Do Londýna se vracejí koše na odpadky. Po 20 letech

Vanda Králová, Hugo Charvát
6. 11. 2008 20:55
Koše mají odolat i výbuchu bomby
Foto: Profimédia

Praha/Londýn (Ekolist) - Chodci na ulicích Londýna i cestující na nádraží a v metru budou po mnoha letech konečně moci opět vyhodit přečtené noviny nebo zbytky od svačiny do odpadkového koše.

Londýnská radnice jim nabídne koše, které nejenže počítají s odděleným sběrem papíru, plastů a kovu, ale vydrží i případný výbuch bomby, píše deník Times Online.

Londýn se zbavil odpadkových košů v osmdesátých letech po sérii teroristických útoků IRA, která právě pouliční koše používala jako místo, kam bomby ukládala. Koše dodnes nejsou ani ve stanicích metra, ani na vlakových nádražích, i když se někde objevují průhledné plastové pytle na odpadky.

Výbuchy bomb způsobily, že v Londýně nenarazíte na koš na odpadky.
Výbuchy bomb způsobily, že v Londýně nenarazíte na koš na odpadky. | Foto: Reuters

Koš, který vydrží výbuch bomby

Nové koše jsou schopné absorbovat výbuch a zabránit tomu, aby se do okolí rozletěly úlomky. Zároveň také účinně omezují tlakovou vlnu vyvolanou explozí a díky tomu, že jsou z oceli, vydrží i žár výbuchu. V příštím roce by se jich v Londýně mělo objevit kolem stovky.

Nedostatek míst, kam by se daly odhodit odpadky, byl také terčem mnoha stížností na nepořádek. Podle Billa Brysona, prezidenta neziskové organizace Campaign to Protect Rural England, se lidé kvůli nedostatku košů naučili zahazovat smetí, kam je napadne.

"Jdete na jakoukoli velkou stanici metra a ptáte se sami sebe, co mám udělat s tím odpadkem, který mám v ruce. A okolí vám našeptává: zahoď to, on to někdo uklidí," řekl Bryson deníku Times Online.

Třídění odpadu i v ulicích

Londýn se teď naopak bude moci pochlubit tím, že bude prvním městem, kde budou chodci moci zahodit přečtené noviny, prázdnou plastovou láhev nebo plechovku do oddělených komor.

Koše budou navíc fungovat jako jakási "informační centra". Každý z nich totiž bude na obou stranách vybaven LCD obrazovkou, na které se budou střídat dopravní informace, zprávy nebo například ceny akcií.

Městské úřady si od nových košů slibují i lepší možnost šířit informace v případě nenadálých událostí.

Nové odpadkové koše ale rozhodně nejsou levnou záležitostí, každý z nich přijde včetně instalace na zhruba 38 tisíc eur.

Koš váží kolem jedné tuny a zkoušky odolnosti proti výbuchu trvaly v poušti Nového Mexika přes pět let. Společnost Media Metrica, která koše vyrábí, podepsala s Londýnem smlouvu na dodávku, osazení a údržbu na následujících patnáct let.  

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy