Banksyho Gangsta Rat by mohla vynést až sto tisíc liber

Kultura Kultura
29. 10. 2012 16:45
Banksyho slavné graffiti se prodává v Hollywoodu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Plátno Gangsta Rat slavného a přesto záhadného umělce Banksyho by mohlo být prodáno až za sto tisíc liber. Dílo, jehož vznik je datován do roku 2006, prodávají v dražbě Bonhams v Hollywoodu a odhady prodejní ceny se pohybují mezi dvaašedesáti až třiadevadesáti tisíci liber.

Plátno Gangsta Rat představuje krysu s baseballovou čepicí, ověšenou řetězy a nesoucí kazeťák známý jako ghettoblaster. Poprvé se pak tento motiv objevil v roce 2004.

"Existují bez oprávnění. Jsou nenáviděny, loveny, pronásledovány. Žijí v tichém beznaději a špíně. A přesto jsou schopny dostat celé civilizace na kolena. Pokud jste špinaví, bezvýznamní a nemilovaní, pak jsou krysy vašimi největšími idoly," napsal ke "krysímu tématu" rok po jeho vzniku Banksy.

Ten začal svou kariéru streetartisty v roce 1990 v Bristolu. Jeho práce se staly v Londýně a Bristolu známější, když začal koncem 90. let používat šablony. Za nejvyšší cenu bylo dosud vydraženo Banksyho dílo Keep It Spotless - před čtyřmi lety vyneslo 1,16 milionu liber. Počátkem října pak měli Brad Pitt a Angelina Jolie pověřit Banksyho vytvořením obrovské nástěnné malby inspirované hurikánem Katrina. Dílo je určené pro jejich soukroméou galerii ve Francii.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 7 minutami

Prezident Zeman se rozhodl používat vozík, plánuje z něj předávat i státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman se kvůli onemocnění nohou rozhodl přesunout na vozík. Zatím ho občas používá jak na Pražském hradě, tak v Lánech, řekl v nedělním rozhovoru serveru Blesk.cz. Doplnil, že je to velmi pohodlné a že na vozíku plánuje absolvovat i předávání státních vyznamenání 28. října ve Vladislavském sále.

"Nesouviselo to s mým egem, ale s mýma nohama," odpověděl Zeman na dotaz, proč o přesunu na vozík neinformoval dříve. "Spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když ne, proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou?" popsal svoje úvahy.

Prezident se dlouhodobě léčí s neuropatií nohou a s cukrovkou. Loni si po pádu zlomil ruku. Média o jeho kondici naposledy spekulovala ve středu, kdy novináři nesměli zaznamenat Zemanův příchod do sálu při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy