Recenze: Tata Bojs dokázali, že symfonický orchestr v popu nemusí být jen zdroj patosu

Antonín Kocábek
Aktualizováno 28. 5. 2017 19:00
Invence kapel, které už mají nějaký ten pátek za sebou, se pozná nejen podle schopnosti přicházet s novými nápady, ale hlavně podle reakce na výzvy. Hanspaulským Tata Bojs se podařilo se ctí uspět i tam, kde mnozí jiní zoufale pohořeli. Při spolupráci se symfonickým orchestrem.
Video: YouTube / Tata Bojs

Alba, na nichž rockoví či popoví interpreti spojí své síly s tělesem, které se věnuje hlavně klasické hudbě, dopadají často jako přehlídka všech myslitelných klišé. A výsledkem bývá cosi, co nemá daleko k výsměchu oběma zúčastněným. 

Tata Bojs sami přiznali, že když loni dostali nabídku zahrát se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, báli se jí. Nakonec ale souhlasili a výsledkem byl unikátní koncert s aplausem publika. Ani to ale samo o sobě nezaručuje, že koncert bude fungovat i z vydaného záznamu, ochuzeného o vizuální vjem a atmosféru večera.

Šťastným nápadem bylo svěřit orchestrální aranžmá bývalému kytaristovi Tata Bojs, jenž už několikrát na deskách dokázal, že to se smyčci umí. Marek Doubrava je zručný skladatel s citem, který ale k úpravám nepřistupoval jen s opatrnou úctou.

Nejsmutnější totiž u podobných verzí je, když orchestr jakožto módní okrasa kapelu jen doplňuje a není jí rovnocenným partnerem. Když se tomu, kdo připravil noty, nepodaří hudebníky, zvyklé na výrazně složitější party než má většina populárních intepretů, vyburcovat z chladné profesionality.

Úvod alba k tomu má sklony: plochy smyčců znějí předvídatelně, nijak nepomáhají dynamice a ani neobohacují skladbu víc, než by to dokázal zručný hráč s několika syntezátory. Trochu se také zdá, že akademičnost se přenesla i na členy Tata Bojs, kteří na úkor obvyklé energie propadli iluzi, že "tvoří umění".

Hravost je zpátky

Postupně se ale miska vah přehoupne v prospěch kapely. Hudebníci ze Symfonického orchestru Českého rozhlasu se pod taktovkou Tomáše Braunera příjemně uvolňují a frontman Tata Bojs Milan Cais, který se na značné části koncertu přesunul do pozice vokálního sólisty a své místo u bicích svěřil hostujícímu Tomášovi Neuwerthovi, postupně ztrácí ostych. I z jeho kolegů opadává tíha odpovědnosti a získávají zpět svou hravost. Všechno ještě zpestřují hosté - tradiční zpěvačka Klára Nemravová nebo Clarinet Factory, kteří dobře znají oba světy.

Výsledku pomohl i skvělý výběr skladeb, nespoléhající jen na hity. Došlo tak i na píseň Kamarádky, která vznikla spíš jako studiová legrácka a v níž se hlasově projevuje baskytarista Mardoša. Doslova prokoukla v původní verzi nenápadná píseň Radioamatér, skladba S ní zas bouří silou filmového finále.

Tata Bojs & SOČR Live

2017, vydali Supraphon a Radioservis 
Aranže: Marek Doubrava
Hodnocení Aktuálně.cz: 75 %

Majestátný zvuk orchestru nezabil ani vyloženě taneční momenty. Největší výhrou je ale fakt, že upravené verze nedávají ani na okamžik prostor patosu, v němž se podobná koncertní spojení často utápějí.

Přestože nakonec jde spíš jen o událost pro skupinu samotnou a její fanoušky než o cokoliv, co by tento okruh přesahovalo, radostné uvolnění, hravost a humor pro tentokrát přesvědčivě zvítězily.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy