Recenze: Tata Bojs dokázali, že symfonický orchestr v popu nemusí být jen zdroj patosu

Invence kapel, které už mají nějaký ten pátek za sebou, se pozná nejen podle schopnosti přicházet s novými nápady, ale hlavně podle reakce na výzvy. Hanspaulským Tata Bojs se podařilo se ctí uspět i tam, kde mnozí jiní zoufale pohořeli. Při spolupráci se symfonickým orchestrem.
Video: YouTube / Tata Bojs

Alba, na nichž rockoví či popoví interpreti spojí své síly s tělesem, které se věnuje hlavně klasické hudbě, dopadají často jako přehlídka všech myslitelných klišé. A výsledkem bývá cosi, co nemá daleko k výsměchu oběma zúčastněným. 

Tata Bojs sami přiznali, že když loni dostali nabídku zahrát se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, báli se jí. Nakonec ale souhlasili a výsledkem byl unikátní koncert s aplausem publika. Ani to ale samo o sobě nezaručuje, že koncert bude fungovat i z vydaného záznamu, ochuzeného o vizuální vjem a atmosféru večera.

Šťastným nápadem bylo svěřit orchestrální aranžmá bývalému kytaristovi Tata Bojs, jenž už několikrát na deskách dokázal, že to se smyčci umí. Marek Doubrava je zručný skladatel s citem, který ale k úpravám nepřistupoval jen s opatrnou úctou.

Nejsmutnější totiž u podobných verzí je, když orchestr jakožto módní okrasa kapelu jen doplňuje a není jí rovnocenným partnerem. Když se tomu, kdo připravil noty, nepodaří hudebníky, zvyklé na výrazně složitější party než má většina populárních intepretů, vyburcovat z chladné profesionality.

Úvod alba k tomu má sklony: plochy smyčců znějí předvídatelně, nijak nepomáhají dynamice a ani neobohacují skladbu víc, než by to dokázal zručný hráč s několika syntezátory. Trochu se také zdá, že akademičnost se přenesla i na členy Tata Bojs, kteří na úkor obvyklé energie propadli iluzi, že "tvoří umění".

Hravost je zpátky

Postupně se ale miska vah přehoupne v prospěch kapely. Hudebníci ze Symfonického orchestru Českého rozhlasu se pod taktovkou Tomáše Braunera příjemně uvolňují a frontman Tata Bojs Milan Cais, který se na značné části koncertu přesunul do pozice vokálního sólisty a své místo u bicích svěřil hostujícímu Tomášovi Neuwerthovi, postupně ztrácí ostych. I z jeho kolegů opadává tíha odpovědnosti a získávají zpět svou hravost. Všechno ještě zpestřují hosté - tradiční zpěvačka Klára Nemravová nebo Clarinet Factory, kteří dobře znají oba světy.

Výsledku pomohl i skvělý výběr skladeb, nespoléhající jen na hity. Došlo tak i na píseň Kamarádky, která vznikla spíš jako studiová legrácka a v níž se hlasově projevuje baskytarista Mardoša. Doslova prokoukla v původní verzi nenápadná píseň Radioamatér, skladba S ní zas bouří silou filmového finále.

Tata Bojs & SOČR Live

2017, vydali Supraphon a Radioservis 
Aranže: Marek Doubrava
Hodnocení Aktuálně.cz: 75 %

Majestátný zvuk orchestru nezabil ani vyloženě taneční momenty. Největší výhrou je ale fakt, že upravené verze nedávají ani na okamžik prostor patosu, v němž se podobná koncertní spojení často utápějí.

Přestože nakonec jde spíš jen o událost pro skupinu samotnou a její fanoušky než o cokoliv, co by tento okruh přesahovalo, radostné uvolnění, hravost a humor pro tentokrát přesvědčivě zvítězily.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 30 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy