reklama
 
 

Do Londýna se vracejí koše na odpadky. Po 20 letech

6. 11. 2008 20:55
Koše mají odolat i výbuchu bomby

Praha/Londýn (Ekolist) - Chodci na ulicích Londýna i cestující na nádraží a v metru budou po mnoha letech konečně moci opět vyhodit přečtené noviny nebo zbytky od svačiny do odpadkového koše.

Londýnská radnice jim nabídne koše, které nejenže počítají s odděleným sběrem papíru, plastů a kovu, ale vydrží i případný výbuch bomby, píše deník Times Online.

Londýn se zbavil odpadkových košů v osmdesátých letech po sérii teroristických útoků IRA, která právě pouliční koše používala jako místo, kam bomby ukládala. Koše dodnes nejsou ani ve stanicích metra, ani na vlakových nádražích, i když se někde objevují průhledné plastové pytle na odpadky.

Koš, který vydrží výbuch bomby

Nové koše jsou schopné absorbovat výbuch a zabránit tomu, aby se do okolí rozletěly úlomky. Zároveň také účinně omezují tlakovou vlnu vyvolanou explozí a díky tomu, že jsou z oceli, vydrží i žár výbuchu. V příštím roce by se jich v Londýně mělo objevit kolem stovky.

Nedostatek míst, kam by se daly odhodit odpadky, byl také terčem mnoha stížností na nepořádek. Podle Billa Brysona, prezidenta neziskové organizace Campaign to Protect Rural England, se lidé kvůli nedostatku košů naučili zahazovat smetí, kam je napadne.

"Jdete na jakoukoli velkou stanici metra a ptáte se sami sebe, co mám udělat s tím odpadkem, který mám v ruce. A okolí vám našeptává: zahoď to, on to někdo uklidí," řekl Bryson deníku Times Online.

Třídění odpadu i v ulicích

Londýn se teď naopak bude moci pochlubit tím, že bude prvním městem, kde budou chodci moci zahodit přečtené noviny, prázdnou plastovou láhev nebo plechovku do oddělených komor.

Koše budou navíc fungovat jako jakási "informační centra". Každý z nich totiž bude na obou stranách vybaven LCD obrazovkou, na které se budou střídat dopravní informace, zprávy nebo například ceny akcií.

Městské úřady si od nových košů slibují i lepší možnost šířit informace v případě nenadálých událostí.

Nové odpadkové koše ale rozhodně nejsou levnou záležitostí, každý z nich přijde včetně instalace na zhruba 38 tisíc eur.

Koš váží kolem jedné tuny a zkoušky odolnosti proti výbuchu trvaly v poušti Nového Mexika přes pět let. Společnost Media Metrica, která koše vyrábí, podepsala s Londýnem smlouvu na dodávku, osazení a údržbu na následujících patnáct let.  

Více z Ekolistu:

autoři: Vanda Králová, Hugo Charvát | 6. 11. 2008 20:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama