Rybolov decimuje tresky. Populace se nezvládá obnovovat

Vanda Králová, Eva Charvátová
3. 11. 2008 13:05
Odborníci varují před kolapsem rybolovu v USA
Rybí populace nejsou schopné nahradit milion ulovených kusů ročně.
Rybí populace nejsou schopné nahradit milion ulovených kusů ročně. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Washington (Ekolist) - Počty aljašských tresek, jedné ze základních surovin amerického rychlého občerstvení, klesly od loňska na polovinu. A dostaly se tak na dosud nejnižší úroveň.

Jak uvádí organizace Greenpeace, rybářský průmysl USA, který je největší na světě, se kvůli tomu dostal na pokraj kolapsu.

Taina Honkalehto, bioložka z National Marine Fisheries Service (NMFS), řekla agentuře Reuters, že celkový počet tresek v amerických vodách klesl z loňských 1,8 miliónu tun na letošních 940 tisíc tun.

Čtěte také: EU vzkazuje rybářům: Nejdřív ekologie, pak živobytí

Hamburgery a krabí tyčinky

Tresky jsou ve Spojených státech využívány jako hlavní surovina pro mražené rybí produkty, rybí hamburgery nebo jako náhražka krabího masa. Představují také jednu ze složek potravy pro tuleně, velryby a ohroženého lachtana ušatého.

Podle ochránců životního prostředí se populace tresky nedokáže obnovovat dostatečně rychle, aby nahradila každoroční úbytek jednoho miliónu tun ryb.

"Tak jako mohou omyly a špatné hospodaření za kolaps burzy, mohou i za kolaps lovu tresek," uvádí Greenpeace. Ten zasáhne rybářský průmysl a obyvatele pobřeží, kteří jsou na lovu ekonomicky závislí, píše Reuters.

Souvislosti: Krize dopadá i na přírodu. Nebudou peníze na ochranu

Tresky tvoří jednu ze základních složek potravy ohrožených velryb.
Tresky tvoří jednu ze základních složek potravy ohrožených velryb. | Foto: Reuters

"Kvůli velkému ekonomickému tlaku přesáhlo množství ulovených ryb rozumnou míru," uvedl ve svém prohlášení Jeremy Jackson, ředitel Center for Marine Biodiversity and Conservation při Scripps Institution of Oceanography.

A doporučuje přístup, který bude opatrnější a bližší přirozenému ekosystému.

Ekologové: Snižte lov

Organizace Greenpeace žádá, aby na prosincovém zasedání North Pacific Fishery Management Council došlo ke snížení limitů výlovu tresek pro rok 2009 na polovinu. Limit pro rok 2008 byl v prosinci minulého roku nastaven na jeden milion tun. To znamená o 28 procent  méně než v roce 2007.

"Jsme na hraně jednoho z největších kolapsů rybolovu v historii," říká John Hocevar z Greenpeace. "Katastrofě je ale stále možné zabránit," dodal.

Ochránci přírody také navrhují, aby bylo zakázáno lovit tresky v době, kdy se ryby třou, a aby byly ustaveny chráněné oblasti pro zachování populace. Samy rybářské firmy prý po několik posledních let již sledují, jak málo mladých kusů přežívá.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 17 minutami

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou a po domácím vítězství 129:92 nad Orlandem stále dotírají na lídra Východní konference Philadelphii. Sixers se v čele tabulky udrželi díky výhře 111:97 nad Dallasem. Při shodném počtu 22 vítězství mají oproti Nets na kontě o jednu porážku méně.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Orlando 129:92, Denver - Washington 110:112, Memphis - LA Clippers 122:94, Milwaukee - New Orleans 129:125, New York - Sacramento 140:121, Philadelphia - Dallas 111:97.

Další zprávy