Městská divadla pražská

Známý italský herec Toni Servillo přijede do Prahy

Italský herec Toni Servillo navštíví začátkem prosince Prahu. Oznámil to na tiskové konferenci v Římě. Nejprve vystoupí 1. prosince v divadle ABC s inscenací Danteho hlasy věnovanou Božské komedii od Danta Alighieriho. "Božská komedie je nekonečným příběhem, který je složen z dalších příběhů," říká muž, podle kterého má klasická literatura smysl, pokud uspokojuje potřeby a zvědavost i současných lidí.

Následující den, tedy 2. prosince, Servillo zahájí italský filmový festival v Praze se snímkem Qui rido io režiséra Maria Martoneho, kde ztvárnil hlavní roli. Název lze přeložit jako Zde se směju já. Servillo dorazí v rámci oslav 100. výročí založení Italského kulturního institutu.

Zdroj: ČTK

Divadla zřizovaná Prahou zůstanou zavřená do konce února

Divadla, která zřizuje pražský magistrát, zůstanou zavřená minimálně do konce února 2021. Dohodli se na tom jejich ředitelé s vedením metropole. Důvodem je pandemie nemoci covid-19 a nepředvídatelnost vládních rozhodnutí, vysvětlila radní Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě. Hlavní město zřizuje například Městská divadla pražská, dohoda se ale týká i orchestru FOK. Na kolik zavření divadel vyjde, v tuto chvíli není jasné. S řediteli scén se vedení magistrátu domluvilo také na tom, že se změní klasická sezóna. Například v případě příznivé epidemiologické situace se bude hrát v létě, kdy obvykle bývají divadelní prázdniny.

Zdroj: ČTK

Zemřel režisér a bývalý šéf Městských divadel pražských Poživil

Ve věku 92 let uplynulé pondělí zemřel divadelní režisér a skladatel Lubomír Poživil. Oznámila to jeho manželka Květuše. Téměř dvě desítky let řídil Městská divadla pražská. Na pražské DAMU se mimo jiné zasloužil o vznik Katedry organizace a řízení divadel a kulturních zařízení, která předcházela dnešní Katedře produkce, a roku 1969 se stal jejím prvním vedoucím.

Poživil roku 1972, za normalizace, Poživil nahradil odvolaného Otu Ornesta ve funkci ředitele Městských divadel pražských. V nelehkých podmínkách se podle pamětníků snažil udržovat dobrou tradici. "Poživil se choval solidně a uchoval Ornestovu práci. Dobře vím, že to nebylo jednoduché, už Ornestovi házeli klacky pod nohy," vzpomínala herečka Nina Jiránková.

Poživilovu pomoc ocenil také Jan Tříska, který byl v 70. letech na indexu. "Zachoval se jako odvážný člověk v době, kdy jsem byl už opravdu v klatbě. Pozval mě do Městských divadel pražských, abych hrál ve hře Bumerang od Otty Zelenky. Pak jsem hrál v Zapomeňte na Hérostrata s Václavem Voskou a Václavem Postráneckým," řekl Tříska, jemuž ale kvůli kontaktům s disentem nakonec ani Poživil nemohl dát další role.

Zdroj: ČTK
Pokračovat