Banksy tvoří v New Yorku každý den nové graffiti

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 10. 2013 14:18
Banksy zahájil novou "výstavu" svých graffiti v New Yorku
Foto: banksy.co.uk

New York - Známý autor graffiti Banksy začal tento týden měsíční "výstavu" v New Yorku, kde chce každý den na zdech místních domů představit jedno své dílo.

První graffiti, které se objevilo v úterý 1. října na Manhattanu, ale bezprostředně někdo přemaloval.

Banksy na své webové stránce oznámil, že jeho akce se jmenuje Better Out Than In (Lepší venku než uvnitř) a že potrvá do konce října. Autor, který tvoří v anonymitě, také umožnil svým obdivovatelům přístup k audiokomentáři k výstavě a vstoupil také na Twitter (@banksyny).

První graffiti, které Banksy jako většinu svých obrazů nastříkal na zeď přes šablonu, zachycovalo dva chlapce - jeden stojí na ramenou druhého a natahuje se pro sprej pod nápisem Graffiti je zločin. V audiokomentáři Banksy poznamenal, že "děti v tomto případě reprezentují mládí a nápis reprezentuje - no, nápisy".

Foto: banksy.co.uk

Během několika hodin však graffiti někdo přemaloval. Zatím není jasné, jestli to byl konkurent Banksyho nebo newyorské úřady.

Zatímco první graffiti bylo na Allen Street v dolní části manhattanské East Side, ve středu umístil Banksy další na garáž ve West Side. Písmem typickým pro streetartové umělce na garáž nasprejoval nápis This is my New York accent (Toto je můj newyorský přízvuk) a pod tím napsal úhlednými písmeny I normally write like this (Normálně píšu takto).

Banksy, jehož první graffiti se objevily na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Jeho díla, často odstraněná ze zdí, se prodávají v aukcích za statisíce dolarů.

S maskou a s pozměněným hlasem se objevil v dokumentu Banksy: Exit Through the Gift Shop, který byl v roce 2010 nominován na Oscara.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy