Karikaturami proti teroru. Umělci vyjadřují solidaritu

Magazín Magazín
8. 1. 2015 11:46
Karikaturisté z celého světa vyjadřují na Twitteru solidaritu se zastřelenými novináři magazínu Charlie Hebdo i oběťmi včerejšího útoku v Paříži.
Karikatura Joepa Bertramse
Karikatura Joepa Bertramse | Foto: Joep Bertrams

Paříž - Karikaturisté, kreslíři a komentátoři z celého světa vyjadřují solidaritu se satirickým časopisem Charlie Hebdo, který se stal 7. ledna terčem ozbrojeného útoku. Zemřelo při něm 12 lidí včetně šéfredaktora magazínu.

Podívejte se na nejsdílenější karikatury, které momentálně kolují Twitterem pod hashtagy #CharlieHebdo a #JeSuisCharlie.

Karikatura, kterou sdílely desítky tisíc lidí, byla původně připisována streetartovému umělci Banksymu. Jak upozornil deník The Independent, autorem ilustrace je francouzská ilustrátorka Lucille Clerc."Nemůžu dnes v noci spát, myšlenkami jsem se svými francouzskými kolegy, jejich rodinami a bližními," napsal David Pope, karikaturista deníku Canberra Times.


Americký novinář Seth Fiegerman zveřejnil na Twitteru strip z deníku Indy Star.


Nate Beeler z Columbus Dispatch zveřejnil svoji karikaturu již v roce 2010. Včera ji publikoval na svém Twitteru znovu.


Ilustrace egyptského kreslíře Cheba Makhloufa.


Karikaturista deníku Le Monde připojil ke svému obrázku vzkaz "Z celého srdce s Charlie Hebdo".


Brazilský kreslíř Carlos Latuff sdílel na svém Twitteru následující obrázek.


Britský spisovatel Magnus Shaw sdílel na svém Twitteru ilustraci Charlieho Browna, karikaturisty z časopisu Peanuts.


Nizozemský karikaturista Ruben Oppenheimer.


Karikatura belgického deníku De Standaard.


Indický kreslíř Satish Acharya zveřejnil na svém Twitteru tento obrázek.


Karikatura francouzského kreslíře Gillesa Roussela.


Španělský ilustrátor Tuzun zveřejnil na Twitteru tuto karikaturu.


Francouzský grafický designér Jean Jullien a jeho obrázek.


Pařížský karikaturista Loïc Sécheresse a jeho vzkaz solidarity magazínu Charlie Hebdo.


Philippe Henchoz zveřejnil na Twitteru tento vzkaz.


"Čím víc jich odřežu, tím budou ostřejší."


Nizozemský karikaturista Joep Bertrams.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy