Rybolov decimuje tresky. Populace se nezvládá obnovovat

Vanda Králová, Eva Charvátová
3. 11. 2008 13:05
Odborníci varují před kolapsem rybolovu v USA
Rybí populace nejsou schopné nahradit milion ulovených kusů ročně.
Rybí populace nejsou schopné nahradit milion ulovených kusů ročně. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Washington (Ekolist) - Počty aljašských tresek, jedné ze základních surovin amerického rychlého občerstvení, klesly od loňska na polovinu. A dostaly se tak na dosud nejnižší úroveň.

Jak uvádí organizace Greenpeace, rybářský průmysl USA, který je největší na světě, se kvůli tomu dostal na pokraj kolapsu.

Taina Honkalehto, bioložka z National Marine Fisheries Service (NMFS), řekla agentuře Reuters, že celkový počet tresek v amerických vodách klesl z loňských 1,8 miliónu tun na letošních 940 tisíc tun.

Čtěte také: EU vzkazuje rybářům: Nejdřív ekologie, pak živobytí

Hamburgery a krabí tyčinky

Tresky jsou ve Spojených státech využívány jako hlavní surovina pro mražené rybí produkty, rybí hamburgery nebo jako náhražka krabího masa. Představují také jednu ze složek potravy pro tuleně, velryby a ohroženého lachtana ušatého.

Podle ochránců životního prostředí se populace tresky nedokáže obnovovat dostatečně rychle, aby nahradila každoroční úbytek jednoho miliónu tun ryb.

"Tak jako mohou omyly a špatné hospodaření za kolaps burzy, mohou i za kolaps lovu tresek," uvádí Greenpeace. Ten zasáhne rybářský průmysl a obyvatele pobřeží, kteří jsou na lovu ekonomicky závislí, píše Reuters.

Souvislosti: Krize dopadá i na přírodu. Nebudou peníze na ochranu

Tresky tvoří jednu ze základních složek potravy ohrožených velryb.
Tresky tvoří jednu ze základních složek potravy ohrožených velryb. | Foto: Reuters

"Kvůli velkému ekonomickému tlaku přesáhlo množství ulovených ryb rozumnou míru," uvedl ve svém prohlášení Jeremy Jackson, ředitel Center for Marine Biodiversity and Conservation při Scripps Institution of Oceanography.

A doporučuje přístup, který bude opatrnější a bližší přirozenému ekosystému.

Ekologové: Snižte lov

Organizace Greenpeace žádá, aby na prosincovém zasedání North Pacific Fishery Management Council došlo ke snížení limitů výlovu tresek pro rok 2009 na polovinu. Limit pro rok 2008 byl v prosinci minulého roku nastaven na jeden milion tun. To znamená o 28 procent  méně než v roce 2007.

"Jsme na hraně jednoho z největších kolapsů rybolovu v historii," říká John Hocevar z Greenpeace. "Katastrofě je ale stále možné zabránit," dodal.

Ochránci přírody také navrhují, aby bylo zakázáno lovit tresky v době, kdy se ryby třou, a aby byly ustaveny chráněné oblasti pro zachování populace. Samy rybářské firmy prý po několik posledních let již sledují, jak málo mladých kusů přežívá.

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy