VIDEO "Řezník" Banksy vozí v New Yorku plyšáky na jatka

Kultura Kultura
14. 10. 2013 13:53
Banksy také prodával svá díla v Central Parku za pár dolarů
Banksyho dílo Sirens of the Lambs jezdí po New Yorku.
Banksyho dílo Sirens of the Lambs jezdí po New Yorku. | Foto: Aktuálně.cz

Video - Britský streetartista Banksy pokračuje v newyorské "výstavě". Tentokrát napěchoval do náklaďáku plyšáky a s náležitými zvuky je po ulicích vozí, jakoby mířily na jatka.

Pohyblivá instalace má název Sirens of the Lambs. Newyorčané tak mají šanci spatřit Banksyho dílo naživo, protože jeho předešlé malby ve městě jsou už většinou přemalované jeho rivaly.

Rozkošní plyšáci čouhající z náklaďáku na sebe upozorňují hlasitě chropotem a nařkem, takže budí odpovídající rozruch mezi kolemjdoucími. Podle Banksyho webové stránky jejich pohyby ovládá posádka vozidla.

Banksy ještě dodává, že do auta naskládal více než šedesát plyšových hraček, které na cestě za smrtí rozpohybovali čtyři profesionální loutkáři.

V souvislosti s nejnovějším Banksyho dílem se nabízí i možná souvislost s tím, že umělec v mládí pracoval v řeznictví a tento zážitek v něm zřejmě zanechal nesmazatelnou stopu.

Čtěte také
Banksy má tvář. V New Yorku byl prý vyfotografován

Banksy v New Yorku nabídl v neděli také svá díla v anonymním stánku v Central Parku za pár desítek dolarů, i když jindy se jeho díla prodávají za statisíce liber. Přesto si je za celé odpoledne koupili pouze čtyři lidé, jedna žena dokonce usmlouvala poloviční cenu.

Stánek označený pouze jako Spray Art zákazníky příliš nelákal. Podle videozáznamu zveřejněného na internetu si od znuděného prodavače první dvě malá plátna pro své děti koupila starší žena po více než čtyřech hodinách. Z původních 60 dolarů za kus (téměř 1140 korun) ovšem usmlouvala cenu na polovinu.

Velmi zajímavou koupi učinil zejména muž, který si od stánku odnesl čtyři Banksyho plátna za celkem 240 dolarů. Nabídka přitom obsahovala kusy, jejichž ekvivalenty tvořící triptych typických černých sprejů na plátně se v londýnské aukci před pěti lety prodaly za 121 tisíc liber (přes 3,6 milionu korun).

Na Banksyho díla v New Yorku každý den pořádají hon nadšenci, kteří si je chtějí vyfotit nebo jen vidět. Jedno z graffiti si dokonce přivlastnila skupina místních, kteří je zakryli papírovou deskou a nabízeli kolemjdoucím pohled na Banksyho dílo za pět dolarů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy