Zapomeňte na kapra a řízky. Na Vánoce zkuste jídlo prababiček: kyselo, muziku i sučuk

Anna Lazorová
23. 12. 2018 15:05
Bramborový salát a smažený kapr nebo řízek je nedílnou součásti typické české štědrovečerní večeře. Historie současného vánočního menu je přitom poměrně krátká. Velkou měrou se popularizaci smaženého kapra podílela Magdalena Dobromila Rettigová. Salát se do českých domácností dostal až po první světové válce. Dříve se jedla například hrachová kaše, sušené ovoce nebo houby. Staré regionální tradice si přitom mnoho domácností stále drží. Podívejte se, jaké regionální speciality se v Česku o Vánocích chystají.
vánoční štrůdl
vánoční štrůdl | Foto: Shutterstock

Vysočina

Jedním z tradičních štědrovečerních pokrmů na Vysočině bylo jídlo z ječných krup, sušených hub a česneku, kterému se říkalo černý kuba, hubník či houbovec.

Dále lidé hojně jedli luštěniny, nejčastěji hrách. Často se připravoval napučený hrách s pepřem nebo ve sladké variantě s medem nazývaný "pučálka". Kromě hrachu se jedla i čočka a fazole a jáhly. Ty se zapékaly se sušenými švestkami jako jahelník.

Sladkým pokrmem bývala vánočka, která se jedla s omáčkou připravenou ze sušeného ovoce. Jedly se i takzvané peřinky, malé buchty z kynutého těsta spařené mlékem, či jablečný štrúdl.

Hospodyně asi tři týdny před Vánocemi zadělaly na speciální druh vánočního cukroví, které musely nechat dostatečně dlouho uležet. Do těsta se přidávaly škvarky, poté z něj uválely kuličky, do kterých zatlačily vlašský nebo lískový oříšek.

 

Právě se děje

Další zprávy