Chaplinův Diktátor míří na jeviště. Premiéru bude mít v pražském šapitó

ČTK ČTK
3. 8. 2021 18:10
První českou jevištní adaptaci slavné satiry Diktátor od komika Charlieho Chaplina uvedou příští sobotu 14. srpna Městská divadla pražská. Výsměch tyranům opilým mocí a varování před ničivou silou zfanatizované masy režíruje Martin Čičvák.
Ústřední dvojroli ztvárnil Filip Březina.
Ústřední dvojroli ztvárnil Filip Březina. | Foto: Patrik Borecký

Hlavní dvojroli antisemitského diktátora Adenoida Hynkela, v němž divák snadno pozná Adolfa Hitlera, a chudého židovského holiče ztvárnil Filip Březina. Premiéra se koná v šapitó Azyl78, od září bude Diktátor na repertoáru divadla ABC.

Předzvěst děsivé ideologie tušil Charlie Chaplin již před začátkem druhé světové války, kdy vymyslel námět. Vycházel z podoby Adolfa Hitlera a postavy tuláka ze svých grotesek.

Film z roku 1940 vypráví o židovském holiči, který se po skončení války vrací do svého krámku. Ten se nachází v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, jenž tvrdou rukou vládne své zemi Tománii.

Hynkel má zájem na tom, aby byli všichni Židé zlikvidováni. Ještě předtím však chystá expanzi do Osterlichu, o který se zajímá také druhý diktátor Napoloni, vládnoucí zemi nazvané Baktérie. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy volající po Hynkelově odstranění. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně.

Chaplinův film byl za okupace v Evropě zakázán, po válce se rychle stal celosvětovým triumfem a kasovním trhákem. Němci ho viděli až 17 let po premiéře.

Inscenace Městských divadel pražských z filmu velkou měrou vychází. "Divadelní adaptace filmové grotesky Charlieho Chaplina Diktátor není žádná legrace. Divadelní a filmový gag nemá moc společného. Filmový a divadelní čas není jeden a na jevišti se nedá kouzlit a zpřesňovat střihem, zkratkou a detailem," vysvětluje dramaturgyně Kristina Žantovská.

"Ideologie nacionalismu a žvásty o nadřazených rasách jsou pádným důvodem, proč se do příběhu pustit na divadle právě teď," doplňuje.

"Omlouvám se. Lituji, ale já se nechci stát vládcem," říká Filip Březina v monologu ze hry Diktátor. | Video: Městská divadla pražská

Herec Filip Březina říká, že zkoušení Diktátora pro něj bylo zatím nejintenzivnější a nejnáročnější, jaké kdy zažil.

"Naučit se imitovat Chaplinova tuláka bylo nakonec vlastně jednodušší než parodovat Adolfa Hitlera, jelikož toho textu, který se vydává za němčinu, ale je jen obyčejnou hatmatilkou, tam je opravdu hodně. A možná to tak nevypadá, ale Hynkel je pohybově i fyzicky náročnější," uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy