návštěvnost

Na Svět knihy přišlo 55 tisíc lidí, nejvíc v historii

Veletrh Svět knihy, který na pražském Výstavišti skončil tuto neděli odpoledne, dle předběžných údajů navštívilo 55 tisíc lidí. Podle ředitele Radovana Auera je to rekord. Dosud nejvyšší účast byla roku 2019, kdy dorazilo okolo 50 tisíc osob. "Upravený koncept se očividně osvědčil, lidem se na Světě knihy líbilo, strávili tu delší čas než dříve a koupili zřejmě i více knih, protože nakladatelské kuloáry také hovoří o rekordních tržbách. Což je pro nás důležitější než přesná návštěvnost," říká Auer. Akce se koná od roku 1995, dnes ji pořádá Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Kvůli rekonstrukci Průmyslového paláce se letos výstavní stánky a montované haly nacházely až v okolí Křižíkových pavilonů, za branou pod objektem Maroldova panoramatu. Několik hostů chybělo, nedorazila držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, ruská disidentka Ljudmila Ulická, mexická spisovatelka Fernanda Melchorová, švýcarský dramatik Lukas Bärfuss ani Italka Claudia Durastanti. Diváci se naopak mohli setkat s prozaičkou Leilou Slimani, psychoanalytikem Luigim Zojou, Izraelcem Etgarem Keretem, hongkongským aktivistou Nathanem Lawem nebo polským novinářem Adamem Michnikem, případně z Čechů Jáchymem Topolem a Magdalénou Platzovou. Čestným hostem byla Itálie.

Zdroj: ČTK

Už ho vidělo přes 200 tisíc lidí. Vyšehrad: Fylm vede návštěvnost kin

Nekorektní sportovní komedie Vyšehrad: Fylm, která navazuje na oblíbený internetový seriál z roku 2016, o prodlouženém svátečním víkendu přilákala do kin přes 204 tisíc diváků. V úterý to uvedly distribuční společnost Bioscop a Unie filmových distributorů. Snímek s Jakubem Štáfkem v roli problematického fotbalisty Laviho vidělo o víkendu zhruba 173 tisíc lidí, další přišli na předpremiéry, a zejména v průběhu velikonočního pondělí.

Z českých filmů hranici 100 tisíc diváků za první víkend překročil od začátku pandemie jen hraný životopis běžce Emila Zátopka, jejž vidělo 108 tisíc lidí, a dokumentární film o Karlu Gottovi se 105 tisíci. Výsledky Vyšehradu tak konkurují spíše zahraničním titulům. Například velkorozpočtového hollywoodského Spider-Mana: Bez domova vloni v prosinci za první víkend spatřilo necelých 180 tisíc návštěvníků kin.

Před pandemií z českých filmů podobných čísel za první víkend dosáhly jen Anděl páně 2, na kterého přišlo 188 tisíc diváků, a Ženy v běhu se 177 tisíci. Oba snímky měly premiéru v roce 2019.

Zdroj: ČTK

Muzeum Louvre navštívilo nejméně lidí od roku 1986

Pařížské muzeum Louvre vloni kvůli pandemii koronaviru navštívilo 2,8 milionu lidí, nejméně od roku 1986, kdy byl palác přebudován. Před pandemií Louvre přivítal deset milionů diváků ročně včetně turistů, uvedl server The Art Newspaper.

Oproti roku 2019 vloni příjmy Louvru klesly o 80 milionů eur. Francouzský stát mu kompenzoval 70 milionů eur a později přidal dalších 40 milionů eur, celkově tak muzeum dostalo v přepočtu více než 2,6 miliardy korun. Letos plánuje ještě dvě velké výstavy, jednu o Egyptě a království Núbie, druhou o zátiší.

Francouzská muzea byla v roce 2021 zavřená o jeden měsíc méně než roku 2020. Jejich celková návštěvnost podle tamního ministerstva kultury klesla druhým rokem o 60 až 70 procent ve srovnání s dobou před pandemií.

Muzeum Orsay, jež má ve sbírkách impresionistická díla, navštívil milion lidí, v roce 2019 to bylo 3,6 milionu. Centre Pompidou loni zaznamenalo 1,5 milionu návštěvníků, zatímco v roce 2018 jich bylo 3,5 milionu.

Zdroj: ČTK

Na novou bondovku už do kina přišlo 118 tisíc Čechů

Do čela návštěvnosti zdejších kin se hned po uvedení dostal film Není čas zemřít. Pětadvacátou bondovku, v níž agenta Jejího Veličenstva naposledy hraje Daniel Craig, o premiérovém víkendu vidělo 118 tisíc diváků, utržila 21 milionů korun. V pondělí to uvedla Unie filmových distributorů.

Na druhém místě tabulky je Zátopek, na kterého o víkendu dorazilo přes 10 tisíc lidí. Životopis slavného běžce od režiséra Davida Ondříčka za šest týdnů utržil přes 50 milionů. Třetí je komedie režiséra a scenáristy Petra Kolečka nazvaná Zbožňovaný. Snímek s Jiřím Bartoškou v hlavní roli za dva týdny vidělo přes 44 tisíc diváků.

Zdroj: ČTK

Výstavu o starém Egyptě vidělo téměř 120 tisíc lidí

Výstava Sluneční králové, která v pražském Národním muzeu představila okolo 300 archeologických nálezů ze starého Egypta, přilákala téměř 120 tisíc návštěvníků. Končí tento čtvrtek, všechny časově omezené vstupenky už jsou vyprodané. Několik let připravovaná přehlídka začala loni koncem srpna, kvůli pandemii ale byla opakovaně uzavřena. Počtem návštěvníků se řadí k nejúspěšnějším v Česku.

Výstava byla pojištěna zhruba na miliardu korun. Vláda na ni před dvěma roky poskytla 50 milionů, ministerstvo kultury jako zřizovatel Národního muzea tehdy počítalo, že 30 milionů se vrátí na tržbách.

Zdroj: ČTK

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK

Na Letní shakespearovské slavnosti přišlo 90 tisíc lidí

Divadelní představení letošních Letních shakespearovských slavností podle pořadatelů navštívilo 90 748 diváků, tedy jen o něco málo než v posledním předpandemickém roce 2019, kdy dorazilo 99 782 lidí. Kvůli nejistotě, jaké bude na produkci počasí, ale také z důvodu protiepidemických opatření letos přibylo těch, kdo nákup vstupenek odkládali na poslední chvíli. Trend byl výraznější než loni.

Organizátoři nyní sestavují budoucí program. Věří, že v roce 2022 už se slavnosti odehrají v běžném režimu. Loni začaly Letní shakespearovské slavnosti kvůli koronaviru o měsíc později, vidělo je 62 341 diváků.

Zdroj: ČTK

Na Letní Letnou přišlo přes 50 tisíc lidí

Letošní ročník festivalu Letní Letná navštívilo přes 50 tisíc lidí. Divácky nejúspěšnější byla představení francouzských souborů, vyprodané sály ale měly také české novocirkusové ansámbly. Dvoutýdenní akce skončila v úterý. V posledním předpandemickém roce 2019 zaznamenala Letní Letná 60 tisíc lidí, uvedli pořadatelé. Ti vloni návštěvnost nezveřejnili, kvůli protipandemickým opatřením tehdy přehlídka trvala jen týden.

Až nyní se festival vrátil s plnohodnotným programem. "S ohledem na pandemickou situaci se dá říci, že letošní návštěvnost překonala naše očekávání," konstatuje ředitel festivalu Jiří Turek.

Zdroj: ČTK

Hartlův film už vidělo skoro 300 tisíc lidí

Film Prvok, Šampón, Tečka a Karel režiséra Patrika Hartla se již třetí týden drží v čele tabulky návštěvnosti českých kin. Od premiéry ho vidělo 299 tisíc lidí, utržil 47,6 milionu korun. Na druhém místě skončila americká novinka Free Guy. Snímek, v němž Ryan Reynolds jako bankovní úředník zjistí, že je ve skutečnosti nehratelnou postavou ve videohře, o premiérovém víkendu zhlédlo přes 23 tisíc diváků, uvádí Unie filmových distributorů.

Na třetím místě tabulky je česká komedie režiséra a scenáristy Jana Haluzy Deníček moderního fotra s herci Jiřím Mádlem a Terezou Rambou. Za první víkend ji vidělo 26 tisíc lidí.

Zdroj: ČTK

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK

On-line videopůjčovna desetinásobně navýšila počet předplatitelů

České on-line videopůjčovně Aerovod loni meziročně šestinásobně vzrostly tržby. Desetinásobně se pak zvýšil počet předplatitelů. Společnost to oznámila v úterý, přesná čísla však neupřesnila. V katalogu přibylo přes 200 nových snímků, aktuálně jich je v nabídce přes 500.

Největší popularitě se mezi diváky Aerovodu loni těšil snímek Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti, dokument cestovatele Marka Slobodníka Afrikou na pionýru a třemi Českými lvy oceněná komedie Jiřího Havelky Vlastníci. Mezi další oblíbené filmy patří čtyřmi Oscary oceněný Parazit, romantická komedie Tenkrát podruhé, Šarlatán Agnieszky Hollandové nebo komedie Palm Springs.

Nejúspěšnějšími měsíci byly pro Aerovod březen a duben, následované říjnem, listopadem a prosincem. Také v letních měsících ale návštěvnost několikanásobně překonávala výsledky z předcházejícího roku.

Zdroj: ČTK

Štědrovečerní pohádku v televizi si pustilo 2,68 milionu diváků

Novou pohádku České televize nazvanou O vánoční hvězdě vidělo ve čtvrtek přes 2,68 milionu diváků starších 15 let, tedy 62 procent všech, kdo měli na Štědrý večer zapnutou televizi. Snímek režiséra Karla Janáka s Vojtěchem Kotkem, Terezou Rambou či Annou Geislerovou v hlavních rolích zhlédlo také 254 tisíc dětí ve věku 4 až 14 let. Druhou příčku v žebříčku sledovanosti zaujímají Tři oříšky pro popelku, které si nenechalo ujít 2,2 milionu diváků, třetí jsou Pelíšky s více než 1,7 milionem lidí, informovala Karolína Blinková z České televize. Data poskytla společnost ATO Nielsen Admosphere.

Pololetní tržby Národního divadla Brno klesly o víc než polovinu

Národnímu divadlu Brno za první pololetí roku meziročně klesly tržby o víc než polovinu. Zatímco od ledna do června 2019 utržilo téměř 42 milionů korun, letos to bylo jen 19,4 milionu. Kvůli jarnímu nouzovému stavu se výrazně snížil počet diváků i odehraných představení.

"Letos se s tím nějak vypořádáme, jsme v očekávání záchranného balíčku ministerstva kultury. Příští rok ale bude asi pro všechny kulturní instituce, nejenom pro nás, velmi náročný," říká ředitel divadla Martin Glaser. Pro sezonu 2021/2022 už s kolegy připravuje úsporná opatření.

Národní divadlo Brno již několik týdnů znovu hraje. Zaměstnanci s teplotou a příznaky respiračních chorob musí zůstat doma. Omezuje se kontakt mezi pracovníky jednotlivých úseků či oddělení. Diváci musí mít roušky, všechny prostory jsou vybavené dezinfekcí. Janáčkovo i Mahenovo divadlo jsou rozdělené na dva sektory, včetně foyer, toalet, šaten a bufetů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat