Vyšla kniha k výročí vzniku Divadla Komedie i první svazek Grosmanových spisů

ČTK ČTK
4. 12. 2020 13:47
Divadlo Komedie, které je součástí Městských divadel pražských, slaví 90. výročí. Za jeho historií, včetně slavné éry Divadla Vlasty Buriana, se ohlíží včera vydaná kniha nazvaná Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/.
Diváci v Divadle Vlasty Buriana sledují inscenaci hry Když kocour není doma, březen 1944.
Diváci v Divadle Vlasty Buriana sledují inscenaci hry Když kocour není doma, březen 1944. | Foto: ČTK

Populární herec Vlasta Burian se v prosinci 1930 stal prvním provozovatelem sálu ve funkcionalistickém paláci na rohu Vodičkovy a Lazarské ulice. Působil tam 15 let a vybudoval jedno z nejvýznamnějších kulturních center v Praze.

Publikace, která se za historií budovy ohlíží, má šest kapitol. Nechybí ani soupis premiér a více než 100 fotografií.

Obal knihy Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/.
Obal knihy Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/. | Foto: Městská divadla pražská

"V knize se snažíme alespoň krátce postihnout všechna období. Důkladněji analyzujeme tři, kromě Divadla Vlasty Buriana je to éra Michala Dočekala a Jana Nebeského, kteří prostoru v roce 1994 vrátili název Divadlo Komedie, a hned období následující, kdy zde v letech 2002 až 2012 tvořilo Pražské komorní divadlo Dušana Davida Pařízka a Davida Jařaba," připomíná editorka knihy Lenka Dombrovská.

Na 9. dubna příštího roku připadá 130. výročí narození Vlasty Buriana. V Městských divadlech pražských chystají několik akcí, které se budou vázat k oběma jubileím - velkou výstavu Komedie Vlasty Buriana, projekt Stigma o historii divadla, komentované prohlídky, besedy, projekci Burianových filmů a křest knihy za účasti autorů.

Na pulty knihkupectví se po otevření obchodů dostává také první svazek souborného vydání díla prozaika a scénáristy Ladislava Grosmana, mimo jiné autora novely Obchod na korze.

Grosman text přepracoval i do podoby scénáře, podle nějž natočili film Ján Kadár a Elmar Klos. Ten pak získal Oscara - jako dosud jediný slovenský snímek v historii.

Obal prvního svazku spisů Ladislava Grosmana.
Obal prvního svazku spisů Ladislava Grosmana. | Foto: Akropolis

Díl spisů s číslem jedna, který obsahuje právě i tuto novelu, vydává nakladatelství Akropolis. Od roku 2018 se objevily již svazky číslo dvě a čtyři, oba edičně připravil Jiří Opelík.

První svazek spisů dále přináší Grosmanův málo známý román z období Slovenského státu z městečka pod Vihorlatem, kde vedle sebe žijí židovská a křesťanská komunita v atmosféře postupující fašizace společnosti. V próze nazvané Z pekla štěstí je dvanáctiletý chlapec propašován do Maďarska k příbuzným v domnění, že bude ve větším bezpečí. Tam, vyzbrojen pouze znalostí rodokapsů a červené knihovny, projde hrůzami války.

Druhá novela se jmenuje Nevěsta a vypráví o ženě, jež se dočká svatby za nezvyklých podmínek.

Od narození Ladislava Grosmana příští rok uplyne 100 let. Nejcennějším v jeho díle je podle odborníků vyobrazení zaniklého a málo známého meziválečného světa slovenských židů, v němž prožil dětství. Autor přináší i naléhavé a autentické svědectví o hrůzách holokaustu.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy