Designbloku vládnou návraty do dětství a nizozemské hvězdy

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
6. 10. 2014 23:46
Do Prahy se vrací legendární Gijs Bakker. Jeho prezentaci lze vidět v Colloredo-Mansfeldském paláci stejně jako tvorbu dalších dvou Holanďanů Ineke Hans a Franka Tjepkemy.
Náhrdelník Gijse Bakkera z roku 1967.
Náhrdelník Gijse Bakkera z roku 1967. | Foto: Designblok

Praha - Na Designbloku je nejlepší to, že vás nemůže zklamat. Rok od roku je lepší a lepší a letos pořadatelé nasadili laťku opravdu vysoko. Je to jedna z mála akcí u nás, která i do Prahy dokáže vnést atmosféru světovosti a vystavovat na ní znamená pro tvůrce čest, a ne jen další průměrný zářez v portfoliu. Designblok je svěží, mladý, hravý a opravdu miluje design.

Letošní už šestnáctý si přivlastnili nizozemští designéři. Je to dobře, protože nizozemský design je pravděpodobně tím vůbec nejlepším v Evropě a inspiruje nejen celý zbytek starého kontinentu, ale i ostatní světové tvůrce. Po deseti letech se tak do Prahy vrací vynikající šperkař, průmyslový designér a spoluzakladatel revolučního holandského uskupení konceptuálních designérů a teoretiků Droog, Gijs Bakker.

Designblok 2014 (7. - 12. října)

Designblok 2014

Superstudio Hra - hlavní výstava šestnáctého ročníku se koná v budově bývalé základní školy v Mikulandské ulici a jejím tématem je koncept a hra. Připravili ji kurátoři a designéři z Česka, Polska a Rakouska. Vedle hravých konceptů pro dospělé je připraven třeba výběr švédských hraček od galeristy Stefana Nilsena, Maxim Velčovský umístil instalaci pro Vitru do koruny stromu na nádvoří a výstava Vojna a mír představí polský a československý design 50. a 60. let 20. století.

Superstudio Evropa - druhá velká expozice je umístěna v secesním hotelu Evropa na Václavském náměstí. Každý z pokojů nabídne instalaci některé ze značek či výrobců interiérového designu, nábytku, svítidel či doplňků. Pořadatelé ale slibují připomenout i legendární gastronomii hotelu Šroubek, jak se Evropa dříve podle svého majitele jmenovala.

Openstudio - Dům U Minuty na Staroměstském náměstí hostí expozice stovky designérů, designérských studií, škol a médií z České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska, Německa, Anglie, Belgie, Švédska a Norska. Výstava Diploma selection představuje výběr z osmdesáti absolventských prací z celé Evropy.

Arthouse - Colloredo-Mansfeldský palác v Karlově ulici druhým rokem hostí projekty na pomezí umění a designu. Holandská elita Gijs Bakker, Ineke Hans, chp...? a Tjep, rakouští Breaded Escalope, Francouzi Claire Lavabre a Numéro 111 vs. domácí hvězdy Eva Eisler, Liběna Rochová, Jakub Berdych, Jiří Příhoda, Zorya. K tomu deForm, Markéta Kratochvílová a Tomáš Podracký, unikátní instalace Chanel od Jana Plecháče a Henryho Wielguse, nebo aukční výstava antikvit 20. století.

Fashionstage - módní přehlídky se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici.

Na Designbloku představuje svou úplně novou kolekci šperků pod vlastní značkou Chi ha paurra...? a jeho prezentaci najdete v Colloredo-Mansfeldském paláci stejně jako tvorbu dalších dvou Holanďanů Ineke Hans a Franka Tjepkemy. Ineke Hans patří mezi současné stár holandského sklářského designu. Na Designbloku uvidíte její skleněné muchomůrky a tato sympatická umělkyně s rozpustilou imagí Pipi Dlouhé punčochy získává body navíc už jen za to, že se jako studentka učila a pracovala ve studiu českého designéra Bořka Šípka. Právě jemu a české sklářské historii Ineke Hans přiznává výrazný vliv na svou vlastní tvorbu.

Frank Tjepkema (studio Tjep) navrhl svoji expozici unikátně pro letošní Designblok a je opravdu krásná. Jmenuje se Bronze Age, „jako reakce na nezastavitelnou digitalizaci a virtualizaci všech našich základních potřeb, a to dokonce i lásky a přátelství.“ Designér prý z toho důvodu pociťuje nutkání vymezovat se proti současnému trendu antagonisticky. Jeho Bronze Age exponáty jsou ruční výroba a to navíc hezky postaru, což není hipsteřina ani projev staromilectví, ale vcelku milý zájem o pracovní postupy tisíce let nazpátek.

Na Designbloku vystavují autoři z celkem patnácti cizích zemí. Byla by ale škoda vynechat české tvůrce, protože jejich práce rozhodně za návštěvu stojí. Mimo jiné budou k vidění práce světově uznávané designérky Evy Eisler, studia Křehký, dvojice Jan Plecháč a Henry Wielgus, Maxima Velčovského ve spolupráci s firmou Vitra, skláře Ronyho Plesla a mnoha a mnoha dalších.

Ke slovu se ale dostanou i nadějní mladí kreativci z řad uměleckých škol a Kostel sv. Šimona a Judy bude stejně jako loni patřit módě. Na Fashion Stagi se v pátek a sobotu ukáží známí čeští návrháři a návrhářky jako Monika Drápalová, Hana Zárubová nebo Pavel Brejcha, ale také zajímavá Belgičanka ruského původu Lena Lumelsky.

Lumelsky hodně pracuje s černou barvou a tlumenými tóny, drží se v kategorii sofistikované nositelnosti a přestože se narodila v Rusku, na jejím rukopise byste to poznali jen těžko. Mnohem výrazněji než ruská pompéznost, se v její tvorbě uplatňuje antverpská škola klasických linií a materiálů. Lumelsky má potenciál najít si své příznivkyně právě mezi Češkami. Je dostatečně střídmá, zároveň má ale i nevtíravý šmrnc.

Za posledních šestnáct let se Designblok rozrostl do pozoruhodných rozměrů. V centru se letos vystavuje hned v pěti nádherných prostorách; v Colloredo-Mansfedském paláci u Karlova mostu, v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí, v Grandhotelu Evropa na Václavském náměstí, v bývalé základní škole v Mikulandské a ve zmíněném Kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici.

Zastřešujícím tématem je Dětství, a ať už na něj vzpomínáte rádi, nebo ne, na Designbloku se mu nevyhnete. Vystavující i organizátoři chtějí, aby se návštěvníci zapojili a hráli si s nimi. Takže ať už si hrát chcete, nebo raději mlčky přihlížíte, máte k tomu příležitost od zítřka do neděle. Pak naše největší přehlídka designu a módy zase na rok utichne.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy