Londýn v dobách Sherlocka Holmese. Unikátní barevné snímky staré 120 let

Londýn v dobách Sherlocka Holmese. Unikátní barevné snímky staré 120 let
Jak vypadal Londýn v dobách, kdy sir Arthur Conan Doyle psal Psa baskervillského a ulicemi britské metropole se (alespoň na stránkách románů) procházel detektiv Sherlock Holmes? Ukazují to unikátní barevné fotografie, které se z té doby zachovaly v knihovně amerického Kongresu. Pojďte se podívat na dávného fotoprůvodce Londýnem. Na tomto snímku je zachycen čilý ruch v ulici Cheapside v londýnském City.
Tower Bridge se za více než 120 let téměř nezměnil. Snímek byl vyfotografován zhruba v rozmezí let 1890 až 1900.
Beefeater, strážce londýnského Toweru
Náměstí a křižovatka Piccadilly Circus byly už v té době rušným dopravním uzlem.
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 10. 2020 16:19
Jak vypadal Londýn v dobách, kdy sir Arthur Conan Doyle psal Psa baskervillského a ulicemi britské metropole se procházel románový detektiv Sherlock Holmes? Ukazují to unikátní barevné fotografie, které se z té doby zachovaly v knihovně amerického Kongresu. Pojďte se podívat.

Případy geniálního soukromého detektiva Sherlocka Holmese se odehrávají na přelomu 19. a 20. století. A právě z té doby pocházejí i barevné fotochromové tisky, které zachycují, jak to tehdy v Londýně vypadalo.

I když fotografové tehdy museli pracovat s obrovskými měchovými fotoaparáty a se stativy, podařilo se jim na mnoha snímcích zachytit ohromný ruch, který v ulicích města pulzoval. Stačí se třeba podívat na záběr z náměstí Piccadilly Circus nebo na dopravní zácpu tvořenou kočáry a povozy na mostě London Bridge.

Fotografie byla tou dobou stále ještě velmi mladým odvětvím. Pořídit kvalitní snímky nebylo vůbec jednoduché a v drtivé většině byly černobílé. Přesto už tou dobou vznikaly i barevné záběry. Obvykle však byly ručně kolorované, podobně jako fotochromové tisky v naší fotogalerii. 

Staré snímky pořízené metodou fotochromu i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí. Fotochrom je technika, díky které vznikají kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo 20. století, byl tento tiskový postup velmi oblíbený u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. A právě odtud pochází i většina snímků ve fotogalerii, která může posloužit jako dávný fotoprůvodce Londýnem.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy