FOTO Banksy kritizuje Disneyland. Otevřel ponurý Dismaland

Dismaland a aktuální plastika: uprchlíci.
Neobvyklý zábavní park bude od této soboty až do 27. září lákat návštěvníky do jihoanglického přímořského městečka Weston-super-Mare.
V bývalém veřejném bazénu tam svá díla představí tajemný britský streetartový umělec Banksy.
Výstava parodující parky, jako je Disneyland, nese název Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná země.
Na výstavě v městečku na jihozápadě Anglie, kterou autoři sami označují za "nejméně uspokojivou novou návštěvnickou atrakci ve Spojeném království", představí Banksy především své plastiky.
Foto: Reuters
ČTK Reuters ČTK, Reuters, pej
21. 8. 2015 13:00
Anglický umělec Banksy kritizuje americký zábavní průmysl. Jako alternativu bezduchému Disneylandu nabízí svůj Dismaland.

Fotogalerie - Anglický street artový umělec Banksy vytvořil svůj vlastní Disneyland. Dismaland, místo s největší kumulací děl bristolského umělce v letovisku Weston-super-Mare, má být jeho oficiálním protestem proti americkému pohádkovému gigantu Disney. "Někdy veselý, jindy šokující. Mnohdy vás donutí otevřít oči a přemýšlet," popsal  Banksyho protest The Guardian.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy