Do Londýna se vracejí koše na odpadky. Po 20 letech

Vanda Králová, Hugo Charvát
6. 11. 2008 20:55
Koše mají odolat i výbuchu bomby
Foto: Profimédia

Praha/Londýn (Ekolist) - Chodci na ulicích Londýna i cestující na nádraží a v metru budou po mnoha letech konečně moci opět vyhodit přečtené noviny nebo zbytky od svačiny do odpadkového koše.

Londýnská radnice jim nabídne koše, které nejenže počítají s odděleným sběrem papíru, plastů a kovu, ale vydrží i případný výbuch bomby, píše deník Times Online.

Londýn se zbavil odpadkových košů v osmdesátých letech po sérii teroristických útoků IRA, která právě pouliční koše používala jako místo, kam bomby ukládala. Koše dodnes nejsou ani ve stanicích metra, ani na vlakových nádražích, i když se někde objevují průhledné plastové pytle na odpadky.

Výbuchy bomb způsobily, že v Londýně nenarazíte na koš na odpadky.
Výbuchy bomb způsobily, že v Londýně nenarazíte na koš na odpadky. | Foto: Reuters

Koš, který vydrží výbuch bomby

Nové koše jsou schopné absorbovat výbuch a zabránit tomu, aby se do okolí rozletěly úlomky. Zároveň také účinně omezují tlakovou vlnu vyvolanou explozí a díky tomu, že jsou z oceli, vydrží i žár výbuchu. V příštím roce by se jich v Londýně mělo objevit kolem stovky.

Nedostatek míst, kam by se daly odhodit odpadky, byl také terčem mnoha stížností na nepořádek. Podle Billa Brysona, prezidenta neziskové organizace Campaign to Protect Rural England, se lidé kvůli nedostatku košů naučili zahazovat smetí, kam je napadne.

"Jdete na jakoukoli velkou stanici metra a ptáte se sami sebe, co mám udělat s tím odpadkem, který mám v ruce. A okolí vám našeptává: zahoď to, on to někdo uklidí," řekl Bryson deníku Times Online.

Třídění odpadu i v ulicích

Londýn se teď naopak bude moci pochlubit tím, že bude prvním městem, kde budou chodci moci zahodit přečtené noviny, prázdnou plastovou láhev nebo plechovku do oddělených komor.

Koše budou navíc fungovat jako jakási "informační centra". Každý z nich totiž bude na obou stranách vybaven LCD obrazovkou, na které se budou střídat dopravní informace, zprávy nebo například ceny akcií.

Městské úřady si od nových košů slibují i lepší možnost šířit informace v případě nenadálých událostí.

Nové odpadkové koše ale rozhodně nejsou levnou záležitostí, každý z nich přijde včetně instalace na zhruba 38 tisíc eur.

Koš váží kolem jedné tuny a zkoušky odolnosti proti výbuchu trvaly v poušti Nového Mexika přes pět let. Společnost Media Metrica, která koše vyrábí, podepsala s Londýnem smlouvu na dodávku, osazení a údržbu na následujících patnáct let.  

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 9 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Dívka, která v 15 letech odešla za Islámským státem, se nesmí vrátit do Británie, rozhodl soud

Britský nejvyšší soud rozhodl, že Shamima Begumová, která v 15 letech odešla za tzv. Islámským státem do Sýrie, se nesmí vrátit do Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy