Co znamená luxus? ptá se Designblok

Kultura ČTK Kultura, ČTK
1. 10. 2012 17:15
Začíná Designblok. Na 58 místech Prahy pořádá 145 akcí
Foto: Designblok

Praha - Přes čtyřicet designérských studií, pětapadesát módních návrhářů a značek a téměř devět desítek interiérových firem se představí na tradiční přehlídce Designblok. K nejvýznamnějším zahraničním hostům patří španělská designérka žijící v Itálii Patricia Urquiolová a galeristka Rossana Orlandiová, obě vystoupí také na přednáškách určených veřejnosti. Čtrnáctý ročník týdne designu s novým podtitulem Prague Design and Fashion Week začíná právě dnes a potrvá do neděle 7. října.

Součástí akce je i Designblok Premier Fashion Week, který opět přinese autorskou českou i zahraniční módu v kontextu celého životního stylu.

Patricia Urquiola
Patricia Urquiola | Foto: Aktuálně.cz

Tématem hlavní doprovodné výstavy je Luxus od kurátorů Jany Zielinski a Jiřího Macka. Pocitová výstava je postavena na abstraktním konceptu světla a projekcí, které natočil filmový režisér Tomáš Luňák.

"Je to něha, spontaneita, čas, ticho a dobro...výstava má sloužit k zastavení. Designblok je plný věcí. Jsou tu nové kolekce, produkty, novinky...naopak naše výstava Luxus by měla sloužit k tomu, aby se člověk zastavil, možná chvíli ztišil a začal uvažovat, co pro něj luxus znamená," řekla kurátorka Zielinski, která je i ředitelkou Designbloku.

Designblok se uskuteční na 58 místech po celé Praze a nabídne 145 společenských akcí. Hlavní výstavní prostory jsou letos umístěny ve starých palácích v centru metropole, pořadatelé tak chtějí konfrontovat historické prostory se současným designem.

První čistě interiérové superstudio se nachází v Kafkově domě nedaleko Staroměstského náměstí. Druhé superstudio v Clam-Gallasově paláci je zaměřeno na koncepční výstavy významných osobností, které letos na Designblok přijely.

Rossana Orlandi
Rossana Orlandi | Foto: Aktuálně.cz

Třetí, největší superstudio s podtitulem Openstudio čili Laboratoř designu nahlíží do budoucnosti designu. Představí například milánský design, školní ateliéry mladé návrháře a šperkaře. "V podstatě je v něm nastíněna budoucnost designu," dodala Zielinski.

Nové autorské módní kolekce v kostele sv. Šimona a Judy předvedou od čtvrtka do neděle nejvýznamnější čeští návrháři například Klára Nademlýnská, Liběna Rochová, Hana Zárubová nebo Denisa Nová i slavný americký designér Jeremy Scott, jenž navrhuje excentrické kolekce pro značku Adidas.

Rozpočet akce činí více než deset milionů korun. Až třiceti procenty přispívají sponzoři, osmi pražský magistrát a největší podíl tvoří účastnické poplatky firem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 10 minutami

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou a po domácím vítězství 129:92 nad Orlandem stále dotírají na lídra Východní konference Philadelphii. Sixers se v čele tabulky udrželi díky výhře 111:97 nad Dallasem. Při shodném počtu 22 vítězství mají oproti Nets na kontě o jednu porážku méně.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Orlando 129:92, Denver - Washington 110:112, Memphis - LA Clippers 122:94, Milwaukee - New Orleans 129:125, New York - Sacramento 140:121, Philadelphia - Dallas 111:97.

Další zprávy