Lustr ze zbraní i prsten se žvýkačkou zaujaly Design Week

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 11. 2014 13:46
Nejlepší expozici na přehlídce Prague Design Week vytvořila skupina Psychognis. Zaujal lustr ze střelných zbraní i precizní sklářská práce.
Psychognis.
Psychognis. | Foto: Psychognis

Praha - Jako nejlepší instalaci prvního ročníku přehlídky Prague Design Week pořadatelé vybrali prezentaci skupiny Psychognis. I pozornost návštěvníků poutal jejich lustr ze střelných zbraní a precizní sklářská práce. Ve skupině Psychognis je i sklářka Michaela Mertlová, která nedávno dostala první cenu v mezinárodní soutěži Stanislava Libenského.

Podívejte se, jak vznikala kolekce Munchies od Michaely Mertlové.
Podívejte se, jak vznikala kolekce Munchies od Michaely Mertlové. | Video:

V Libenského soutěži Mertlová bodovala se svou instalací Munchies (anglicky slangově mlsná), jejíž součástí je zlatý prsten se skleněnou žvýkačkovou bublinou. Instalaci doplňovaly některé předměty z procesu výroby foukaného skla i video zachycující autorku při práci.

"Při výběru nejlepší expozice nešlo jen o samotné vystavení produktů, ale zejména i o přiblížení vzniku, výroby a znázornění počáteční idey. Po všech těchto stránkách právě nejvíce zaujala formace Psychognis," komentoval udělení ceny Tomáš Holý, spoluorganizátor a mluvčí Prague Design Week.

Podívejte se na práci skupiny Psychognis.
Podívejte se na práci skupiny Psychognis. | Video:

Potemnělé instalaci skupiny Psychognis dominovaly ve zdi vydlabané komory s nasvětlenými produkty v kombinaci s krátkými videi. Psychognis prezentovali vedle lustru sestaveného z přesných replik malých střelných zbraní ještě třeba skleněnou vázu vyrobenou podle modelu vzduchové bubliny vytvořené výstřelem zbraně pod vodní hladinou. O lustr z pistolí měli návštěvníci přehlídky zájem, už v sobotu měli jeho autoři několik objednávek.

Nová přehlídka designu, módy, šperků i nábytku pod názvem Prague Design Week se vymezuje vůči zavedenému festivalu Designblok, který se podle nich stal komerční akcí a prezentací známých firem. "Chceme ukázat práci designéra, prezentovat, co za konečným výrobkem stojí. Celá výstava je prodejní, motto naší akce je Prodávat příběhy," uvedl při zahájení zakladatel pražského týdne designu Ondřej Krynek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy