orchestr

Dirigent Payare, kterého zvala Česká filharmonie, povede orchestr v Kanadě

Venezuelský dirigent Rafael Payare, kterého v uplynulých letech několikrát pozvala Česká filharmonie, bude od sezony 2022/23 hudebním ředitelem symfonického orchestru v kanadském Montrealu. Muž, který v únoru oslaví 41. narozeniny, tak může potenciálně navázat na éry dlouholetých šéfdirigentů Orchestre symphonique de Montréal. Ten v letech 1977 až 2002 vedl Charles Dutoit, posledních 14 roků Kent Nagano.

Payare vzešel z venezuelského vzdělávacího systému El Sistema, byl odchovancem přímo jeho zakladatele. Od té doby působil jako asistent Claudia Abbada i Daniela Barenboima, později vedl Ulster Orchestra v irském Belfastu. Roku 2015 prvně spolupracoval s Českou filharmonií, se kterou opakovaně účinkovala také Payareho manželka, violoncellistka Alisa Weilersteinová. S ní dirigent žijící střídavě v San Diegu a Berlíně vystupuje pravidelně.

Zdroj: AP

Americký dirigent Davies prodloužil angažmá ve Filharmonii Brno

Filharmonie Brno prodloužila smlouvu s uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem. Šestasedmdesátiletý Američan má za sebou dvě sezony v Brně, třetí zahájí 11. září v katedrále na Petrově. Prodloužený kontrakt potrvá do roku 2024 s opcí na další dva roky.

Podle ředitelky Marie Kučerové orchestr pod Daviesem zažívá šťastnou éru. Spolupráci si chválí i Američan. "Naše společné první dvě sezony byly krásné, obohacující a spolu s manželkou Maki Namekawou jsme si Brno a vše, co nabízí, skutečně zamilovali," říká muž, který více než půl století působí jako šéfdirigent orchestrů v USA i Evropě.

Novou sezonu zahájí Filharmonie Brno skladbami Arva Pärta a Antona Brucknera 11. září, koncert bude bez pauzy. Všichni návštěvníci musí mít nasazené roušky, u vstupu do katedrály bude k dispozici dezinfekce.

Zdroj: ČTK