DesignSUPERMARKET nabízí práce osmi desítek tvrců

ČTK ČTK
10. 12. 2014 16:32
Prodejní přehlídka designerů se koná letos v Domě U Mnuty na Staroměstském náměstí v Praze. Představí renomované domácí i zahraniční značky.
DesignSUPERMARKET nabízí předvánoční inspiraci.
DesignSUPERMARKET nabízí předvánoční inspiraci. | Foto: DesignSUPERMARKET

Praha - Více než osm desítek českých a zahraničních designérů a značek, kteří nabídnou své produkty z oblastí bytové doplňky, sklo a porcelán, móda a módní doplňky, šperky, grafika a ilustrace, čeká na návštěvníky DesignSUPERMARKETu. Letos se bude konat v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí od čtvrtka do neděle.

Více než polovina vystavujících, mezi které patří studenti a absolventi výtvarných škol i etablované značky, představí na festivalu zcela nové projekty či své prodejní premiéry. Nechybí stálice české designové scény jako Leeda, Hana Zárubová, Odivi, Zorya a další nebo zahraniční hosté - z Tel Avivu dorazí duo módních návrhářů Muslin Brothers a z Nizozemska módní platforma s názvem Fashionclash.

"Posuzovali jsme především originalitu, použité materiály, kvalitu zpracovaní produktu a koncepčnost celé kolekce. Současně jsme ale přihlédli i k určité konkurenceschopnosti, prodejnosti a způsobu sebeprezentace autorů, který by měl být adekvátní výběrové akci, jejímž cílem je představit veřejnosti skutečně to nejlepší z mladého českého designu," říká k výběru ředitelka festivalu Darina Zavadilová.

Každý festivalový večer se budou konat večírky s vybranými českými DJs a hudebními projekty. Kdo bude naopak potřebovat nabrat síly, může si zajít oddechnout do čítárny. Novinkou letošního roku bude dětský koutek v režii značky Devoto, který zajistí program a denně také hlídání dětí zdarma.

Alice Klouzková, polovina designérské dvojice Sistersconspiracy, představí pod vlastním jménem svůj nový projekt. Zaměřuje se zejména na využití tradičních textilních technik Čech a Moravy v současném oděvu. Z módních návrhářů se dále představí 7dub, Leeda, Odivi, BOTAS 66, Contiqua, Hana Zárubová, Horka/Frisonsova, Jana Mikešová - MIK, Josefina Bakošová, Imreczova, Kateřina Geislerová, Pavel Brejcha, nebo Zuzana Kubíčková.

Kay Konečná na festivalu uvede svojí novou značku šperků s názvem Lets Become Paint Friends. Šperky vznikají speciální technologií, kdy jsou konkrétní tahy štětcem namalované hustou barvou odlévány do stříbra. Kromě vlastní kolekce autorky (Made by Kay) bude na designSUPERMARKETU také speciální sada Made by You - připravená k "namalování" vlastního šperku, který bude ještě do Vánoc odlit do stříbra.

Contiqua tvoří produkty ze zbytkových materiálů, které by jinak skončily na skládkách nebo ve spalovnách. Na designSUPERMARKETU budou představeny první tři kolekce. Do projektu je zapojeno několik předních českých autorů. Matyáš Fuchs je autorem interiérového svítidla Infinite Light, které je stvořené z reflexních folií zbývajících z výroby dopravního značení. Mili Havrlantová navrhla dámskou kabelku, pánskou peněženku a další produkty z prvotřídní kůže, která je zbytkovým materiálem výroby kancelářského nábytku, a Lucie Houdková navrhla šperky ze dřeva, které se mělo původně stát klavírem značky Petrof.

V Domě U Minuty se letos na podzim koná již třetí přehlídka designu. Město Praha údajně nemá pro prostory jiné využití, a tak jej ochotně pronajímá. V říjnu se tak v domě konala část zavedené přehlídky Designblok a v listopadu její vznikající konkurence, nový festival Prague Design Week. Podle jeho organizátorů se Designblok za sedmnáct let své existence stal komerční akcí a prezentací známých firem.

"Chceme ukázat práci designéra, prezentovat to, co za konečným výrobkem stojí. Motto naší akce je Prodávat příběhy," uvedl při zahájení zakladatel pražského týdne designu Ondřej Krynek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy