hudební cena

Dirigent Jakub Hrůša vyhrál ceny International Classical Music Award

Jakub Hrůša se stal vítězem cen International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudba. Český šéfdirigent Bamberských symfoniků uspěl s CD se Symfonií č. 1 E dur Hanse Rotta plus skladbami Gustava Mahlera a Antona Brucknera. Výsledky ve středu zveřejnili pořadatelé.

"Hans Rott za svůj krátký život napsal pouze jednu symfonii, která byla po jeho smrti v roce 1884 téměř zapomenuta. Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové ji sice přímo neobjevili, ale jejich interpretace je tak přesvědčivá, že nikdo jiný zatím nezprostředkoval Rottovu hudbu v tak hluboké podobě," zdůvodnila porota.

International Classical Music Awards jsou udíleny od roku 2011, kdy nahradily ocenění MIDEM. V porotě zasedají šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci kulturních institucí. Hrůša je světově nejúspěšnější český dirigent, v září 2025 se stane novým hudebním ředitelem Královské opery v Covent Garden.

Zdroj: ČTK

Předávání cen Anděl bude moderovat Bartoš z Devadesátek

Hudební ceny Anděl budou předány 15. dubna na pražském Výstavišti v tamním Křižíkově pavilonu. Večerem provede herec Kryštof Bartoš známý ze seriálu Devadesátky, oznámila v úterý pořádající Česká hudební akademie. "Nabídka moderovat mě mile překvapila, ještě víc mě překvapilo, že jsem na ni prakticky bez váhání kývnul. Něco takového bych nečekal, hlavně vzhledem k tomu, že jsem poprvé a zatím naposledy moderoval před 12 lety a šlo o gymnaziální ples," říká Bartoš.

Organizátoři teď zahájili první kolo hlasování, po tom druhém v každé z 15 kategorií zůstanou tři nominace. Z nich akademici následně vyberou vítěze. "Tříkolový systém hlasování jsme poprvé vyzkoušeli v minulém ročníku a měli jsme na něj velmi dobrý ohlas," říká předseda rady akademiků a hudební kritik Honza Vedral. "Přednominace nám umožňují upozornit na ještě větší množství skvělé hudby, která u nás vychází. A akademikům dávají prostor věnovat jí před finální volbou opravdu pozorný poslech," dodává.

Zdroj: ČTK

Joni Mitchell dostane cenu Kongresové knihovny a znovu zazpívá

Kanadská písničkářka Joni Mitchell se stane laureátkou prestižní Gershwinovy ceny, kterou uděluje Kongresová knihovna v USA. "Její hudba a umění se nesmazatelně zapsaly do americké i světové kultury. Její ojedinělý hlas bude rezonovat ještě desítky let," oznámili pořadatelé.

Podle agentury AP tak pokračuje obnovená vlna zájmu o autorku hitů Chelsea Morning nebo Big Yellow Taxi, která předloni převzala ceny Kennedyho centra, Grammy a MusiCares. Vloni se poprvé od roku 2002 vrátila na pódia, když na Newportském folkovém festivalu zazpívala a zahrála na elektrickou kytaru.

Začátkem letošní března se Joni Mitchell zúčastní koncertu, který na její počest pořádá televize PBS a kde podle všeho zazpívá znovu. Další koncert oznámila na 10. června, uskuteční se v amfiteátru Gorge ve státě Washington na severozápadě USA.

Písničkářka, jež v listopadu oslaví osmdesátiny, se dlouho neobjevovala na veřejnosti nejprve kvůli nechuti ke koncertování, později kvůli zdravotním problémům. V roce 2015 ji postihlo aneurysma mozkových cév, po němž se učila znovu mluvit a chodit.

Zdroj: AP

Cenu Vinyla mohou získat Anki nebo Tomáš Niesner

Deskou roku na cenách za alternativní hudbu Vinyla se mohou stát loňské nahrávky česko-vietnamského rapera Ankiho, kytaristy Tomáše Niesnera a kapel Orient nebo Tamara. V úterý to oznámili pořadatelé. V kategorii Objev roku jsou nominovaní písničkářka Anna Vaverková, rapové duo Lobbyboy&saab900turbo, digitální písničkář Mat213 nebo producentka elektronické hudby Tokyo Drift. Na takzvaný počin roku aspirují kolektiv Future Jiskří, festivaly Pop Messe a Transforma nebo vydavatelství Unizone za charitativní kompilaci 4UA. Vítězové budou oznámeni 22. února v pražském Lucerna Music Baru.

Loni se deskou roku stalo Fragility of Context producenta Olivera Torra. Objevem roku byla vyhlášena experimentátorka Ursula Sereghy a počinem roku se stal promotérský kolektiv Heartnoize Promotion.

Zdroj: ČTK
Pokračovat