Dávný fotoprůvodce: Jezero Lago di Garda v době, kdy jeho část ještě byla naše

Dávný fotoprůvodce: Jezero Lago di Garda v době, kdy jeho část ještě byla naše
Možná se to může zdát na první pohled neuvěřitelné, ale je to tak. Severní část oblíbeného Gardského jezera (Lago di Garda) ležela v roce 1900 na území stejného státního útvaru jako třeba Praha či Brno. Tedy v Rakousko-Uhersku. Unikátní kolorované fotografie z té doby ukazují, jak tehdy vypadala oblíbená turistická místa na břehu jezera. Zde je celkový pohled na město Riva del Garda.
Punta di San Vigilio.
Hrad Sirmione, charakteristický svými věžemi a cimbuřím, hrál vždy klíčovou roli v obraně jezera Lago di Garda. Masivní pevnost je obklopena vodou, s pevninou ji spojuje padací most.
Pohled na Salò, ležící na západním břehu Gardského jezera. Patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším letoviskům v této oblasti.
Foto: Library of Congress Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 8. 7. 2023 18:47
Možná se to může zdát na první pohled neuvěřitelné, ale je to tak. Severní část oblíbeného Gardského jezera (Lago di Garda) ležela v roce 1900 na území stejného státního útvaru jako třeba Praha či Brno. Tedy v Rakousko-Uhersku. Unikátní kolorované fotografie z té doby ukazují, jak tehdy vypadala oblíbená turistická místa na břehu jezera.

(4. díl seriálu) V seriálu Dávný fotoprůvodce postupně představujeme podobu známých turistických cílů v dobách, kdy České země ještě patřily k rakousko-uherské monarchii. V tomto díle se přeneseme v čase do Istanbulu na přelomu 19. a 20. století.

Rakousko-uherské mocnářství mělo v době vzniku těchto fotografií před sebou už jen pár let existence. Snímky byly pořízeny zhruba v rozmezí let 1895 až 1900, Rakousko-Uhersko se rozpadlo v roce 1918. Jak ukazují snímky, jisté věci se ale nezměnily. Už v té době byly obce a města na březích Gardského jezera oblíbenými letovisky a platí to dodnes.

Na přelomu 19. a 20. století byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Ale už tou dobou vznikaly i velice zajímavé barevné snímky. Například technikou takzvaného fotochromu, kdy se původně černobílé fotografie ručně kolorují. Právě tak vznikly i snímky z okolí Gardského jezera v naší fotogalerii.

V době, kdy se rodilo 20. století, byly fotochromy velmi oblíbené u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada záběrů, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company. Nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. Právě odtud pochází snímky ve fotogalerii, které mohou posloužit i jako dávný fotoprůvodce okolím Gardského jezera.

V seriálu postupně navštívíme:

1. Řecko, 2. Egypt, 3. Turecko, 4. Okolí jezera Lago di Garda v Itálii, 5. Španělsko, 6. Řím, 7. Benátky, 8. Rakousko, 9. Německo, 10. Francii. 

 

Právě se děje

Další zprávy