Banksy tvoří v New Yorku každý den nové graffiti

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 10. 2013 14:18
Banksy zahájil novou "výstavu" svých graffiti v New Yorku
Foto: banksy.co.uk

New York - Známý autor graffiti Banksy začal tento týden měsíční "výstavu" v New Yorku, kde chce každý den na zdech místních domů představit jedno své dílo.

První graffiti, které se objevilo v úterý 1. října na Manhattanu, ale bezprostředně někdo přemaloval.

Banksy na své webové stránce oznámil, že jeho akce se jmenuje Better Out Than In (Lepší venku než uvnitř) a že potrvá do konce října. Autor, který tvoří v anonymitě, také umožnil svým obdivovatelům přístup k audiokomentáři k výstavě a vstoupil také na Twitter (@banksyny).

První graffiti, které Banksy jako většinu svých obrazů nastříkal na zeď přes šablonu, zachycovalo dva chlapce - jeden stojí na ramenou druhého a natahuje se pro sprej pod nápisem Graffiti je zločin. V audiokomentáři Banksy poznamenal, že "děti v tomto případě reprezentují mládí a nápis reprezentuje - no, nápisy".

Foto: banksy.co.uk

Během několika hodin však graffiti někdo přemaloval. Zatím není jasné, jestli to byl konkurent Banksyho nebo newyorské úřady.

Zatímco první graffiti bylo na Allen Street v dolní části manhattanské East Side, ve středu umístil Banksy další na garáž ve West Side. Písmem typickým pro streetartové umělce na garáž nasprejoval nápis This is my New York accent (Toto je můj newyorský přízvuk) a pod tím napsal úhlednými písmeny I normally write like this (Normálně píšu takto).

Banksy, jehož první graffiti se objevily na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Jeho díla, často odstraněná ze zdí, se prodávají v aukcích za statisíce dolarů.

S maskou a s pozměněným hlasem se objevil v dokumentu Banksy: Exit Through the Gift Shop, který byl v roce 2010 nominován na Oscara.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy