Magie předvánoční Vídně na fotkách: Trhy, světla, litry punče i zpívající kůň

Magie předvánoční Vídně na fotkách: Trhy, světla, litry punče i zpívající kůň
Ve městě se otevře mnoho předvánočních trhů, které lákají místní i turisty.
Jeden z trhů se nachází hned vedle vídeňské katedrály sv. Štěpána, která je při této příležitosti speciálně nasvícena.
Vídeň vás prostě už v listopadu zaplaví Vánocemi. Ale není to nepříjemné, člověk si to užívá.
U stánků to žije - předvánoční trhy jsou dobrý byznys, a to nejen pro majitele stánků, ale i z pohledu cestovního ruchu.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 11. 2018 6:31
Je to neuvěřitelné: Vídeň už od poloviny listopadu žije naplno Vánocemi. Vánoční výzdoba, tisíckrát ohrané vánoční písničky, světla, svařák, stánky a davy. Co na tom může být přitažlivého? Kdo byl ve Vídni touto dobou, se neptá. Ví, že předvánoční rakouská metropole má neopakovatelnou atmosféru. A že stojí za to ji vidět. Pojďte se s námi podívat do ulic a na vánoční trhy.

Ulicemi v centru Vídně zněla o víkendu čeština a slovenština snad více než němčina. Od poloviny listopadu tam mají "Vánoce". A předvánoční atmosféra láká do rakouské metropole desetitisíce turistů z celého světa. Mnoho z nich přijíždí samozřejmě z Čech, Moravy a ze Slovenska. Přece jen, je to blízko.

Spousta světel, mnoho nejrůznějších předvánočních trhů a vánoční výzdoba zcela ovládly centrum města. Kupodivu, nepůsobí to nijak nepatřičně, i když je stále ještě listopad. Předvánoční Vídeň působí přesvědčivě a příjemně. A trochu jako z mírně kýčovité pohádky.

Na které trhy zajít, když je jich tolik?

Pro turisty, kteří si chtějí vychutnat tamní předvánoční atmosféru, je tu dobrá i špatná zpráva. Ta špatná je, že všechny trhy za víkend nejspíš nestihnou oběhnout. Je jich opravdu hodně. 

A ta dobrá? Všechny trhy rozhodně vidět nemusí. V zásadě jich stačí obejít zhruba pět - a ty jsou velmi blízko u sebe, takže se to dá zvládnout pěšky. Ten největší je před radnicí (na náměstí Rathausplatz). Čeká tam spousta stánků, bruslení v parku a neuvěřitelně nasvícené stromy. Určitě je lepší zajít si tam až večer. Ve dne je dojem o hodně slabší.

Nedaleko od radnice leží také vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie (Maria-Theresien-Platz). Působí dojmem, že tam kladou velký důraz na tradice a lidové výrobky. Jen přes cestu je pak další vánoční trh - a protože je hned před muzeem moderního umění Mumok, je samozřejmě také moderní. Od prostředí, ve kterém se odehrává, přes hudbu a videoprojekce, které si mohou návštěvníci vychutnávat s hrnkem punče v ruce. Tento trh pochopitelně láká především mladé lidi. Mumok se nachází v muzejní čtvrti (MuseumsQuartier).

Dalším trhem, který si nelze nechat ujít, je ten před katedrálou sv. Štěpána (Domkirche St. Stephan). A určitě je možné zajít také na tržiště Altwiener Christkindlmarkt v ulici Freyung. Hezké vánoční trhy pak najdete i na nedalekém náměstí Am Hof.

Ještě je zde jeden tip pro ty, kteří mají rádi umělecké a řemeslné výrobky, jako jsou šperky nebo kabelky. Ty najdete na trhu Weihnachtsmarkt am Spittelberg kousek za muzejní čtvrtí. 

Jako v pohádce. Vánoční trhy ve Vídni lákají na krásnou výzdobu a desítky stánků i velké kluziště | Video: Jakub Zuzánek, Tomáš Vocelka

Dva tipy do předvánoční Vídně

Pokud byste se rozhodli zajet si třeba ještě do Prátru nebo se hodláte vydat někam jinam mimo přímé centrum města, určitě se vyplatí nainstalovat si do mobilu aplikaci Wiener Linien, přes kterou můžete snadno nakupovat jízdenky MHD (vyplatí se denní nebo 24hodinová). Jen počítejte s tím, že před prvním použitím budete potřebovat pár minut na vyplnění osobních údajů.

Pokud už budete ve Vídni, nenechte si ujít výstavu impresionisty Clauda Moneta v Albertině. Uvidíte tam i spoustu jeho slavných obrazů s lekníny. Vstupenka jde předem objednat přes internet, což doporučujeme.

A pro fotografy ještě jeden tip na závěr. V Albertině je také výborná výstava fotografky Helen Levittové. Její dokumentární fotografie z ulic New Yorku i jiných měst mají velké kouzlo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy