Magie předvánoční Vídně na fotkách: Trhy, světla, litry punče i zpívající kůň

Magie předvánoční Vídně na fotkách: Trhy, světla, litry punče i zpívající kůň
Ve městě se otevře mnoho předvánočních trhů, které lákají místní i turisty.
Jeden z trhů se nachází hned vedle vídeňské katedrály sv. Štěpána, která je při této příležitosti speciálně nasvícena.
Vídeň vás prostě už v listopadu zaplaví Vánocemi. Ale není to nepříjemné, člověk si to užívá.
U stánků to žije - předvánoční trhy jsou dobrý byznys, a to nejen pro majitele stánků, ale i z pohledu cestovního ruchu.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 11. 2018 6:31
Je to neuvěřitelné: Vídeň už od poloviny listopadu žije naplno Vánocemi. Vánoční výzdoba, tisíckrát ohrané vánoční písničky, světla, svařák, stánky a davy. Co na tom může být přitažlivého? Kdo byl ve Vídni touto dobou, se neptá. Ví, že předvánoční rakouská metropole má neopakovatelnou atmosféru. A že stojí za to ji vidět. Pojďte se s námi podívat do ulic a na vánoční trhy.

Ulicemi v centru Vídně zněla o víkendu čeština a slovenština snad více než němčina. Od poloviny listopadu tam mají "Vánoce". A předvánoční atmosféra láká do rakouské metropole desetitisíce turistů z celého světa. Mnoho z nich přijíždí samozřejmě z Čech, Moravy a ze Slovenska. Přece jen, je to blízko.

Spousta světel, mnoho nejrůznějších předvánočních trhů a vánoční výzdoba zcela ovládly centrum města. Kupodivu, nepůsobí to nijak nepatřičně, i když je stále ještě listopad. Předvánoční Vídeň působí přesvědčivě a příjemně. A trochu jako z mírně kýčovité pohádky.

Na které trhy zajít, když je jich tolik?

Pro turisty, kteří si chtějí vychutnat tamní předvánoční atmosféru, je tu dobrá i špatná zpráva. Ta špatná je, že všechny trhy za víkend nejspíš nestihnou oběhnout. Je jich opravdu hodně. 

A ta dobrá? Všechny trhy rozhodně vidět nemusí. V zásadě jich stačí obejít zhruba pět - a ty jsou velmi blízko u sebe, takže se to dá zvládnout pěšky. Ten největší je před radnicí (na náměstí Rathausplatz). Čeká tam spousta stánků, bruslení v parku a neuvěřitelně nasvícené stromy. Určitě je lepší zajít si tam až večer. Ve dne je dojem o hodně slabší.

Nedaleko od radnice leží také vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie (Maria-Theresien-Platz). Působí dojmem, že tam kladou velký důraz na tradice a lidové výrobky. Jen přes cestu je pak další vánoční trh - a protože je hned před muzeem moderního umění Mumok, je samozřejmě také moderní. Od prostředí, ve kterém se odehrává, přes hudbu a videoprojekce, které si mohou návštěvníci vychutnávat s hrnkem punče v ruce. Tento trh pochopitelně láká především mladé lidi. Mumok se nachází v muzejní čtvrti (MuseumsQuartier).

Dalším trhem, který si nelze nechat ujít, je ten před katedrálou sv. Štěpána (Domkirche St. Stephan). A určitě je možné zajít také na tržiště Altwiener Christkindlmarkt v ulici Freyung. Hezké vánoční trhy pak najdete i na nedalekém náměstí Am Hof.

Ještě je zde jeden tip pro ty, kteří mají rádi umělecké a řemeslné výrobky, jako jsou šperky nebo kabelky. Ty najdete na trhu Weihnachtsmarkt am Spittelberg kousek za muzejní čtvrtí. 

Jako v pohádce. Vánoční trhy ve Vídni lákají na krásnou výzdobu a desítky stánků i velké kluziště | Video: Jakub Zuzánek, Tomáš Vocelka

Dva tipy do předvánoční Vídně

Pokud byste se rozhodli zajet si třeba ještě do Prátru nebo se hodláte vydat někam jinam mimo přímé centrum města, určitě se vyplatí nainstalovat si do mobilu aplikaci Wiener Linien, přes kterou můžete snadno nakupovat jízdenky MHD (vyplatí se denní nebo 24hodinová). Jen počítejte s tím, že před prvním použitím budete potřebovat pár minut na vyplnění osobních údajů.

Pokud už budete ve Vídni, nenechte si ujít výstavu impresionisty Clauda Moneta v Albertině. Uvidíte tam i spoustu jeho slavných obrazů s lekníny. Vstupenka jde předem objednat přes internet, což doporučujeme.

A pro fotografy ještě jeden tip na závěr. V Albertině je také výborná výstava fotografky Helen Levittové. Její dokumentární fotografie z ulic New Yorku i jiných měst mají velké kouzlo.

 

Právě se děje

Další zprávy