Česká filharmonie oslavila Mezinárodní den Romů dvojicí velkolepých koncertů s dětským romským sborem Idy Kelarové. Oba byly vyprodané. Podívejte se v naší galerii na koncert i do jeho zákulisí, jak je zachytil fotoreportér Jakub Plíhal.
V USA loni zabíjelo 61 aktivních střelců, 103 lidí zemřelo
Spojené státy v loňském roce zažily 61 incidentů s aktivním střelcem, což je nejvíce za posledních 20 let. Při střelbě na veřejnosti loni zemřelo 103 lidí a dalších 140 bylo zraněno. O statistikách Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dnes informovala agentura Reuters.
FBI definuje aktivního střelce jako osobu, která zabila nebo se pokusila zabít náhodně vybrané lidi na veřejném prostranství. Mezi případy aktivní střelby se naopak nepočítá násilí gangů, přestřelky spojené s drogami nebo domácí násilí.
K aktivní střelbě loni došlo ve 30 amerických státech. Nejčastěji, šestkrát, se střílelo v Kalifornii, ačkoliv má tento stát jeden z nejpřísnějších zákonů pro držení zbraní, píše Reuters. Po pěti incidentech bylo v Texasu a v Georgii. Nejvíce lidí, 10, zemřelo v Boulderu ve státě Colorado.
Moře v Barmě vyplavilo 14 těl ze ztroskotané loďky, mezi oběťmi jsou menšinoví Rohingové
Moře na pláž v Barmě vyplavilo těla 14 lidí, včetně dvou dětí, informovala agentura AFP s odvoláním na barmskou policii. Přinejmenším část obětí jsou příslušníci menšinového etnika Rohingů, kteří se pokoušeli na lodi opustit zemi, uvedl zasahující záchranář. Při lodním neštěstí mohlo o život přijít až 17 lidí.
"Našlo se 14 těl a zachránili jsme 35 lidí, včetně majitele lodi," uvedl policejní mluvčí podplukovník Tchun Šwei.
Osm těl se našlo už v neděli a ve všech případech se jednalo o Rohingy, kteří se pokoušeli utéct do Malajsie, řekl AFP jeden ze záchranářů. Celkem při neštěstí přišlo o život 12 žen a dvě děti. Na loďce, která ztroskotala, byli lidé z Arakanského kraje, kde žije většina Rohingů.