VIDEO "Řezník" Banksy vozí v New Yorku plyšáky na jatka

Kultura Kultura
14. 10. 2013 13:53
Banksy také prodával svá díla v Central Parku za pár dolarů
Banksyho dílo Sirens of the Lambs jezdí po New Yorku.
Banksyho dílo Sirens of the Lambs jezdí po New Yorku. | Foto: Aktuálně.cz

Video - Britský streetartista Banksy pokračuje v newyorské "výstavě". Tentokrát napěchoval do náklaďáku plyšáky a s náležitými zvuky je po ulicích vozí, jakoby mířily na jatka.

Pohyblivá instalace má název Sirens of the Lambs. Newyorčané tak mají šanci spatřit Banksyho dílo naživo, protože jeho předešlé malby ve městě jsou už většinou přemalované jeho rivaly.

Rozkošní plyšáci čouhající z náklaďáku na sebe upozorňují hlasitě chropotem a nařkem, takže budí odpovídající rozruch mezi kolemjdoucími. Podle Banksyho webové stránky jejich pohyby ovládá posádka vozidla.

Banksy ještě dodává, že do auta naskládal více než šedesát plyšových hraček, které na cestě za smrtí rozpohybovali čtyři profesionální loutkáři.

V souvislosti s nejnovějším Banksyho dílem se nabízí i možná souvislost s tím, že umělec v mládí pracoval v řeznictví a tento zážitek v něm zřejmě zanechal nesmazatelnou stopu.

Čtěte také
Banksy má tvář. V New Yorku byl prý vyfotografován

Banksy v New Yorku nabídl v neděli také svá díla v anonymním stánku v Central Parku za pár desítek dolarů, i když jindy se jeho díla prodávají za statisíce liber. Přesto si je za celé odpoledne koupili pouze čtyři lidé, jedna žena dokonce usmlouvala poloviční cenu.

Stánek označený pouze jako Spray Art zákazníky příliš nelákal. Podle videozáznamu zveřejněného na internetu si od znuděného prodavače první dvě malá plátna pro své děti koupila starší žena po více než čtyřech hodinách. Z původních 60 dolarů za kus (téměř 1140 korun) ovšem usmlouvala cenu na polovinu.

Velmi zajímavou koupi učinil zejména muž, který si od stánku odnesl čtyři Banksyho plátna za celkem 240 dolarů. Nabídka přitom obsahovala kusy, jejichž ekvivalenty tvořící triptych typických černých sprejů na plátně se v londýnské aukci před pěti lety prodaly za 121 tisíc liber (přes 3,6 milionu korun).

Na Banksyho díla v New Yorku každý den pořádají hon nadšenci, kteří si je chtějí vyfotit nebo jen vidět. Jedno z graffiti si dokonce přivlastnila skupina místních, kteří je zakryli papírovou deskou a nabízeli kolemjdoucím pohled na Banksyho dílo za pět dolarů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 13 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 37 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 56 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy