ocenění

Cenu Arnošta Lustiga získá zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek

Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, obdrží tuto středu výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Šimon Pánek byl v roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech.

Podle Pirka Šimon Pánek splňuje všechna čtyři kritéria - lidskost, spravedlnost, odvahu a statečnost - zcela jednoznačně. "Nedá se nic vypíchnout, protože oni často poskytují pomoc v zemích po přírodních katastrofách, ve válečných konfliktech, na těch nejzapadlejších koutech světa a k tomu všemu je potřeba všechny ty čtyři vlastnosti," podotkl Pirk.

Zdroj: ČTK

Kurátorka Pravdová z Národní galerie dostala francouzský Řád umění a literatury

Kunsthistorička a kurátorka pražské Národní galerie Anna Pravdová v pondělí na Francouzském velvyslanectví v Praze převzala Řád umění a literatury ve stupni rytíře. Pravdová na sebe v posledních letech upozornila výstavami o Janu Křížkovi, českých umělcích v Bretani, retrospektivami Františka Kupky a Josefa Šímy nebo stálou expozicí První republika ve Veletržním paláci.

S kurátorkami Annie Le Brunovou a Annabelle Görgen-Lammersovou se podílela také na přehlídce děl malířky Toyen, která je do 15. srpna k vidění ve Valdštejnské jízdárně. Z české metropole pak zamíří do kunsthalle v německém Hamburku a Muzea moderního umění města Paříže.

Pokračovat