Banksyho malby stáhli z aukce. Nepřiznal se vlastník

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 2. 2013 16:07
Jedna z maleb minulý týden zmizela ze zdi v Londýně

Miami - Dvě nástěnné malby britského street artisty Banksyho včetně jedné, která teprve minulý týden za nejasných okolností zmizela ze zdi v Londýně, byly v sobotu na poslední chvíli staženy z aukce v Miami. Záhadou zůstává, kdo je vlastníkem londýnského díla a objasnit se nepodařilo ani to, jak se do Miami dostalo.

Frederic Thut, majitel dražební síně Fine Art Auctions Miami, kde se mělo dílo dražit, prohlásil, že jeho firma učinila "vše nezbytné", aby stanovila legálního vlastníka díla. Ale přesto jak londýnskou malbu, tak další dílo stáhla z aukce.

Dílo, o které se především jedná, se jmenuje Slave Labour (Otrocká práce) a vzniklo před loňským královniným diamantovým jubileem oslavujícím 60 let Alžběty II. na trůně. Obrázek, na němž se malý chlapec krčí nad šicím strojem, ze kterého vypadává britská vlajkosláva, zmizel ze zdi obchodu Poundland minulý týden. Aukční síň jeho cenu odhadovala na 500 až 700 tisíc dolarů (9,4 až 13,3 milionu korun).

Wet Dog
Wet Dog | Foto: Aktuálně.cz

Z aukce byla stažena i další malba nazvaná Wet Dog (Mokrý pes), kterou vlastní newyorský galerista Stephan Keszler, jenž se specializuje na Banksyho práce. Vznikla patrně v roce 2006 nebo 2007 a její cena byla odhadována na 600 až 800 tisíc dolarů.

"Stáhli jsme ji kvůli tomu poprasku, co vypukl," řekl Keszler o rozhodnutí odebrat položku z aukce. Odmítl odpovědět na dotaz, zda právě on je "legálním vlastníkem" díla Slave Labour, o němž hovořila aukční síň, aniž ho ovšem jmenovala.

Keszler se dostal pod palbu kritiky za to, že prodává ukradená umělecká díla. Oponuje ale tím, že nástěnné malby na ulicích patří majitelům nemovitostí, na nichž se objevily, nikoli Banksymu.

"Banksy se neptá, zda jste spokojení s dílem na svém domě. Je to váš majetek a vy s ním můžete dělat, co chcete, aniž byste se Banksyho ptali. Proto to spousta lidí zničí, přemaluje," prohlásil. "Podle některých lidí to má hodnotu statisíců dolarů, a proto se to snaží sundat a prodat," dodal.

Banksy pracuje pod rouškou anonymity a jen zřídka se ke svým pracím hlásí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy