Banksyho ukradenou malbu nabízí aukce v Miami

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 2. 2013 17:00
Z Londýna zmizela nástěnná malba Banksyho, jde do aukce v USA
Foto: Luke Giles, The Telegraph

Londýn - Nástěnná malba originálního britského streetartisty Banksyho, která vznikla před loňským královniným diamantovým jubileem, zmizela z londýnské ulice a objevila se na prodej na americkém aukčním serveru.

Obrázek, na němž se malý chlapec krčí nad šicím strojem, ze kterého vypadává britská vlajkosláva, zmizela ze zdi obchodu Poundland minulý týden. Nyní je na prodej v Miami, kde je jeho cena odhadována na 320 až 452 tisíc liber (asi 9,4 až 13,3 milionu korun).

Banksyho malba vznikla v situaci (diamantové výročí královny a olympijské hry), kdy bylo potřeba vyrobit velké množství státních vlajek a dalších reklamních předmětů. Většina z nich dle nejpravděpodobnější interpretace Banksyho díla byla vyrobena v některé z rozvojových zemí, čímž se Velká Británie nepřímo podílela na nelidských podmínkách zaměstnanců v nespecifikovaných asijských státech.

Dílo se objevilo na Whymark Avenue v severním Londýně loni v květnu. Profesor Paul Gough, jenž studuje pouliční umění, uvedl, že jde pravděpodobně o "pravého Banksyho", který pracuje pod rouškou anonymity a jen zřídka se ke svým pracím hlásí.

Radní Alan Strickland prohlásil, že odstranění díla vyvolalo "spoustu hněvu". Vede kampaň za jeho vrácení. "Obyvatelé byli opravdu šokovaní a ohromení," řekl BBC. "Banksy dal tenhle kousek umění naší komunitě a lidé přijížděli z celého Londýna, aby se na něj podívali," dodal s tím, že obyvatelé jsou především rozčarování, že "umělecký kousek, který dostali zdarma, jim někdo sebral a chce ho s obrovským ziskem prodat".

Foto: blog Street Art Utopia

O krádeži ani slovo

Firma Fine Art Auctions v Miami položku popsala jako "malbu přes šablonu sprejem na omítce s připevněnou vlajkoslávou k jubileu". Aukční společnost odmítla náznaky, že nástěnná malba byla ukradena. Položku prý získala od "známého sběratele", který podepsal prohlášení, že "všechno je korektní".

Podle radního Stricklanda si obyvatelé minulou středu všimli lešení kolem obchodu. "Lešení a celty zmizely v pátek a lidé zjistili, že tam, kde byl Banksy, je teď jenom díra ve zdi," dodal.

Řetězec obchodů Poundland prohlásil, že není zodpovědný "ani za prodej ani za odstranění Banksyho nástěnné malby"; Poundland není majitelem budovy, na níž malba byla.

Městská rada se nyní snaží kontaktovat majitele nemovitosti, aby zjistila, zda dílo bylo odstraněno v souladu se zákonem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy