Jak se žije s válkou. V Praze bude hostovat kyjevský divadelní soubor

ČTK Kultura ČTK, Kultura
7. 6. 2022 21:02
Městská divadla pražská uvedou českou premiéru inscenace, kterou připravil Left Bank Theatre z ukrajinského Kyjeva. Půjde o první zdejší hostování ukrajinského divadla od začátku ruské invaze.
Inscenaci Na špatné cestě režírovala Tamara Trunovová.
Inscenaci Na špatné cestě režírovala Tamara Trunovová. | Foto: Městská divadla pražská

Inscenace bude uvedena v Divadle Komedie 20. června. Jedná se o hru Natalije Vorožbytové nazvanou Na špatné cestě, která se stala i předlohou stejnojmenného předloňského filmu. Představení v ukrajinštině bude mít české titulky.

Na špatné cestě vzniklo jako reakce na události z roku 2014. Tehdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym a proruští separatisté podporovaní Moskvou začali válčit s Kyjevem o východ země.

Každá ze šesti povídek v dramatu zkoumá jeden z aspektů tehdejší agrese, vztahy mezi ženami a muži narušené válkou, nebo rány, které se nikdy nezacelí. Ukazuje, že konflikt na východě Ukrajiny nejsou jen výbuchy, ostřelování a seznamy mrtvých, ale že na druhé straně fronty dál žijí lidé, jež svedly dohromady rozbité cesty Donbasu, uvádějí pořadatelé.

Mladá žena se vydává dokumentovat konflikt, v šedé zóně pohraničí se však stává rukojmím obou stran. Žije někde uprostřed, kde neexistuje dobro a zlo, kde si oběť a kat vyměňují role a láska se stává pomíjivou i neuchopitelnou. Hra měla světovou premiéru roku 2017 v londýnském Royal Court Theatre.

Její autorkou je dramatička, scenáristka a režisérka Natalija Vorožbytová, jež podle vlastního scénáře také natočila stejnojmenný film. Ten se za Ukrajinu ucházel o Oscara a uvedla ho Česká televize. Momentálně je s českými titulky v nabídce videotéky HBO Max.

Vorožbytová byla před sedmi lety hostem putovního literárního festivalu Měsíc autorského čtení. Absolventka moskevského Literární institutu Maxima Gorkého na sebe upozornila hrou Obilnice o Rusy vyvolaném hladomoru na Ukrajině z let 1932 a 1933, který její dědeček přežil jako jediný z 11 dětí.

Později zaujala dokumentárním dramatem Deníky Majdanu, jež vznikalo v průběhu revoluce na přelomu let 2013 a 2014. Výsledkem byl záznam autentických výpovědí studentů, demonstrantů, přímých účastníků a svědků událostí na kyjevském náměstí Nezávislosti.

Kromě toho Vorožbytová napsala scénář ruského televizního seriálu Škola o životě deváťáků jedné základní školy v Moskvě nebo hry Život obyčejných, Co chceš, ukrajinský Bože? a Děvčátko se sirkami.

Po vypuknutí války na východě Ukrajiny trávila hodně času na frontové linii, mluvila například s účastníky 252 dnů trvající bitvy o doněcké letiště. O ní později napsala scénář filmu Kyborgové. Jeho pražská projekce skončila potleskem vestoje.

Inscenaci, kterou 20. června uvidí Pražané, režírovala Tamara Trunovová, účinkují v ní Kateryna Kachanová, Oksana Ždanovová, Anastasija Pustovitová, Kateryna Savenkovová nebo Světlana Štanková. Záznam lze najít ve videotéce Dramox.

Trailer z inscenace Na špatné cestě, kterou 20. června uvede pražské Divadlo Komedie. | Video: Left Bank Theatre
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy