Banksyho malby stáhli z aukce. Nepřiznal se vlastník

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 2. 2013 16:07
Jedna z maleb minulý týden zmizela ze zdi v Londýně

Miami - Dvě nástěnné malby britského street artisty Banksyho včetně jedné, která teprve minulý týden za nejasných okolností zmizela ze zdi v Londýně, byly v sobotu na poslední chvíli staženy z aukce v Miami. Záhadou zůstává, kdo je vlastníkem londýnského díla a objasnit se nepodařilo ani to, jak se do Miami dostalo.

Frederic Thut, majitel dražební síně Fine Art Auctions Miami, kde se mělo dílo dražit, prohlásil, že jeho firma učinila "vše nezbytné", aby stanovila legálního vlastníka díla. Ale přesto jak londýnskou malbu, tak další dílo stáhla z aukce.

Dílo, o které se především jedná, se jmenuje Slave Labour (Otrocká práce) a vzniklo před loňským královniným diamantovým jubileem oslavujícím 60 let Alžběty II. na trůně. Obrázek, na němž se malý chlapec krčí nad šicím strojem, ze kterého vypadává britská vlajkosláva, zmizel ze zdi obchodu Poundland minulý týden. Aukční síň jeho cenu odhadovala na 500 až 700 tisíc dolarů (9,4 až 13,3 milionu korun).

Wet Dog
Wet Dog | Foto: Aktuálně.cz

Z aukce byla stažena i další malba nazvaná Wet Dog (Mokrý pes), kterou vlastní newyorský galerista Stephan Keszler, jenž se specializuje na Banksyho práce. Vznikla patrně v roce 2006 nebo 2007 a její cena byla odhadována na 600 až 800 tisíc dolarů.

"Stáhli jsme ji kvůli tomu poprasku, co vypukl," řekl Keszler o rozhodnutí odebrat položku z aukce. Odmítl odpovědět na dotaz, zda právě on je "legálním vlastníkem" díla Slave Labour, o němž hovořila aukční síň, aniž ho ovšem jmenovala.

Keszler se dostal pod palbu kritiky za to, že prodává ukradená umělecká díla. Oponuje ale tím, že nástěnné malby na ulicích patří majitelům nemovitostí, na nichž se objevily, nikoli Banksymu.

"Banksy se neptá, zda jste spokojení s dílem na svém domě. Je to váš majetek a vy s ním můžete dělat, co chcete, aniž byste se Banksyho ptali. Proto to spousta lidí zničí, přemaluje," prohlásil. "Podle některých lidí to má hodnotu statisíců dolarů, a proto se to snaží sundat a prodat," dodal.

Banksy pracuje pod rouškou anonymity a jen zřídka se ke svým pracím hlásí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy