Čech je nejlepší hornista na světě. Lesní roh je okrajový, ale zaujme, říká Radek Baborák

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 5. 2017 7:00
Radek Baborák (41) patří mezi nejlepší hráče na lesní roh na světě. Začal s ním v osmi letech a už ve čtrnácti zvládal skladby pro dospělé hornisty. "Je to jen ukázka talentu, který mi byl dán. Spočívá hlavně v tom, že jsem se i těžké skladby dokázal naučit rychleji než ostatní," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 30. května si Baboráka budou moci poslechnout návštěvníci Pražského jara, kde vystoupí s talentovaným houslistou Janem Mráčkem.
Radek Baborák je považován za nejlepšího hornistu světa.
Radek Baborák je považován za nejlepšího hornistu světa. | Foto: Lucie Čermáková

Proč se váš sólový koncert s houslistou Janem Mráčkem jmenuje Debut Pražského jara, když s ním nevystupujete poprvé?

Jan Mráček je koncertním mistrem v mnou založeném orchestru Česká Sinfonietta, dirigoval jsem jeho vystoupení s houslovým koncertem Antonína Dvořáka, ale takto v duu s orchestrem budeme vystupovat poprvé; proto sólový debut na Pražském jaru.

Radek Baborák na Pražském jaru

Jednou z hudebních lahůdek Pražského jara bude sólový koncert nejlepšího hornisty světa Radka Baboráka (41) a jednoho z největších talentů mladé houslové generace Jana Mráčka (25). Jejich vystoupení v úterý 30. května doprovodí Pražští symfonici FOK v čele s vycházející dirigentskou hvězdou, Američanem Jonathonem Heywardem (24). 

Mluví se o vás jako o jednom  z nejlepších světových hornistů současnosti. Váš způsob hry a nezaměnitelný zvuk prý těžko hledá ve světě konkurenci. Existuje nějaký styl "Baborák"?

Ano, existuje můj styl, ale existuje i řada osobitých stylů jiných hornistů. Můj styl je, že dbám na kvalitu, kulturu zvuku i frázování. Ale to není nic zvláštního, jen mám štěstí, že se mi to zřejmě daří realizovat častěji než ostatním.

Jak se dá lesním rohem dobýt světová pódia? Jak je k tomu tento nástroj "vstřícný"?

Spíš méně, což je dané hlavně repertoárem. Naštěstí máme čtyři koncerty od Mozarta, dva od Haydna, dva od Strausse, sonátu od Beethovena, něco od Schumanna, trio od Brahmse a dalších pár kousků od méně známých skladatelů, které se dají dobře poslouchat. Jsme spíš okrajový nástroj. První je klavír, pak housle, violoncello a pak teprve dechy - flétna, hoboj, klarinet. Následuje lesní roh či viola. Lesní roh má ale specifickou schopnost zaujmout posluchače, takže já si nestěžuji.

Co je pro hornistu vrchol? A kdy jste ho dosáhl?

Pro někoho je to vítězství v soutěžích, pro jiného místo v dobrém orchestru nebo sólová vystoupení. Já to tak nějak kombinuji.

Vy jste nicméně rovněž i dirigent. Jak všechno stíháte?

Můj profesní život je rozdělený mezi sólové koncerty, komorní hudbu, pedagogickou činnost a dirigování. Je to zhruba na čtvrtiny, které se často prolínají.

Jak vlastně dirigent trénuje?

Řada dirigentů trénuje čitelnost gest a výraz před zrcadlem. Je třeba věnovat spousta času studiu partitury a vůbec všeho kolem konkrétních skladeb a jejich tvůrců. Velmi podstatná část se ale natrénovat nedá. Dá se trochu rozvíjet, ale to je tak všechno.

Na You Tube je video, ve kterém ve čtrnácti letech hrajete koncert pro lesní roh od Carla Maria von Webera. Jak lze být v době, kdy mnozí na lesní roh teprve začínají, už téměř hotový hornista?

Začal jsem hrát v osmi letech a pan profesor Karel Křenek se mnou měl - i co se repertoáru týkalo - velké plány. Já tu nahrávku rád nemám, protože jsem tehdy sice mohl hrát technicky těžké věci, ale hudebně to bylo o ničem. Je to jen ukázka talentu, který mi byl dán. Spočívá hlavně v tom, že jsem se i těžké skladby dokázal naučit rychleji než ostatní. 

Jak moc jste musel cvičit?

Cvičit jsem musel hodinu před začátkem vyučování na základní škole. Odpoledne jsem většinou trávil v hudebce, měl jsem buď lesní roh, anebo komorní soubory a dechovku. Cvičit jsem se musel učit, to není zas tak snadné. Až někdy ve dvaceti jsem začal s rozmyslem a vědomě trénovat sám.

Když jsem na koncertě klasické hudby, pozoruji hornisty a oni během vystoupení manipulují s takovou výlevkou, či co to je. Můžete prosím nám. laikům, objasnit, o co jde?  

Lesní roh je vyrobený z plechu. Má nižší teplotu než lidský dech, který foukáme dovnitř, abychom vyloudili tón. Na vnitřních stěnách trubek se pak kondenzuje voda, již musíme vylít, jinak se ve zvuku objeví podivné bublání. Vylévá se pomocí takzvaných cuků, kterých má horna a jsou v ní právě kvůli ladění a vylévání vody.  

 

Právě se děje

před 3 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy