Zapomeňte na kapra a řízky. Na Vánoce zkuste jídlo prababiček: kyselo, muziku i sučuk

Anna Lazorová
23. 12. 2018 15:05
Bramborový salát a smažený kapr nebo řízek je nedílnou součásti typické české štědrovečerní večeře. Historie současného vánočního menu je přitom poměrně krátká. Velkou měrou se popularizaci smaženého kapra podílela Magdalena Dobromila Rettigová. Salát se do českých domácností dostal až po první světové válce. Dříve se jedla například hrachová kaše, sušené ovoce nebo houby. Staré regionální tradice si přitom mnoho domácností stále drží. Podívejte se, jaké regionální speciality se v Česku o Vánocích chystají.
Vrkoč, tradice, Vánoce
Vrkoč, tradice, Vánoce | Foto: ČTK

Východní Čechy

V Orlických horách se na Štědrý den pekl takzvaný vrkoč. Vrkoč byl pletený věnec z kynutého těsta, do něhož se šikmo vzhůru zapíchlo osm špejlí. Na ty se navlékly hrozinky a sušené švestky. Špejle s různými cukrovinkami, fíky a ořechy se zapichovaly také do jablek.

Téměř v celých východních Čechách se o svátcích dělal černý kuba. Někde se připravoval z hub a rohlíků, jinde se svařené kroupy smíchaly s kroupami. Typický vánoční pokrm pro východní Čechy byl hubník, který se dělá ze sušených hub, z jejich vývaru, mléka, krupice, housek nakrájených na kostičky a vajec. Zamíchaná směs se nalije na pekáč s rozpáleným tukem a peče se v troubě.

 

Právě se děje

Další zprávy