Banksy viděn v Anglii. Dítěti daroval dílo za 750 tisíc

jaz
1. 2. 2015 12:29
Graffiti umělec Banksy se údajně ukázal lidem v Lake Distrikt. Prozradil své jméno a chlapci daroval podepsanou kresbu.
Foto: DeptfordJon / Foter / CC BY

Lake District – Identitu pouličního umělce Banksyho se stále nepodařilo odhalit, nyní ale přicházejí zprávy ze severu Anglie, kde ho místní lidé dvakrát zahlédli.

Poprvé údajně cestoval vlakem z Oxenholme do Penrithu, kde se setkal se 14letým školákem Benem Azaryou. Daroval mu podepsanou tištěnou kresbu. Pokud by se zjistilo, že se opravdu jedná o originál, její cena by mohla dosáhnout částky 20 tisíc liber (v přepočtu zhruba 750 tisíc korun).

Podle chlapce Banksy ve vlaku neustále s někým telefonoval a v batohu měl plynovou masku a barvy ve sprejích. Jinak ho popisuje jako bělocha asi kolem čtyřiceti let s anglickým přízvukem a černým kloboukem. Stejný popis udala Mirror majitelka bistra v Cockermouthu v hrabství Cumbria, kde se podle všeho Banksy zastavil.

"Díval se na výzdobu. Máme tu trochu graffiti na stěnách. Řekl: 'To je funky, líbí se mi to. Jsem taky graffiti umělec'," říká osmačtyřicetiletá Manon Plouffe. Muž se jí představil jako Robin Banksy, což je jméno, které graffiti umělec také používá.

Podle publicistky Jo Brooks, která působí jako spojka s Banksym, je to ale nesmysl. "Není to pravda. Nevím, odkud to přišlo, ale je to opravdu divné," řekla Mirror s tím, že se Banksy v této oblasti vůbec nezdržuje a musí tedy jít o imitátora, který se za něho vydává.

Falešné zprávy se kolem záhadného uměle, který si střeží svou identitu, objevují neustále. Nedávno byla zveřejněna kresba k teroristických útoků na francouzskou redakci časopisu Charlie Hebdo, která byla okamžitě přisuzována Banksymu. Podle všeho se jednalo také o padělek.

V říjnu loňského roku zase vyšla v médiích zpráva, že byl Banksy zatčen za vandalismus, spiknutí, vydírání a padělání, kterého se měl dopustit při loupeži. V roce 2013 ho pak měla zachytit kamera v New Yorku a v roce 2011 v Santa Monice při sprejování na dodávku.

Objevila se i řada imitátorů, jako v roce 2008 mladý student Robin Gunningham z Bristolu. Pravý Banksy ale všechny tyto fámy popřel.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Libanonský premiér oznámí demisi vlády, řekl ministr

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi celé své vlády, podle agentury Reuters to po jednání kabinetu řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Policie v Chicagu se střetla s davy rabujících, zatkla kolem stovky lidí

Stovky lidí v chicagské obchodní čtvrti Magnificent Mile a dalších částech města v noci na pondělí vzaly útokem obchody. Hlášeno bylo rabování, ničení výloh a střety s policií. V jednu chvíli někdo vystřelil na strážníky, ti palbu opětovali. Policie uvedla, že zraněno bylo 13 strážníků a přes 100 lidí bylo zatčeno. Informovala o tom agentura AP.

Policejní superintendant David Brown uvedl, že "nešlo o organizovaný protest", ale o "čirou kriminalitu". Podle něj lze očekávat, že v centru do odvolání zůstanou početné policejní hlídky.

Mnoho obchodů, které lidé vyrabovali, bylo podle AP teprve nedávno otevřeno po nepokojích v souvislosti se smrtí George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy