Komunistická zvěrstva v Československu? Humorista Žák vše předpověděl již v roce 1948

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 2. 2018 8:54
Po komunistickém puči v únoru 1948 většina Čechoslováků věřila v "lepší zítřky". Dokonce ještě v srpnu 1968, když přijely ruské tanky, mnozí nechápali, jak to mohli "sovětští soudruzi" udělat, a to včetně intelektuálních elit. Ovšem humorista Jaroslav Žák, jehož proslavily především veselé knihy a filmy ze studentského prostředí, dokázal odhadnout již v osudném roce 1948, kam se bude země ubírat a jakých podob, ne nepodobných fašismu, vládnoucí ideologie nabere. Napsal na to téma dvě satirické knihy - Konec starých časů (1948) a Na úsvitě nové doby (zřejmě 1949). Obě trochu zapadly, a možná i proto začínají být dnes znovu aktuální. Projděte si, co všechno předpověděly.
Lidové milice na Staroměstském náměstí.
Lidové milice na Staroměstském náměstí. | Foto: VHÚ

Slovem "dělník" se oháněli lidé, kteří nesáhli na práci

Českoslovenští komunisté ve vrcholných funkcích se stále zaklínali slovy "dělník", "dělnická třída", "vítězství dělnického lidu", "diktatura proletariátu". Přitom mnoho z nich znalo pouze příjemné městské sekretariáty a k manuální práci si jen "přičichli" a někdy ani to ne. Ačkoliv se tyto "fígle" snaží používat ještě i politici v roce 2018, Jaroslav Žák je měl prokouknuté již před sedmdesáti lety:

"Voni říkaj: diktatura proletariátu, ale je to diktatura několika lumpů. A pamatuj si, Lojzo, každá diktatura je svinstvo."

"Ty už mluvíš jako hotovej reakcionář," rozpaloval se znovu Bušek, "to seš dělník?"

"Ne, já nejsem dělník, já jsem tureckej paša," rozčílil se Vojtíšek, "zato na tý řečnický tribuně, tam byli samí dělníci, a jaký fajnový! Jestli Jandl nebo Cholévka někdy něco dělali, tak jsem papež! Dělali, ale leda do kalhot…"

 

Právě se děje

Další zprávy