Banksy viděn v Anglii. Dítěti daroval dílo za 750 tisíc

jaz
1. 2. 2015 12:29
Graffiti umělec Banksy se údajně ukázal lidem v Lake Distrikt. Prozradil své jméno a chlapci daroval podepsanou kresbu.
Foto: DeptfordJon / Foter / CC BY

Lake District – Identitu pouličního umělce Banksyho se stále nepodařilo odhalit, nyní ale přicházejí zprávy ze severu Anglie, kde ho místní lidé dvakrát zahlédli.

Poprvé údajně cestoval vlakem z Oxenholme do Penrithu, kde se setkal se 14letým školákem Benem Azaryou. Daroval mu podepsanou tištěnou kresbu. Pokud by se zjistilo, že se opravdu jedná o originál, její cena by mohla dosáhnout částky 20 tisíc liber (v přepočtu zhruba 750 tisíc korun).

Podle chlapce Banksy ve vlaku neustále s někým telefonoval a v batohu měl plynovou masku a barvy ve sprejích. Jinak ho popisuje jako bělocha asi kolem čtyřiceti let s anglickým přízvukem a černým kloboukem. Stejný popis udala Mirror majitelka bistra v Cockermouthu v hrabství Cumbria, kde se podle všeho Banksy zastavil.

"Díval se na výzdobu. Máme tu trochu graffiti na stěnách. Řekl: 'To je funky, líbí se mi to. Jsem taky graffiti umělec'," říká osmačtyřicetiletá Manon Plouffe. Muž se jí představil jako Robin Banksy, což je jméno, které graffiti umělec také používá.

Podle publicistky Jo Brooks, která působí jako spojka s Banksym, je to ale nesmysl. "Není to pravda. Nevím, odkud to přišlo, ale je to opravdu divné," řekla Mirror s tím, že se Banksy v této oblasti vůbec nezdržuje a musí tedy jít o imitátora, který se za něho vydává.

Falešné zprávy se kolem záhadného uměle, který si střeží svou identitu, objevují neustále. Nedávno byla zveřejněna kresba k teroristických útoků na francouzskou redakci časopisu Charlie Hebdo, která byla okamžitě přisuzována Banksymu. Podle všeho se jednalo také o padělek.

V říjnu loňského roku zase vyšla v médiích zpráva, že byl Banksy zatčen za vandalismus, spiknutí, vydírání a padělání, kterého se měl dopustit při loupeži. V roce 2013 ho pak měla zachytit kamera v New Yorku a v roce 2011 v Santa Monice při sprejování na dodávku.

Objevila se i řada imitátorů, jako v roce 2008 mladý student Robin Gunningham z Bristolu. Pravý Banksy ale všechny tyto fámy popřel.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy