designSUPERMARKET láká na nová jména i videomapping

Kultura Kultura
7. 12. 2011 10:16
Někteří designéři připravili i speciální kolekci
Foto: AZprávy

Praha - Pátý ročník designSUPERMARKETu, prodejního festivalu současného mladého designu, se koná od 7. do 11. prosince v druhém patře nově zrekonstruovaných prostor Paláce Archa v ulici Na Poříčí 26.

Na ploše 1600 m2 nabídne v hlavní části prezentaci 73 studií nebo uměleckých projektů; v rámci nich se představí přes 140 designérů z oblasti produktového designu, grafiky, skla, porcelánu, šperků či módy. Organizátoři hlásí řadu nových tvůrců, někteří designéři navíc připravili pro tuto akci speciální kolekci.

Nakupovat originální vánoční dárky je možné i v části nazvané Market Líba, kde dostanou tradičně prostor mladí designéři, kteří nemají ucelenou kolekci, ale jejich jednotlivé produkty zapadají do celkové koncepce. Představí se i mladí němečtí designéři a slovenský projekt Flowers for Slovakia. 

Foto: Aktuálně.cz

Opět nebudou chybět knihkupectví s artovými nakladatelstvími a kavárna. Architektonicky cenné prostory Paláce Archa oživí indoor videomappingová instalace uměleckého uskupení The Macula a výstava retro nábytku a svítidel Nanovo.

Vstupné na pět dnů je 120 Kč, sleva pro studenty 90 Kč. Více informací najdete na www.designsupermarket.cz nebo www.facebook.com/designsupermarket.

V oblasti Produktového designu připravilo studio Vyrobeno lesem speciálně pro letošní ročník kolekci fair trade triček a tašek.  Vůbec poprvé se u nás objeví Cohn Studio.

Pod novým jménem Zorya se představí v kategorii Šperky společný projekt Daniela Pošty a Zdeňka Vacka, vítězů letošního Designbloku. Nově na festival z této oblasti zavítají studia LURE, DECHBEROUCÍ, nebo Michaela Gorcová, Eva Růžičková a Lubica Kulomberová.

Z oblasti Módy připravilo studio Leeda pro designSUPERMARKET speciální kolekci; nově se představí studia a tvůrci RYSSKA, Anna Barošová nebo Zuzana Kubíčková.

Příchozí si budou moci vyzkoušet a koupit i výrobky studií Katarze, no. (Hana Zárubová) nebo Muset. Z Dětské módy se nově prezentují značky Little Rock Star a Le Femme MiMi; z Tašek a bot pak Gabang a fabion-lab.

Z oblasti Grafiky svá díla nabídnou například studia Napoli, V nebo 2 GD typo*graphic. V kategorii Porcelán a sklo vystavuje nový společný projekt Gabriela Vacha a Evy Pelechové nazvaný Hidden Factory + Eva Pelechová a Gabriel Vach, dále výrobky studií Tyformy nebo Batoušek.

V rámci Nástěnné grafiky a fotografie svá díla vystaví a nabídnou ke koupi studia antimultivitamin, United Kingdog nebo Tomáš Bican.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy