Zapomeňte na kapra a řízky. Na Vánoce zkuste jídlo prababiček: kyselo, muziku i sučuk

Anna Lazorová
23. 12. 2018 15:05
Bramborový salát a smažený kapr nebo řízek je nedílnou součásti typické české štědrovečerní večeře. Historie současného vánočního menu je přitom poměrně krátká. Velkou měrou se popularizaci smaženého kapra podílela Magdalena Dobromila Rettigová. Salát se do českých domácností dostal až po první světové válce. Dříve se jedla například hrachová kaše, sušené ovoce nebo houby. Staré regionální tradice si přitom mnoho domácností stále drží. Podívejte se, jaké regionální speciality se v Česku o Vánocích chystají.
Vánoční jídlo
Vánoční jídlo | Foto: Shutterstock

Krkonoše

Horalové se v zimě zahřívali hlavně polévkami, například typickým krkonošským kyselem, což platilo i pro Štědrý den. Své místo v kuchyni mělo i zelí a houby, ze kterých se dělal hubník (na obrázku). O dlouhé noci se pekly koláče a vánočky, kterým se na horách říkalo štědrounice.

V Krkonoších vedle sebe žili Češi a sudetští Němci, převzali tedy spoustu tradic i ze svých kuchyní. Například německé tradiční vánoční jídlo, bílé klobásy. Němci hubník nepekli, dělali však houbovou polévku z mléka zvanou mlíkačku. Ve smíšených rodinách se tak na stole mohl objevit hubník i mlíkačka.

V chudých horských oblastech bylo pečivo vzácné kvůli drahé bílé mouce, tuku a rozinkám a přes rok se nepeklo. Na Vánoce ovšem ano, lidé ho nazývali calty, štědrovníky či štědrovky.

 

Právě se děje

Další zprávy