hudební cena

Bamberští symfonikové pod vedením Hrůši získali německou cenu

Za nahrávku 4. symfonie Gustava Mahlera získali Bamberští symfonikové pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši Cenu německé hudební kritiky. Album vzniklo pro společnost Accentus Music vloni v létě, kdy interpreti museli mít ve studiu roušky a dodržovat rozestupy. "O to intenzivněji jsme ale prožívali naše společné snažení," říká Hrůša. Mezzosopránového partu se ujala Anna Lucia Richterová.

Ocenění Schallplatenkrittik Preis uděluje 160 hudebních kritiků z Německa, Rakouska a Švýcarska. Hrůša příští týden slavnostně otevře sezonu italského orchestru Národní akademie Svaté Cecílie Mahlerovou symfonií č. 2. Zahájí tak své působení v Římě na pozici hlavního hostujícího dirigenta. V čele Bamberských symfoniků setrvá do roku 2026.

Zdroj: ČTK

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na pondělním koncertu v pražském Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka. Na závěr vystoupení s Panochovým kvartetem, které uspořádal festival Dvořákova Praha, mu ji za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Zisku ceny si nesmírně vážím, hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je rezidenčním umělcem letošní Dvořákovy Prahy. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. V pondělí se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se Schiff ujme taktovky v čele České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK

Dvořákovu cenu dostane klavírista sir András Schiff

Cenu Antonína Dvořáka, kterou od roku 2009 uděluje Akademie klasické hudby, získá britský klavírista maďarského původu sir András Schiff. Dlouhodobě se zaměřuje na české skladatele. Sošku převezme na koncertě s Panochovým kvartetem 20. září ve Dvořákově síni Rudolfina, kam ho pozval festival Dvořákova Praha. Ten pořádá tatáž akademie.

Schiff je letos rezidenčním umělcem akce, čekají ho tři vystoupení. Na sólovém recitálu 17. září přednese skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna, 20. září se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představí oba Dvořákovy Klavírní kvintety plus Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném večeru Dvořákovy Prahy 24. září se ujme jak taktovky v čele orchestru České filharmonie, tak i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll k. 466.

Zdroj: ČTK

Hudební cenu Mercury mohou získat Laura Mvula či Black Country, New Road

Nominace na anglickou hudební Mercury Prize získali producent Floating Points, kapely Wolf Alice, Sault a Mogwai nebo zpěvačky Celeste a Laura Mvula. Uspět může též raper z žánru grime Ghetts, indie-soulová písničkářka Arlo Parksová nebo progresivní rockové septeto Black Country, New Road, které má začátkem srpna vystoupit na tasovském festivalu Beseda u Bigbítu.

Všichni se svými alby bodovali v britské hitparádě, Wolf Alice už cenu obdrželi před třemi roky, upozorňuje deník Guardian. Stejně jako vždy ale mohou uspět také méně známí interpreti: Hannah Peelová, saxofonistka Nubya Garciová nebo raper s trinidadskými kořeny Berwyn. Ten nemá britské občanství a nominován mohl být až díky nedávné změně pravidel. Vítěz bude oznámen 9. září.

Zdroj: Guardian

Beňačková a Hrůša převezmou Cenu Antonína Dvořáka

Na koncertu České filharmonie v pražském Rudolfinu příští středu 14. dubna sopranistka Gabriela Beňačková a dirigent Jakub Hrůša převezmou Cenu Antonína Dvořáka za roky 2019 a 2020. Získali ji za dlouholetou propagaci české hudby doma i v zahraničí. Od roku 2009 ocenění uděluje Akademie klasické hudby, která pořádá festival Dvořákova Praha.

Koncert se uskuteční bez publika, přenášet ho bude program ČT art. Vystoupí gruzínská houslistka Lisa Batiašviliová. Po boku hlavního hostujícího dirigenta filharmoniků Hrůši provede Třetí houslový koncert Camilla Saint-Saënse. Po předání ocenění a rozhovoru s laureáty zazní ve druhé části večera Brahmsovy Variace na téma Josepha Haydna a Dvořákovy Symfonické variace. Akci moderuje Marek Eben.

Zdroj: ČTK

Ceny Anděl budou předány 29. května

Jubilejní 30. ročník hudebních cen Anděl by se měl konat 29. května. Akademici ocení nahrávky z loňského roku. Ceremoniál uvede Česká televize v hlavním vysílacím čase, provázet jím bude zpěvačka Ewa Farna.

Již loni se předávání muselo přizpůsobit epidemiologické situaci, která narušila tradici živě přenášených galavečerů. Netradiční podoba se cenám Anděl pravděpodobně nevyhne ani letos. "Přestože přímý přenos předávání je stále ve hře, během loňského ročníku jsme se přesvědčili o tom, že se můžeme vydat i trochu jiným směrem," říká producentka cen Lucie Hájková. Podle ní organizátoři pracují s několika scénáři a počítají s různým vývojem vládích protipandemických opatření.

Zdroj: ČTK
Pokračovat