s ochranou pralesů myslí, není jasné.

Čtěte také: Bolívijci zapalují pralesy. Jako každý rok

 

Právě se děje

Další zprávy